واریس چیست؟ آشنایی با بیماری واریس

واریس (Varicose) یکی از شایع ترین نوع بیماری های عروقی به حساب می آید که هم میتواند موجب از کار افتادگی فرد و هم میتواند هیچ آثار مخربی نداشته باشد. واریس بیشتر در زنان رایج است و با افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر میشود. واریس یک نوع اختلال خون رسانی به رگها است که باعث برجسته شدن، پیچ خوردگی و گشاد شدن رگ ها میشود. هر سیاهرگی که نزدیک به سطح پوست باشد (سطحی) می تواند تبدیل به واریس شود. این رگ میتواند مخصوص پا، دست و یا صورت باشد البته وریدهای واریسی بیشتر روی پا تاثیر میگذارد زیرا فشار روی پا بیشتر است. از بین بردن رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی برای عده ای جنبه زیبایی دارد و برای عده ای با درد همراه است. به صورت کلی این بیماری خیلی خطرناک نیست ولی در صورت اهمال کاری میتواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

نمونه گرافیکی از پنچ پا در مراحل مختلف واریس
فرد مبتلا به واریس

قبل از تعریف واریس بهتر است به این اشاره کنیم که در بدن سه دسته رگ وجود دارد که باعث خونرسانی به اندام ها میشوند که عبارتند از سیاهرگ، سرخرگ و مویرگ. در بیماری واریس نقش سیاهرگ ها بسیار برجسته است از این رو این رگ ها که دارای دریچه هایی هستند به بازگشت تدریجی خون به طرف قلب کمک میکند. زمانی که این دریچه ها به مشکلی برخورد کنند باعث میشود که خون به قیمت های پایین برگردد و باعث تجمع  خون در رگ ها و پیچ خوردگی آنها شود. در نتیجه با فشار آوردن به دیواره های سیاهرگ باعث ایجاد واریس سیاهرگ (Varicose veins) میشود. واریس به انگلیسی Varicose veins می شود که از ریشه لاتین Varix گرفته شده است. در جواب varicose veins چیست باید گفت که پیچ خوردن یا گشاد شدن سیاهرگ ها همراه با تورم منجر به واریس و ورم پا خواهد شد.

علائم واریس پا

در جواب علائم واریس چیست باید گفت که یکی از خوش شانسی هایی که افراد مبتلا به بیماری واریس پا دارند این نکته است که علائم واریس و مریضی واریس پا بسیار واضح و قابل درمان است.

 • رگ های متورم و طنابی که اکثرا به رنگ آبی و بنفش هستند.
 • سنگینی، درد و فشار زمانی که زیاد ایستاده یا نشسته هستید.
 • رنگ هایی به صورت بیرون زده و بزرگ باشند یا رگ های کوچکتر به صورت عنکبوتی
 • خارش و سوزش در هنگام نشستن یا برپا بودن زیاد.
 • ورم کردن اطراف مچ پا
علائم واریس پا ​

عمل واریس با دکتر قمری

دکتر سید عبدالرحیم قمری با سابقه ای چندین ساله در این حوزه ، آماده خدمت رسانی به افرادیست که درگیر این بیماری شده اند. 

 با گرفتن وقت مشاوره از دکتر قمری بهترین روش و سریع ترین روش برای درمان بیماری واریس را پیدا کنید.

انواع واریس

درباره واریس پا و انواع آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • واریس صافن(رگ های طنابی)
 • واریس صافن رگ های کوچک
 • واریس شاخه ای (واریس طنابی)
 • رگ های عنکبوتی
 • واریس اندام تناسلی

علت ایجاد واریس

علت واریس پا چیست؟ رگ های واریسی بیشتر روی پا ها اثر میگذارد. از دلایل ایجاد واریس پا میتوان به

 • فشار زیاد به پا ها بر اثر ایستادگی زیاد و بی حرکتی
 • مونث بودن
 • عوامل ژنتیکی یا وراثتی بودن
 • بارداری
 • افزایش سن
 • بیماری رگ های خونی
دلایل ایجاد واریس
عوارض های واریس

عوارض واریس

عوارض واریس پا خیلی شایع نیست ولی با نادیده گرفتن این بیماری امکان بروز مشکلاتی وجود دارد.

 1. یکی از عوارض واریس، ایجاد آمبولی ریه، گرفتگی رگ های قلب و مغز است. از آنجایی که بیماری واریس یک بیماری عروقی محسوب میشود، امکان گرفتگی این رگ ها وجود دارد.
 2. خونریزی یکی از عوارض نادیده گرفتن واریس است. با نزدیک شدن رگ ها به سطح پوست باعث از هم گسیخته شدن آنها میشود.
 3. ایجاد زخم در نزدیکی مچ پا در صورت حاد شدن این بیماری

درمان واریس

چهار روش برای درمان واریس پا وجود دارد:

 1. درمان با لیزر : در این روش با وارد کردن یک فیبر داخل رگ، از داخل آنرا خشک میکنند. این روش برای رگ های صافن(رگ های ران پا و بزرگ) استفاده میشود.
 2. روش RF : این روش شبیه لیزر است با این تفاوت که برای رگ های با قطر بیش از 1 سانتی متر به کار برده نمیشود.
 3. اسکلروتراپی: این روش برای رگهای کوچک و عنکبوتی استفاده میشود. پزشک معالج با تزریق محلولی به این رگ های باعث بسته شدن رگ ها میشود.
 4. درمان خانگی واریس پا: با کاهش وزن، ورزش، جوراب واریس و تغییر در سبک زندگی میتوانید تا حد زیادری این بیماری را درمان کنید.
 5. درمان واریس با دارو: در این روش با مشاوره پزشک میتوانید انواع داروی واریس، پماد واریس، کرم واریس را استفاده کنید.

درمان طب سنتی برای واریس

زرد یکی از مواد غذایی برای جلوگیری و درمان واریس

غذا های پر از فیبر

مصرف فیبر ها باعث سلامت سیستم گوارشی میشود. این باعث میشود که در فرد دچار بیماری یبوست نشود و از فشار اطراف رگها شکم و پا کم کند. مصرف سبزیجات، میوه ها و غلات جوانه زده به جلوگیری از یبوست کمک میکند.

روغن کرچک

استفاده از غذا های پر ادویه

استفاده از ادویه های تند مانند انواع فلفل به دلیل طبع گرم باعث افزایش گردش خون میشود.

سرکه سیب

سرکه سیب

یکی دیگر از مواد غذایی که باعث افزایش گردش خون میشود، سرکه سیب است. سرکه سیب علاوه بر خاصیت ضد التهابی باعث افزایش گردش خون در دیواره رگ میشود.

درمان خانگی واریس پا

با رعایت چند نکته کوچک میتوانید به راحتی واریس پا را درمان یا پیشگیری کنید.

 • روی زمین دراز بکشید و پاها را به سمت بالا قرار دهید. این کار باعث بهبود گردش خون میشود.
 • با ورزش کردن تحت نظر پزشک متخصص
 • استفاده از جوراب واریس تحت نظر دکتر متخصص واریس
 • ماساژ پا ها
 • کاهش وزن
ماساژ پا یکی از درمان های خانگی واریس پا

صفر تا صد هزینه عمل واریس

هزینه عمل واریس پا با لیزر و تیغ جراحی بستگی به نوع واریس و وخامت آن دارد. هرچه تعداد رگ‌های واریس و بیرون زدگی رگ روی پا بیشتر باشد، بدون شک درمان آن هزینه و دقت بالاتری نیاز دارد. به همین خاطر بهتر است، در صورت مشاهده رگ‌های قرمز، بنفش یا آبی سریع‌تر برای درمان با هزینه مناسب اقدام کرد. برای اطلاع از صفر تا صد هزینه عمل واریس نیز کلیک کنید.

مراقبت های قبل از عمل واریس

پزشک متخصص ابتدا روند درمان و عمل را برای بیمار به طور کامل توضیح می‌دهد و بیمار می‌تواند تمامی سوالات خود را از پزشک معالج بپرسد. پس از آن یک معاینه بالینی انجام خواهد شد. همچنین آزمایشات تشخیصی و آزمایش خون نیز برای عمل لازم است.
بیمار بایستی در صورت مصرف داروی خاص یا اختلال خونریزی، پزشک را در جریان بگذارد. همچنین حساسیت و آلرژی به هر گونه ماده یا دارویی بایستی به پزشک گفته شود. 8 ساعت پیش از عمل بیمار نباید چیزی بخورد و در روز عمل بهتر است بیمار برای بازگشت به خانه همراه داشته باشد.

مراقبت های بعد از عمل واریس

در صورت عمل با لیزر، بیمار بایستی بعد از 72 ساعت به پزشک معالج مراجعه کند تا پزشک تعیین کند که رگ ها بسته شده‌اند. در برخی از موارد، جراحی واریس، با تورم رگ ها همراه است که کاملا طبیعی بوده و بعد از یک ماه برطرف می‌شود. پس از عمل بیمار بایستی وزن سالم خود را حفظ کرده، ورزش کند و در صورت ادامه دار شدن تورم پا، به پزشک مراجعه کند.

دوره نقاهت عمل واریس چقدر است؟

دوره نقاهت عمل به نوع جراحی بستگی خواهد داشت. اگر از لیزر درمانی استفاده شده باشد، بیمار پس از عمل بلافاصله به منزل باز می‌گردد. اما در عمل جراحی، فرد در بیمارستان بستری شده و دوره نقاهت طولانی تری دارد.

مقالات مرتبط با واریس

مطالعه جدیدترین مطالب بیماری واریس

درمان واریس پا با طب سنتی

درمان واریس پا با طب سنتی

بهترین پماد واریس

بهترین پماد واریس

جوراب واریس

جوراب واریس چیست؟

واریس ژنتیکی

واریس ژنتیکی

روش های تشخیص واریس

روش های تشخیص واریس پا

درمان واریس با سرکه سیب

سرکه سیب درمان قطعی واریس پا

واریس مری

واریس مری

واریس معده

واریس معده

فیلم عمل واریس پا

عوارض بعد از عمل واریس

اسکلروتراپی چیست؟

واریس لگن

سوالات متداول درباره واریس

معمولا واریس در سنین پیری رخ میدهد و در جوانی غیر معمول است. اما علت واریس در جوانی می‌تواند وراثت، تغذیه نامناسب، ورزش سنگین، بارداری، رژیم های سنگین و … باشد.

واریسی که در زمان کودکی با زمان تولید کودک بوجود بیاید واریس مادرزادی میگویند. دلیل این بیماری به صورت مادرزادی سندرم کلیپل ترنانی است.

واریس اتساع سیاهرگ ها یا وریدها است.

برای پاسخ به سوال واریس یعنی چه؟ باید گفت که واریس مویرگی پا به نوعی نارسایی عروق می باشد که به دلیل پیچ خوردگی در اندام های تحتانی قابل مشاهده است. عروق واریس بدن، رگ هایی ناسالم هستند که به دلیل فشار به عروق ایجاد می شوند.

سیگار به دلیل نیکوتین و مونوکسید کربن باعث گرفتگی رگ های قلب و ورید ها میشود. مصرف سیگار باعث بسته شدن رگ های وریدی میشود در نتیجه فرد دچار واریس میشود.

درد واریس با زانو درد متفاوت است و معمولا زانو درد به دلایل دیگری اتفاق می‌افتد. اما انجام حرکات کششی برای تقویت ساق پا، باعث بهبود درد واریس و زانو درد می‌شود.

بله، اما درمان واریس چیست؟ برای درمان سریع واریس می‌توان از روش‌های دارویی، خانگی، لیزر، اسکلروتراپی، فلبکتومی و جراحی استفاده نمود. سپس قبل و بعد واریس را مشاهده کرده و متوجه تغییرات شد.

الکل، نمک اضافه، غذای شور، نشاسته و غذا های کنسروی از جمله مواد غذایی مضر برای واریس است.

مواد غذایی زیادی وجود دارد که با مصرف این مواد میتوانید در بهبود این بیماری عروقی کمک کنید. به صورت کلی مواد غذایی که باعث شود گردش خون در بدن بهبود یابد، مفید است.

موز، گندم سیاه، مرکبات، شاهی، سبزیجات برگ دار، ماهی، مارچوبه و … باعث پیشگیری از این بیماری میشود.

این روش بیشتر در طب سنتی انجام میشود. به این صورت که روزانه چندین بار به مدت حدودا 7 الی 10 دقیقه یخ را در محل واریس قرار میدهید. این کار باعث جلوگیری از واریس میشود.