ویدیو فیلم شستشوی کیست مویی

فیلم شستشوی کیست مویی

راهنمای مطالعه:

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال جزو بیماری‌های عفونی محسوب می‌شود. مقعد ناحیه درگیر در این بیماری است. عمل جراحی یکی از روش‌های درمان کیست سینوس پیلونیدال در نظر گرفته می‌شود. مراقبت‌های پس از عمل از اهمیت بسیاری برخوردار است. نحوه تعویض پانسمان کیست Pilonidal cyst یکی از مراقبت‌های مهم به شمار می‌رود و باید با نهایت دقت و رعایت نکات بهداشتی انجام شود. لازم به ذکر است که نحوه پانسمان کیست مویی بسته به نوع عمل جراحی، متفاوت خواهد بود.

اگر پانسمان زخم به‌ درستی انجام نشده و نکات بهداشتی در آن رعایت نشود، احتمال عفونت زخم افزایش یافته و مشکلات جدی برای بیمار به وجود خواهد آورد. با تماشای فیلم شستشوی کیست مویی می‌توان مهارت کافی در این زمینه به دست آورده و بدون خطا این کار بسیار مهم را انجام داد. این نکته را باید در نظر گرفت که هر چه بیمار بعد از عمل جراحی به نکات توصیه شده توسط پزشک متخصص توجه کند و آن‌ها را موبه‌مو انجام دهد، در روند بهبود او تاثیر مثبتی داشته و سریع‌تر سلامتی خود را به دست خواهد آورد. در وب‌سایت دکتر قمری، فیلم شستشوی آن و تمام نکات مورد نیاز در ارتباط با نکات بهداشتی قبل و بعد عمل قرار داده شده است. در این مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات جامعی در این حوزه در اختیار شما قرار دهیم.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

کیست سینوس پیلونیدال چیست
کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، کیسه کوچکی است که در زیر پوست قرار می‌گیرد.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، کیسه کوچکی است که در زیر پوست قرار می‌گیرد. این کیسه حاوی مو و پوست بوده و نوعی بیماری عفونی محسوب می‌شود. زمانی‌که مو و پوست در کیسه جمع شوند، چرک و عفونت ایجاد خواهد شد. محل قرارگیری کیست موی برگشتی، نزدیک استخوان دنبالچه در بالای شکاف باسن است. گاهی اوقات پیش می‌آید که مو، پوست را سوراخ کرده و به سمت داخل پوست به رشد خود ادامه دهد. در این شرایط، بدن در برابر این عوامل از خود ایمنی نشان داده و آن را به‌عنوان یک بیماری شناسایی می‌کند. زمانی مشکل حادتر می‌شود که اطراف موها عفونت کند. امکان ایجاد چندین سینوس در زیر پوست نیز وجود دارد. عفونت کیست مویی باعث احساس درد در بیمار خواهد شد. نشستن طولانی‌مدت معمولا خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

چه کسانی بیشتر در معرض بیماری کیست مویی قرار می‌گیرند؟

در حالت کلی می‌توان گفت که احتمال بروز بیماری کیست مویی در همه افراد وجود دارد؛ اما این احتمال در بعضی افراد، بیشتر و در بعضی کمتر است. کودکان و افراد بالای 40سال کمتر دچار این بیماری می‌شوند؛ همچنین، به‌علت وجود موهای زخیم‌تر در مردان، آن‌ها بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. عواملی وجود دارد که احتمال ابتلا به کیست سینوس پیلونیدال را افزایش می‌دهد. در این بخش به تعدادی از این عوامل اشاره می‌شود:

 • نشستن طولانی‌مدت خطر ابتلا به کیست مویی را افزایش می‌دهد.
 • چاقی مزمن از دیگر عوامل ابتلا به این بیماری است.
 • ورزش‌نکردن و نداشتن تحرک کافی باعث ابتلا به بیماری مذکور می‌شود.
 • گاهی اوقات به علت سابقه خانوادگی، افراد خانواده به این بیماری مبتلا می‌شوند.
 • وجود مشکلات هورمونی هم ممکن است خطر ابتلا را بیشتر کند.
 • کسانی که موهای زائد خود را اصلاح نمی‌کنند، در معرض ابتلا به کیست موی برگشتی قرار می‌گیرند.

تشخیص بیماری کیست موی برگشتی

پزشک متخصص با انجام معاینه فیزیکی می‌تواند بیماری کیست مویی را تشخیص دهد؛ به عبارت دیگر این کیست با چشم غیرمسلح قابل تشخیص است. گاهی اوقات ممکن است که جوش با کیست اشتباه گرفته شود. در این شرایط با پرسیدن تعدادی سوال از بیمار، رفع ابهام می‌شود. برای آشنایی با هزینه کیست مویی کلیک کنید.

سوالات پزشک متخصص در این زمینه، عبارتند از:

 1. درباره تغییر ظاهر کیست پرسیده می‌شود.
 2. سوال مهم دیگر، تخلیه مایع توسط کیست است.
 3. همچنین در حالت کلی از بیمار درباره علائم موجود نیز سوالاتی پرسیده می‌شود.
 4. بعد از عمل جراحی کیست مویی چه بخوریم؟
 5. بهترین پماد برای کیست مویی چیست؟

کیست مویی می‌تواند خودبه‌خود از بین برود؟

امکان تخلیه خودبه‌خود کیست‌های مویی وجود دارد و گاهی اوقات با گذشت زمان ناپدید می‌شوند. البته باید به این نکته توجه کرد که زمانی این اتفاق امکان‌پذیر است که وضعیت کیست، حاد نبوده و خیلی کوچک باشد.

آیا سینوس پیلونیدال قابل درمان است؟

با عمل جراحی می‌توان کیست های مویی را درمان کرد. پوست نیز به‌طور کامل بهبود خواهد یافت. لازم به ذکر است که درصورت وجود سابقه بیماری در خانواده فرد، سینوس پیلونیدال به‌عنوان بیماری مزمن و عودکننده در نظر گرفته می‌شود.

چگونه می‌توان از ایجاد سینوس پیلونیدال و یا عودکردن آن پیشگیری کرد؟

پس از این‌که زخم فرد بیمار ترمیم شد، باید در زمینه پیشگیری از عود آن، آموزش‌های لازم را فرا گیرد. از دیگر روش‌های پیشگیری از ایجاد کیست مویی و یا عودکردن آن می‌توان به روش‌های صحیح شیوکردن موهای زائد و انتخاب لباس مناسب اشاره کرد. فرد بیمار باید محل زخم را تمیز نگه دارد. این نکته از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید حتما مورد توجه قرار بگیرد. زمانی می‌توان انتظار داشت، بیماری عود نمی‌کند که از نشستن طولانی‌مدت پرهیز کرده و نکات بهداشتی مربوط به پانسمان سینوس را رعایت کرد. تماشای فیلم آموزش پانسمان کیست مویی می‌تواند در این زمینه موثر باشد. درصورت بسته‌نشدن زخم پس از عمل جراحی، گاهی اوقات نیاز به عمل مجدد خواهد بود. نکته مهمی که توجه به آن الزامی است، رعایت نکات بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

بیمارانی که این نکات را رعایت نکنند، روند بهبود آن‌ها کندتر خواهد شد و حتی ممکن است زخمشان بهبود نیابد. شستشوی کیست پیلونیدال از جمله عوامل تاثیرگذار در روند بهبود زخم است. با داشتن اطلاعات کافی در زمینه رعایت نکات بهداشتی می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد. پیشگیری راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر از درمان است؛ بنابراین با انجام اقدامات لازم، حافظ سلامتی خود باشید. علائم عمومی کیست مویی شامل تب، درد مفاصل و عضلات می‌شود. در این بخش به تعدادی از مناسب‌ترین اقدامات پیشگیرانه سینوس پیلونیدال اشاره خواهد شد.

 • با ازبین‌بردن موهای زائد ناحیه انتهایی کمر می‌توان از ابتلا به بیماری کیست مویی در امان ماند؛ بنابراین این کار را می‌توان به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در نظر گرفت. اگر با استفاده از لیزر اقدام به ازبین‌بردن دائمی آن شود، بهتر خواهد بود.
 • روش دیگری که می‌توان از این بیماری عفونی جلوگیری کرد، استفاده از صابون‌های ضد باکتری و یا گلیسیرین است. پاک‌کردن ناحیه مربوطه از هرگونه باکتری با این محصولات به‌راحتی انجام می‌شود. استفاده بیش از حد از این محصولات باعث مسدودشدن منفذ پوست خواهد شد؛ بنابراین باید به اندازه کافی از آن‌ها استفاده شود. آن قسمت از بدن باید کامل شسته شود تا صابون در آنجا باقی نماند. پس از شستشو، خشک‌کردن را هم نباید فراموش کرد. استحمام روزانه کمک شایانی به جلوگیری از بیماری کیست مویی خواهد کرد.
 • کم‌تحرکی و نشستن روی ناحیه دنبالچه باعث تحریک موهای آن ناحیه می‌شود. با این کار موها به سمت داخل پوست برمی‌گردند و بیماری سینوس پیلونیدال به وجود می‌آید. یکی دیگر از کارهای مناسب برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، پوشیدن لباس‌های گشاد و راحتی است.
 • چاقی و داشتن اضافه‌وزن، میزان تعریق را افزایش داده و خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر می‌کند. داشتن رژیم مناسب و تحرک کافی ابتلا به این بیماری را به‌طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

همان طور که قبل‌تر نیز اشاره شد، بعضی مواقع آبسه ایجادشده خودبه‌خود تخلیه می‌شود. اگر به غیر از این بود و تخلیه صورت نگرفت، باید به پزشک مراجعه شود. پزشک در این مواقع با بی‌حسی موضعی یا جراحی، عمل تخلیه را انجام می‌دهد. زمانی‌که کیست به تازگی ایجاد شده باشد و اثری از عفونت در آن به چشم نخورد، حمام آب گرم یا نشستن در وان حاوی آب و نمک می‌تواند از درد و التهاب پیشگیری کند.

در دوران بارداری احتمال ابتلا به کیست مویی وجود دارد؟

در حالت کلی می‌توان این‌گونه بیان کرد که مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. زنان باردار نیز از ابتلا به این بیماری در امان نیستند و ممکن است که گرفتار آن شوند. احساس درد در ناحیه باسن می‌تواند یکی از علائم سینوس پیلونیدال باشد؛ بنابراین درصورت احساس این درد، نباید آن را یک درد طبیعی بارداری تلقی کرد. با به‌وجودآمدن شرایط مذکور بهترین راه، مشورت کردن با پزشک معالج است.

روش‌ های درمان کیست مویی

درمان قطعی کیست مویی
یکی از بهترین روش های درمان کیست مویی: درمان محافظه کارانه

با توجه به اندازه کیست و مدت‌زمان ایجاد آن، روش‌های مختلفی برای درمان در نظر گرفته می‌شود. در این قسمت درباره روش‌های مختلف درمان، توضیحاتی ارائه خواهد شد.

1- درمان محافظه‌کارانه

کیست مویی در مراحل اولیه هیچ درد و التهابی ندارد. زمانی‌که تشخیص بیماری در این مرحله انجام شود، کار بسیار راحت‌تر خواهد بود. در اکثر مواقع، پزشک نوعی آنتی‌بیوتیک که طیف وسیعی از باکتری‌ها را درمان می‌کند، برای بیمار تجویز خواهد کرد. نکته مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. با مصرف آنتی‌بیوتیک، مجرای سینوسی التیام نمی‌یابد؛ بلکه عفونت و ناراحتی در آن ناحیه تسکین پیدا می‌کند. توصیه پزشک در این مواقع، رعایت کامل بهداشت و اصلاح موهای زائد ناحیه مورد نظر است. لازم به ذکر است که باید معاینه به‌صورت مرتب انجام یابد تا روند بهبود کنترل شود.

2- تزریق فنل

در اين روش درمان، پزشك معالج ابتدا يك بي‌حس‌كننده را به بيمار تزريق مي‌كند. در مرحله بعد، نوبت به تزريق فنل به كيست مي‌رسد كه يك تركيب شيميايي ضدعفوني‌كننده است. گاهي اوقات اين روش چندين بار تكرار مي‌شود. این درمان باعث سفت‌شدن و بسته‌شدن ضایعه خواهد شد. میزان عود بیماری در این روش زیاد است؛ به همین دلیل در بسیاری از کشورها از این روش استفاده نمی‌کنند.

3- عمل جراحی

عمل جراحی یکی دیگر از روش‌های درمان کیست مویی است. در ابتدا بیمار بی‌حس شده و سپس عمل انجام می‌شود. دو نوع جراحی وجود دارد که می‌توان به جراحی باز و بسته اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر دو روش پرداخته می‌شود. نحوه پانسمان سینوس پیلونیدال در روش‌های باز و بسته با هم فرق دارد. پزشک معالج پس از عمل، درباره پانسمان سینوس مویی توضیحاتی را به بیمار و همراه او ارائه می‌دهد.

جراحی باز کیست مویی چگونه انجام می‌شود؟

در این روش جراحی، آبسه و بخشی از بافت اطراف زخم به‌طور کامل توسط پزشک تخلیه می‌شود. بعد از این‌که عمل جراحی انجام شد، بخیه زده نمی‌شود و محل زخم باز می‌ماند. علت نام‌گذاری این روش نیز همین است. حفره ایجاد شده پس از عمل، از داخل شروع به ترمیم می‌کند. اندازه حفره ایجاد شده به اندازه کیست بستگی دارد و می‌تواند در هر بیمار متفاوت باشد. باید دقت کرد که تقریبا تا یک هفته بعد از عمل جراحی، از محل زخم ترشحاتی خارج می‌شود که طبیعی است و باید به‌صورت مرتب و روزانه پانسمان شود. در این روش، بخش‌های آلوده و زائدی که وجود دارد، کامل برداشته می‌شود؛ در نتیجه خیلی کم احتمال عفونت وجود خواهد داشت. از آنجایی‌که این جراحی، جراحی باز بوده و زخم بخیه زده نمی‌شود، باید مراقبت‌های زیادی توسط خود بیمار و همراه او انجام شود. درصورت انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل، درصد عونت زخم کاهش پیدا می‌کند. برای ترمیم زخم باز کیست مویی زمانی حدود 4 الی 8هفته لازم است؛ البته طول این دوره به اندازه کیست و مراقبت‌های فرد هم بستگی دارد.

جراحی بسته سینوس پیلونیدال

جراحی بسته کیست موی برگشتی مانند جراحی باز است. تفاوتی که این دو روش با هم دارند در بخیه‌زدن است. در روش بسته بر خلاف روش باز، به زخم بخیه زده می‌شود. روش تعویض پانسمان کیست مویی عمل باز با روش تعویض عمل بسته فرق دارد. با تماشای فیلم تعویض پانسمان آن بسته می‌توان این تفاوت را مشاهده کرد.

درمان قطعی سینوس پیلونیدال با استفاده از لیزر

درمان کیست مویی با لیزر یک از روش‌های نوین و پیشرفته برای درمان کیست های مویی است. در اصطلاح به این روش، پیلونیدال تومی گفته می‌شود. این روش درمان، به‌عنوان یک روش مطمئن و بدون عوارض در نظر گرفته می‌شود و جایگزین مناسبی برای عمل جراحی خواهد بود. در اکثر مواقع، این روش نتایج موفقیت‌آمیزی داشته است؛ بنابراین درصد بالایی از بیماران رضایت خود را از آن اعلام کرده‌اند. نحوه درمان به این صورت است که با استفاده از انرژی اشعه لیزر، بافت‌های آسیب‌دیده برداشته می‌شوند. در مدت زمان کمی می‌توان این کار را انجام داد و نسبت به تخلیه کامل کیست اقدام کرد. این روش جزو روش‌های سرپایی درمان بیماری محسوب می‌شود. ترمیم محل زخم نیز سریع‌تر از روش‌های قبلی انجام می‌یابد. از دیگر مزایای درمان با لیزر، ازبین‌رفتن دائمی بیماری است که مزیت بسیار مهمی به شمار می‌رود؛ چراکه همه به‌دنبال یک روش درمان قطعی هستند.

پانسمان کیست مویی چند نوع است؟

کیست Pilonidal cyst یکی از بیماری‌های عفونی است که در ناحیه مقعد اتفاق می‌افتد. برای درمان این نوع بیماری باید از روش‌های مختلف جراحی استفاده کرد. سه روش برای جراحی کیست مویی وجود دارد. این روش‌ها شامل روش باز، بسته و لیزر هستند. شستشوی کیست، مراقبت‌های لازم، نحوه پانسمان و عوض کردن پانسمان سینوس مویی در هر کدام از این روش‌ها متفاوت بوده و مراحل مختلفی دارد. به زودی فیلم جراحی پیلونیدال با لیزر توسط کلینیک دکتر قمری آماده خواهد شد.

1- پانسمان باز

جراحی باز یکی از جراحی‌های تهاجمی این کیست در نظر گرفته می‌شود. این روش دشوارتر از روش‌های دیگر است. باید یک روز بعد از عمل پانسمان را شروع کرد. خود بیمار نمی‌تواند این کار را به‌تنهایی انجام دهد؛ بنابراین برای پانسمان مویی به این روش باز باید از شخص دیگری کمک گرفته شود و یا این کار توسط پزشک در کلینیک‌های مربوطه انجام شود. در روزهای اول و زمانی‌که بیمار تازه عمل شده است، به احتمال زیاد نشستن در ماشین و مراجعه به کلینیک برای او دشوار خواهد بود. در این شرایط بهترین کار این است که فرد همراه بیمار، روش تعویض پانسمان کیست مویی را آموزش دیده و خودش این کار را انجام دهد. با این کار، بیمار کمتر اذیت شده و درد کمتری را هم متحمل خواهد شد. البته لازم به ذکر است که در صورت نبود همراه، می‌توان از پرستار برای تعویض پانسمان کیست موی برگشتی در منزل کمک گرفت. توجه به نکات بهداشتی در پانسمان بسیار مهم است و باید از لوازم بهداشتی و استرلیزه استفاده شود. در صورتی که نکات بهداشتی لازم رعایت نشود، محل زخم دچار عفونت شده و مشکلات بسیاری را برای بیمار به وجود می‌آورد.

برای پانسمان بعد از جراحی باید مراحل زیر را طی کرده و نسبت به انجام این کار اقدام کرد:

 • اولین مرحله در پانسمان، شستشوی داخل زخم است. این کار باید با سرم مخصوص و به‌صورت روزانه انجام شود. فردی که کار تعویض پانسمان را انجام می‌دهد باید دست‌های خود را هم به‌طور کامل شسته و ضدعفونی کند. به هنگام شستشوی محل زخم، بیمار کمی احساس درد خواهد کرد که کاملا طبیعی است و نباید نگران شد.
 • مرحله دوم، قرار دادن گاز استریل داخل زخم است که باید این کار نیز به‌درستی انجام شود.
 • در جراحی کیست به روش باز، پانسمان باید به مدت 2 تا 3ماه بعد از جراحی ادامه پیدا کند؛ به عبارت دیگر، پانسمان تا بسته‌شدن زخم انجام می‌شود. فیلم آموزش پانسمان کیست مویی، نحوه درست انجام این کار را به بیماران و همراهان آنها یاد می‌دهد.

بعد از عمل جراحی، پانسمان باید با دقت و به‌طور منظم انجام شود. علاوه بر این نکته مهم، موارد دیگری هم هستند که فرد بیمار باید آن‌ها را رعایت کند تا بعدها با مشکلات عدیده‌ای مواجه نشود. از جمله مراقبت‌های بعد از عمل می‌توان به خودداری از نشستن زیاد و انجام فعالیت‌های سنگین اشاره کرد. مراقبت‌های مذکور تا بهبود کامل زخم ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است که این روش، دوران نقاهت طولانی دارد. نحوه پانسمان سینوس پیلونیدال می‌تواند در بهبود زخم و کم‌شدن دوره نقاهت موثر باشد.

2- تعویض پانسمان در جراحی به روش بسته

در روش عمل جراحي بسته، بعد از اتمام عمل، پزشك محل زخم را پانسمان خواهد كرد. پس از گذشت سه روز از عمل جراحي مي‌توان پانسمان را برداشت. در مدت 3روز نبايد به پانسمان دست زد. در اين روش جراحي به يك درن (Drain) نیاز خواهد بود. این وسیله، به خارج‌کردن خوناب، ترشحات و پلاسما از داخل زخم کمک می‌کند و این کار را سریع‌تر انجام می‌دهد. موقع برداشتن پانسمان، درن هم برداشته می‌شود؛ بنابراین در این سه روز باید از دست‌زدن به پانسمان و درن خودداری شود. مراقبت از درن ضروری است؛ چراکه حرکت‌کردن آن به ضرر بیمار خواهد بود. جابه‌جا شدن درن باعث می‌شود که تخلیه ترشحات و پلاسما با مشکل مواجه شود؛ در نتیجه زخم عفونت کرده و یا دیرتر بهبود خواهد یابد. دقت کنید که وقتی پانسمان برداشته شده و درن هم خارج می‌شود، بیمار نباید خونریزی داشته و یا خارش در محل زحم احساس کند. بعد از گذشت 2هفته، بخیه‌ها توسط پزشک مربوطه برداشته می‌شوند. جای بخیه‌ها تا مدتی روی پوست باقی می‌ماند؛ اما جای نگرانی نیست و این اثرات با گذشت زمان از بین رفته و ترمیم می‌شوند.

در روش جراحی بسته نیازی به پانسمان کیست مویی نیست؛ اما محل زخم باید استریل نگه داشته شود. این کار تا بهبود کامل زخم ادامه خواهد یافت. بعد از روز سوم که پاسمان برداشته شد، بیمار می‌تواند به حمام برود. 20 روز بعد از عمل جراحی می‌توان نسبت به ازبین‌بردن موهای زائد اقدام کرد؛ ولی تمیز نگه‌داشتن محل زخم یکی از کارهای ضروری است که باید انجام شود. این نکته را به خاطر بسپارید که به زخم نباید هیچ فشاری وارد شود.

3- پانسمان کیست مویی پس از عمل با لیزر

یکی از روش‌های جراحی کیست مویی، روش استفاده از لیزر است. این روش یکی از روش‌های بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. از جمله مزیت‌هایی که دارد، می‌توان احتمال عفونت کمتر، داشتن دوره نقاهت کوتاه‌تر و نیازنداشتن به پانسمان را نام برد. بعد از عمل با لیزر، نشانه‌ای از عمل روی پوست باقی نمی‌ماند و پوست به همان حالت اولیه خود برمی‌گردد. زمانی‌که از این روش برای درمان کیست مویی استفاده می‌شود، یک منفذ ریز ایجاد می‌کنند. کار این منفذ، تخلیه عفونت و خروج کیست است. از آنجایی‌ که این زخم خیلی کوچک است، نیازی به پانسمان زخم نخواهد بود. البته لازم به ذکر است که درصورت بزرگ‌بودن کیست و یا خروج ترشحات از آن، باید به‌مدت 3 الی 4روز زخم را پانسمان کرد. برای انجام درست این کار می‌توان از فیلم پانسمان سینوس پیلونیدال استفاده کرد و به‌صورت اصولی این کار را انجام داد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مراقبت‌هایی که باید از کیست مویی انجام داد

بعد از عمل جراحی باید مراقب زخم بود و نکاتی را در این زمینه مد نظر قرار داد. این مراقبت‌ها در جراحی باز و بسته با هم متفاوت است.

 • در جراحی بسته، محل زخم باید با آب گرم یا آب و شامپوبچه شسته شود. پس از شستشو، خشک‌کردن محل زخم با استفاده از پارچه یا حوله نرم، ضروری است. برای خشک‌کردن زخم می‌توان از باد ملایم سشوار نیز استفاده کرد. به این نکته توجه کنید که هرگز الکل یا پراکسید هیدروژن را برای تمیزکردن زخم به کار نبرید. استفاده از این مواد، در روند بهبود زخم اختلال ایجاد می‌کند. درصورت ترشح زحم، باید با استفاده از گاز استریل یا باند روی زخم را پوشاند. در این‌گونه موارد، حتما روزانه باند را باید عوض کرد تا زخم دچار عفونت نشود. البته فراموش نکنید که 3 روز اول نباید دوش گرفته شود.
 • در جراحی باز باید با آموزش پانسمان کیست مویی باز، در زمان‌های تعیین‌شده توسط پزشک، این کار را انجام داد. با توجه به احساس درد به‌هنگام پانسمان زخم باز و تعویض آن، بهتر است تقریبا یک‌ونیم ساعت قبل از انجام این کار از قرص مسکن استفاده شود. برای جلوگیری از گیرکردن پانسمان به زخم در هنگام تعویض آن، می‌توان حدود 10 دقیقه در وان آب ولرم نشست. در جراحی باز بهتر است که هر روز دوش گرفته شود. با تماشای فیلم پانسمان زخم باز، می‌توان این کارها را راحت‌تر انجام داد و به‌طور صحیح آن‌ها را فراگرفت.
 • در برخی از مواقع، پزشک با صلاح‌دید خود برای بیمار داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک و یا مسکن تجویز می‌کند. درصورت تجویز دارو، باید به‌موقع مصرف شده و در خوردن آن‌ها کوتاهی نشود؛ چراکه در جلوگیری از بروز درد و عفونت بسیار موثر خواهند بود.
 • برای نشستن می‌توان از بالشت‌های مخصوص استفاده کرد. استفاده از این بالشت‌ها باعث می‌شود که به زخم بیمار فشاری وارد نشده و در روند بهبود زخم موثر واقع شود.
 • یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه کرد، استفاده‌نکردن از دستشویی ایرانی است. استفاده از توالت فرنگی برای این‌گونه بیماران مفید بوده و فشار کمتری به کمر و زخم آن‌ها وارد می‌شود.
 • قدم‌زدن برای این بیماران می‌تواند مفید باشد؛ چراکه با انجام این کار، جریان خون افزایش یافته و از پنومونی و یبوست جلوگیری به عمل می‌آید. هر روز باید میزان راه‌رفتن خود را افزایش داد. با این کار بیمار احساس خستگی کمتری می‌کند.
 • برای مدتی نباید اقدام به رانندگی کرد؛ چون نشستن پشت فرمان برای بیمار مضر خواهد بود. زمان برگشت به حالت عادی و شروع رانندگی را می‌توان از پزشک مربوطه پرسید و در این زمینه با او مشورت کرد.
 • معمولا مدت زمانی که لازم است که فرد استراحت کند، حدود 2 تا 4 هفته در نظر گرفته می‌شود. در جراحی با استفاده از لیزر، این مدت کوتاه‌تر بوده و بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل

نحوه خوابيدن بعد از عمل به نوع عمل بستگي دارد. بيماراني كه عمل باز انجام داده‌اند، بايد روي شكم خود بخوابند تا فشاري به محل عمل و زخم وارد نشود. در عمل بسته نيز خوابيدن روي شكم و يا پهلو فقط در شب اول توصيه مي‌شود. از روزهاي بعد مي‌توان روي كمر خوابيد؛ اما نه براي مدت‌زمان طولاني.

خوابيدن روي كمر به مدت طولاني باعث واردشدن فشار به زخم بيمار خواهد شد. در اين زمينه استثناهايي هم وجود دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرد. درصورت وجود ورم زياد و يا درن در محل زخم، براي تخليه سريع‌تر ترشحات، پزشک معالج توصيه مي‌كند كه اين بيماران روي ناحيه عمل بخوابند.

رژیم غذایی مورد نیاز بعد از عمل کیست مویی

تغذیه مناسب برای درمان کیست مویی
رژیم غذایی بعد از عمل کیست مویی بهتر است غذاهای کم چرب استفاده شود

درصورت داشتن مشكل در ناحيه شكم، مي‌توان از غذاهاي كم‌چرب استفاده كرد و آن‌ها را در برنامه غذايي خود قرار داد. غذاهايي كه براي اين افراد توصيه مي‌شود، عبارتند از:

 • پوره سیب‌زمینی
 • مرغ پخته خردشده
 • نان تست سبوس‌دار و سنگک
 • ماست

براي جلوگيري از يبوست مي‌توان به مقدار زيادي آب و يا نوشيدني‌هاي ديگر را مصرف كرد. در اين زمينه بايد با پزشك مربوطه مشورت كرد تا مشكلي پيش نيايد. جلوگيری از يبوست با داشتن رژيم غذايي مناسب، يكي از عوامل مهمي است كه بايد در نظر گرفته شود. زماني‌كه با رژيم غذايي نتوان اين مشكل را حل كرد، بايد از پزشك كمك گرفته شود تا با داروهاي مناسبي اين مشكل را برطرف كند.

داروهایی که بعد از عمل مصرف می‌شوند

پزشک معالج در ارتباط با مصرف داروهای بیمار، او را راهنمایی خواهد کرد. درصورت مصرف داروهایی مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپیرین که نوعی داروی رقیق‌کننده خون هستند، پزشک باید زمان شروع مجدد این داروها را اعلام کند. داروهای مسکن تجویزشده توسط پزشک باید به‌طور مرتب مصرف شوند تا بیمار درد کمتری را احساس کند. مصرف آنتی‌بیوتیک باید به‌موقع انجام شود تا تاثیرگذار باشد.

با مصرف داروها بعد از وعده‌های غذایی می‌توان از درد معده و مشکلات گوارشی جلوگیری کرد. راه‌حل دیگر این است که درصورت صلاح‌دید پزشک می‌توان از داروهایی که خاصیت آنتی‌اسید معده دارند استفاده کرد. با مصرف این داروها بیمار دچار درد معده و مشکلات گوارشی نخواهد شد.

با بروز چه علائمی بعد از عمل، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد؟

با بروز علائم زیر باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد؛ چون این علائم نشان‌دهنده عفونت زخم هستند.

 • احساس درد شدید در ناحیه عمل موقع نشستن و یا ایستادن
 • ورم‌کردن پوست و قرمزشدن آن
 • تب‌کردن بیمار و درجه حرارت بالای 38 درجه
 • به مشام‌رسیدن بوی نامطبوع از محل زخم
 • خارج‌شدن ترشح خونابه‌ای از محل زخم
 • ایجاد بیش از یک کیست مویی و سوراخ‌شدن پوست

پزشک معالج، معاینه‌ها و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد. معمولا در این مواقع آنتی‌بیوتیک‌های مختلفی مانند ازیترومایسین، کلاریترومایسین و مترونیدازول تجویز می‌شود. این داروها باید حداقل به‌مدت دوهفته مصرف شوند. آشنایی با طریقه شستشوی جای عمل سینوس می‌تواند از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری کند.

چرا کیست موی برگشتی عفونت می‌کند؟

این عارضه متشکل از مو و بقایای مرده پوست است؛ به‌همین دلیل احتمال عفونت در آن وجود دارد. رعایت‌نکردن نکات بهداشتی یکی از دلایل عفونت کیست های مو است. تماشای فیلم تعویض پانسمان نوین کیست مویی باعث جلوگیری از عفونت زخم خواهد شد. از دیگر دلایل عفونت کیست پیلونیدال می‌توان به تخلیه‌نشدن آبسه و عفونت در حین جراحی اشاره کرد.

آیا کیست پیلونیدال بیماری خطرناکی است و می‌تواند کشنده باشد؟

با وجود این‌که این بیماری درد زیادی را در بیمار به وجود می‌آورد؛ اما به‌تنهایی بیماری کشنده و خطرناکی محسوب نمی‌شود. از جمله خطراتی که این بیماری برای سلامت انسان دارد، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • کیست می‌تواند دوباره در همان‌جا و یا ناحیه دیگری از باسن ایجاد شود. عودکردن کیست، نشان‌دهنده بیماری مزمن پیلوندیال است.
 • درمان‌نکردن عفونت می‌تواند تمام بدن را درگیر کرده و یک مشکل و خطر جدی محسوب شود.
 • نوعی سرطان پوست وجود دارد که احتمال اتفاق افتادن آن در صورت ابتلا به کیست پیلونیدال وجود دارد. معمولا پزشک یک نمونه چرک از بیمار می‌گیرد تا در این زمینه اطلاعات کافی به دست بیاورد و مطمئن شود که فرد به سرطان مبتلا نشده است.

با شستشوی کیست مویی و تعویض پانسمان، از عفونت زخم خود جلوگیری کنید!

کیست مویی نوعی بیماری عفونی است که معمولا مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که مو به سمت پوست برگشته و به‌صورت برعکس رشد کند. با رعایت بهداشت فردی و اصلاح موهای زائد می‌توان از بروز این بیماری تا حد زیادی جلوگیری کرد. درصورت مبتلاشدن به سینوس پیلونیدال باید نکات بهداشتی را مد نظر قرار داد تا زخم عفونت نکرده و بیمار گرفتار مشکلات بدتری نشود.

با استفاده از روش‌های جراحی باز، بسته و لیزری می‌توان نسبت به درمان آن اقدام کرد. با تماشای فیلم شستشوی کیست مویی باز می‌توان با نحوه پانسمان در این عمل آشنا شد و در مواقع مورد نیاز آن را به کار برد. در روش بسته و لیزر معمولا نیازی به پانسمان نخواهد بود؛ مگر این‌که استثنایی وجود داشته باشد. دوره نقاهت در عمل بسته و لیزر کمتر از روش جراحی باز است؛ بنابراین بیماران در اکثر مواقع طرفدار این روش درمان هستند.

نشستن طولانی‌مدت، انجام کارهای سنگین و بی‌دقتی نسبت به نکات بهداشتی، مضرترین کار برای بیمارانی است که تازه عمل جراحی شده‌اند. احساس درد پس از عمل یک اتفاق طبیعی است که نباید نگران شد. درصورت شدیدبودن درد در بیمار، پزشک برای او مسکن تجویز می‌کند. شستشو سینوس پیلونیدال باید به‌درستی انجام شود تا در تسریع روند بهبود کمک کند. با آموزش نحوه تعویض پانسمان می‌توان کمک شایانی به جلوگیری از عفونت کرد. سایت دکتر قمری با پخش فیلم شستشوی کیست مویی، اطلاعات کاربران خود را در این زمینه افزایش می‌دهد.

سوالات متداول درباره مراقبت های بعد از عمل کیست مویی

در این باره به سوالات و مطالبی که بسیار از ما پرسیده می شود پرداخته ایم:

بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم؟

ممنوعیت غذایی یا رژیم غذایی خاصی برای بعد از عمل جراحی کیست مویی وجود ندارد و فقط زمانی نیاز به رعایت رژیم غذایی است که دچار دردهای شکمی باشید که بهتر است از غذاهای کم چرب مانند مرغ آب پز و پوره سیب زمینی استفاده کنید و در کنار آن ماست و نان های سبوس دار را هم جا دهید.

 

اطلاعات دوره فیلم شستشوی کیست مویی
روش‌ های درمان درمان گیاهی،لیزر،عمل جراحی، تزریق فنل
انواع پانسمان   پانسمان باز، بسته و با لیزر
رژیم غذایی بعد از عمل پوره، مرغ پخته، نان تست سبوس دار، ماست
علائم حاد بعد عمل درد شدید، ورم‌کردن پوست، خارج‌شدن ترشح و…
4.3/5 - (7 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hamideh
hamideh
1 سال قبل

سلام روزبخیر
عذرخواهی میکنم من دیروز عمل کیست مویی به روش باز داشتم و امروز عادت ماهانه شدم.
میخواستم ببینم چیکار کنم؟ و چجوری ناحیه پانسمان کیست مویی رو تعویض کنم؟

پرویز
پرویز
1 سال قبل

سلام من حدود ده روزه عمل کردم و در انتهای زخمم که باریک هم میشود،درد و سوزش بسیار زیادی دارم.دکترم به هم گفته که درون زخم هام، از پد گازی استفاده نکنم.هر روز هم دو نوبت شستشوی کیست مویی رو انجام میدم ولی همچنان درد و سوزش امونم رو بریده چیکار کنم به نظر شما.

پریسا
پریسا
1 سال قبل

سلام جناب دکتر قمری عزیز، روز بخیر چند روزی هستش من عمل کیست مویی انجام دادم و دکتر گفت که باید خودم جای عمل رو پانسمان کنم، منم مجبور شدم برم فیلم تعویض پانسمان کیست مویی رو ببینم، تا ببینم چجوری باید پانسمان ها رو تعویض کنم… که وبسایت شما رو دیدم… ممنون از شما بابت توضیحات کامل و جامع نحوه تعویض پانسمان کیست مویی 🌹

سودابه حسین زاده
سودابه حسین زاده
1 سال قبل

سلام من سوالی در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی داشتم که چگونه باید خوابید، آخه من هر طوری امتحان میکنم باز هم درد دارم… ممنون از پاسخگوییتون.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇