دوره نقاهت بعد از عمل شقاق (مراقبت ها)

راهنمای مطالعه:

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق چقدر طول میکشد؟ در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق چه کارهایی باید انجام دهیم. بیماری شقاق یا فیشر، بیماری رایجی است که ممکن است بسیاری از افراد در طول عمر خود حداقل یک بار به آن دچار شوند؛ به همین دلیل، آشنایی با این بیماری و نحوه درمان آن اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر بیماری شقاق شما مزمن نباشد درمان آن به صورت سرپایی است و متوانید همان روش مرخص شوید در غیر اینصورت نیاز به همراه برای بعد از عمل شقاق دارید. درمان بیماری شقاق، معمولا به صورت خانگی صورت می‌گیرد؛ اما قبل از اقدام به درمان خانگی، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از موارد شقاق به صورت مزمن هستند و امکان درمان خانگی آن‌ها وجود ندارد و حتی ممکن است اوضاع زخم را بدتر کند. درمان خانگی شقاق را در این مقاله مطالعه کنید.

برای درمان شقاق مزمن، مراجعه به پزشک و استفاده از درمان‌های مدرن مانند جراحی بهترین روش است؛ اما نکته مهم در رابطه با جراحی شقاق، مراقبت‌های بعد از آن است. در این مقاله از وبسایت دکتر قمری قصد داریم تا به جراحی‌های شقاق مقعدی و مراقبت‌های بعد از آن در دوران نقاهت بپردازیم. پس از جراحی، اگر از زخم به اندازه کافی مراقبت نشود و یا مراقبت صحیح صورت نگیرد، امکان بازگشت شقاق نیز وجود دارد و درد زیادی نیز برای بیمار به همراه خواهد داشت.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی فیشر

مراقبت های بعد از عمل شقاق
توصیه های پزشکی عمل شقاق

مراقبت های بعد از عمل شقاق با لیزر چیست؟ بیماری شقاق به دو صورت کوتاه مدت و مزمن وجود دارد. در نوع کوتاه مدت آن، با استفاده از درمان‌های خانگی و پس از مدت زمان حدود 6 تا 8 هفته درمان می‌شود. اگر شقاق در این مدت زمان بهبودی پیدا نکرد، باید به پزشک مراجعه کرده و از درمان‌های مدرن‌تر بهره ببرید. در این زمینه، بهتر است که روش های عمل شقاق را بدانید. اهمیت این جراحی‌ها و عمل‌ها و همچنین مراقبت‌های بعد از جراحی بسیار زیاد است و باید به آن توجه کنید تا بیماری شقاق عود پیدا نکند. برای برخی از افراد ممکن است این سوال پیش بیاید که دوره نقاهت چند روزه است؟ برای پاسخ به این سوال، باید نوع جراحی که برای درمان شقاق انجام می‌شود را در نظر بگیرید. اگر درمان با جراحی و تیغ انجام شود، دوره نقاهت طولانی‌تری در مقایسه به عمل لیزری خواهد داشت؛ اما مراقبت‌های بعد از عمل نیز در کاهش این دوره درمانی بسیار موثر هستند. برای مشاهده هزینه درمان شقاق با لیزر کلیک کنید.

دوره نقاهت بعد از درمان شقاق با جراحی اسفنکترومی

یکی از انواع روش های عمل شقاق، جراحی اسفکترومی است. در این روش که به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود، احتمال موفقیت بسیار بالا است و امکان بازگشت شقاق نیز کم خواهد بود. در بیماری شقاق، به علت درد زیادی که بیمار تحمل می‌کند، عضلات مقعد برای مقابله با درد اقدام به جمع شدن می‌کنند. در این روش، پزشک با برداشتن بخش بسیار کوچکی از عضلات درون مقعد که دچار گرفتگی شده‌اند، اقدام به درمان شقاق می‌کند. دوره نقاهت پس از این جراحی بسیار مهم است و باید به دقت به نکات و دستورات پزشک خود عمل کنید تا دچار خونریزی و دردهای شدید نشوید. دوره نقاهت در روش جراحی اسفنکترومی، حدود 6 هفته خواهد بود که با رعایت برخی نکات ممکن این دوره کوتاه‌تر شود.

پس از جراحی، باید حتما فیبر کافی مصرف کنید. این ماده غذایی، از یبوست جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا عمل دفع بسیار راحت‌تر باشد؛ در نتیجه فشار زیادی به دریچه مقعد وارد نخواهد شد و درمان به روند خود ادامه خواهد داد. همچنین باید در دوره نقاهت پس از جراحی، آب کافی مصرف کنید. حمام سیتز نیز برای شست و شوی محل زخم در هنگام استحمام بسیار مفید خواهد بود. انجام ورزش‌های سبک به صورت روزانه و در مدت 30 دقیقه، کمک زیادی به بهبود بیماری می‌کند. با پیاده روی، شنا و دیگر ورزش‌ها، گردش خون در بدن بیشتر شده و در روند بهبود در دوره نقاهت شقاق تاثیر مثبتی دارد.

رعایت چه نکاتی برای مراقبت بعد عمل شقاق ضروری است؟

بهترین مراقبت ها بعد از عمل شقاق
نکات کلیدی مراقبت بعد از عمل شقاق

بعد از عمل جراحی شقاق، باید نکات متعددی را در نظر بگیرید تا از بازگشت مجدد این بیماری جلوگیری کنید. در این زمینه، رژیم غذایی و غذای مصرفی شما تاثیر زیادی در روند درمان بیماری خواهد داشت. بعد از عمل جراحی فیشر و در دوران نقاهت پس از عمل، باید از غذاهایی استفاده کنید تا هم بدن شما را تقویت کرده و باعث بهبود زخم شوند و از طرف دیگر، مانع از فشار بیشتر به محل زخم شقاق شده و وضعیت آن را وخیم نکنند.

استفاده از فلفل و مواد غذایی تند در دوران نقاهت بیماری شقاق، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این مواد باعث ایجاد درد و سوزش زیاد در هنگام دفع مدفوع می‌شوند. همچنین، از خوردن لبنیات مانند شیر و پنیر خودداری کنید. این مواد غذایی، سخت‌تر هضم می‌شوند و در گوارش شما مشکل ایجاد می‌کنند؛ در نتیجه در هنگام دفع نیز موجب فشار و آسیب بیشتر به شقاق خواهند شد.

مصرف مواد غذایی دیگر که باعث بالا رفتن دمای بدن بشوند نیز توصیه نمی‌شود؛ زیرا موجب التهاب شده در روند درمان شقاق مشکل ایجاد کند. در دوره نقاهت بعد از جراحی شقاق، ممکن است که برای مدتی طولانی نتوانید ادرار کنید. اگر این مدت، بیش از 12 ساعت به طول انجامید، باید به اورژانس مراجعه کرده و با قرار دادن لوله سوند در مثانه، ادرار را تخلیه کنند. این مورد، یکی از معدود عوارض جراحی شقاق است.

خونریزی شقاق چقدر طول میکشه؟

بعد از عمل شقاق، احتمال خونریزی وجود دارد. اگر در هنگام دفع مدفوع کمی خون مشاهده کردید، جای نگرانی نخواهد بود؛ اما در صورتی که این خونریزی ادامه دار بود و یا مقدار آن به مرور بیشتر شد، باید با پزشک خود مراجعه کنید. در چنین جراحی‌هایی، همیشه باید احتمال خونریزی‌های مقطعی و خفیف را در نظر بگیرید.

خونریزی بعد از عمل شقاق با لیزر

خونریزی بعد از عمل شقاق با لیزر یک عارضه رایج است.معمولاً خفیف است و به خودی خود متوقف می شود. با این حال، اگر خونریزی شدید یا ادامه دار باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است که در هنگام دفع، فشار زیادی به خود وارد نکرده و اجازه دهید که روده‌ها حرکت طبیعی خود را داشته باشند. برای این کار، بهتر است که از توالت فرنگی استفاده کنید و همچنین پس از اجابت مزاج، خود را به صورت آرام با آب بشورید.

برای کاهش سوزش بعد از عمل شقاق نکات زیر را رعایت کنید:

 1. از حمام آب گرم استفاده کنید.
 2. از پماد یا کرم آنتی هموروئید استفاده کنید
 3. از داروهای مسکن استفاده کنید
 4. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
 5. از غذاهای فیبردار استفاده کنید.
 6. مایعات زیادی بنوشید.

چرا درمان شقاق طول می کشد؟

چرا درمان شقاق طول می کشد؟
تصویری از لیزر شقاق

دوره نقاهت شقاق با توجه به نوع عمل جراحی و همچنین مراقبت‌های بعد از عمل ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. این سوال ممکن است برای هر بیماری که تحت عمل جراحی شقاق قرار گرفته ایجاد شود که چقدر طول می کشد تا شکاف شقاق پس از جراحی ترمیم شود؟ برای پاسخ به این سوال، باید به نوع جراحی انجام شده و همچنین مراقبت‌های بعد از جراحی توجه کنید. اگر شقاق با لیزر جراحی شود، با رعایت دستورالعمل‌های پزشک و همچنین مراقبت‌هایی که بعد از جراحی انجام می‌دهد می‌تواند درمان کوتاه‌تری را تجربه کند. در این مورد، طول دوره درمان شقاق با لیزر ممکن است حدود 3 تا 5 روز باشد.

از طرف دیگر، در روش دیگر جراحی شقاق، بیمار معمولا یک تا دو روز در بیمارستان بستری خواهد شد. همچنین، باید نسبت به مراقبت‌های پس از جراحی توجه کافی داشته باشد. در این نوع جراحی، تعویض پانسمان‌ها پس از هر بار شست و شو الزامی است و باید به درستی انجام شود تا زخم دچار عفونت نشود. با توجه به این که زخم شقاق یا فیشر در محلی است که فشارهای مختلفی به آن وارد می‌شود، باید به خوبی از آن مراقبت کرد تا دوره درمان آن بیشتر شود و مشکلات دیگری به همراه نداشته باشد.

بعد از جراحی شقاق چقدر طول می کشد کاملا درمان شویم؟

مدت زمان عمل شقاق
مدت زمان عمل شقاق

برای پاسخ به این پرسش، باید به موارد متعددی توجه کنید. برای این که بتوانید بهبودی کاملی از این بیماری و پس از جراحی بدست آورید، باید دستورالعمل‌های پزشک خود را به درستی انجام دهید. همچنین رژیم غذایی مناسب و پر از فیبر نیز کمک زیادی به بهبودی کامل شما خواهد کرد. انجام ورزش‌های روزانه و سبک، علاوه بر تاثیر مثبتی که در وضعیت جسمانی و روانی شما ایجاد می‌کند، در بهبود شقاق بعد از جراحی نیز موثر است.

در مقاله دوره نقاهت عمل شقاق، سعی کردیم تا اطلاعات کافی در زمینه بهبود بیماری شقاق بعد از جراحی را در اختیار شما قرار دهیم و اهمیت دوره نقاهت بعد از عمل شقاق را به شما گوشزد کنیم. اگر شما یا اطرافیانتان، با بیماری‌های نشمنگاهی مانند شقاق یا بواسیر مواجه هستند، می‌توانید از طریق وبسایت دکتر قمری و دریافت مشاوره از این وبسایت، برای دریافت نوبت معاینه اقدام کنید.

روزه گرفتن بعد از عمل شقاق

در مورد اینکه می توانید روزه بگیرید یا خیر باید از پزشک سوال کنید. اما در صورتی که به طور منظم 8 لیوان آب را در طول روز بخورید و وعده غذایی افطار و سحر شما شامل غذاهای پرفیبر و پرآب باشد و در معرض گرما و آفتاب قرار نگیرید، بلامانع است روزه گرفتن.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

شقاق چیست؟

شقاق یا فیشر مقعدی، یک زخم باریک و سطحی در دهانه مقعد است. با توجه به این که در این محل، عصب‌ها و گیرنده‌های حسی زیادی وجود دارند؛ بنابراین تحمل درد این زخم بسیار سخت خواهد بود و افراد برای درمان آن به دنبال راه‌های مختلف می‌گردند. علائم بیماری شقاق تا حدودی شبیه به بواسیر هستند و ممکن است افراد این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرند. علائم شقاق شامل درد شدید در هنگام اجابت مزاج و همچنین خونریزی است که در بعضی افراد این علائم ممکن است شدیدتر باشد.

دلایلی که باعث به وجود آمدن شقاق در مقعد می‌شوند ممکن است در برخی از افراد متفاوت باشند؛ اما مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل آن، یبوست است. خروج مدفوع خشک از روده‌ها، ممکن است خراشی در دهانه مقعد ایجاد کند که به آن فیشر یا شقاق مقعدی می‌گویند. عوامل دیگری نیز در ایجاد شقاق دخیل هستند؛ مانند اسهال مزمن، بیماری‌های مختلف و غیره که بیشتر این شقاق‌ها به صورت خانگی قابل درمان هستند. در صورتی که دوره درمان خانگی شقاق به بیش از 6 تا 8 هفته بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره درمان شقاق مقعدی با داروی گیاهی کلیک کنید.

سوالات متداول در خصوص مراقبتهای بعد از عمل جراحی فیشر

بعد از عمل شقاق چند روز استراحت لازم است؟

شما پس از یک الی دو هفته قادر هستید به محل کار خود برگردید اما این نکته را باید بدانید که جهت بهبود کامل پس از عمل شقاق، باید تا حدود 4 الی 6 هفته فعالیت های سنگین انجام ندهید.

چه مراقبت هایی بعد از عمل شقاق با لیزر لازم است؟

تمامی موارد لیست شده در این مقاله از سایت رسمی دکتر قمری برای بعد از عمل شقاق لازم هست و حتما تمامی مراقبت های ذکر شده را رعایت کنید.

سریعترین راه برای درمان شقاق پس از عمل جراحی چیست؟

جهت بهبود هرچه بهتر و زودتر شقاق خود میتوانید ناحیه مورد نظر را با آب بشویید و خشک کنید یا بعد از رفتن به توالت از دستمال مرطوب بدون الکل جهت پاکسازی استفاده کنید. توجه کنید که از دستمال توالت خشک جهت پاکسازی محل زخم به هیچ وجه استفاده نکنید. همیشه محل زخم را تمیز نگه دارید و در صورت امکان هر روز زخم خود را به آرامی در یک حمام گرم بشویید.

بدترین زمان پس از عمل جراحی شقاق چه هنگامی است؟

قطعا 24 الی 48 ساعت بعد از زمان عمل، درد و سوزش در بدان خود دارید که باید صرفا با داروهای مسکن و تجویز شده آن ها را به سر کنید اما بعد از روز سوم می توان گفت شرایط شما رو به بهبودی می رود.

کدام دارو ها مناسب برای مصرف بعد از عمل شقاق است؟

شما می توانید بعد از عمل فیشر، داروهایی نظیر سایمتیدین (Tagamet HB)، فاموتیدین (Pepcid AC) و نیزاتیدین (Axid AR) را جهت بهبود مصرف کنید.

بعد از عمل از چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟

شما باید از خوردن غذاهای چرب – غذاهای اشباع شده یا چربی های ترانس مانند گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده، لبنیات پرچرب، روغن نباتی هیدروژنه باید به شدت پرهیز شود زیرا این مواد غذایی منجر به التهاب و افزایش وزن می شوند که خطر بازگشت بیماری را به همراه دارد.

چه چیزی بعد از عمل جراحی فیشر، طبیعی نیست؟

بعد از عمل جراحی اگر مواردی که در ادامه به آن اشاره می کنیم را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید تب شدیدی که ادامه دار است، افزایش درد یا تورم در نزدیکی محل جراحی. هر دردی که نمی توانید با مسکن های OTC کنترل کنید. استفراغ یا حالت تهوع مداوم.

عوارض بعد از عمل شقاق چیست؟

اگر توسط دکتر عبدالرحیم قمری عمل شقاق را انجام دهید عوارض بعد از عمل شقاق نخواهید داشت. در اینجا به برخی از عوارض عمل نکردن شقاق می پردازیم:

 • درد
 • خونریزی
 • عفونت
 • بی اختیاری مدفوع
 • فیستول

عمل جراحی شقاق ممکن است چه عوارضی را به همراه داشته باشد؟

این نکته را باید حتما به یاد داشته باشید که ممکن است هفته ها و یا ماه ها پس از عمل جراحی، درد های خفیفی در ناحیه عمل، سوزش و یا کشیدگی داشته باشید.

اطلاعات تکمیلی مراقبت بعد از عمل شقاق
💎 بهترین روش درمان  درمان به روش لیزر شقاق
⏲ مدت زمان نقاهت  1 الی 2 هفته
🚫 موارد منع خوردن غذاهای پرچرب و تند، مصرف مشروبات الکلی، رابطه جنسی مراقبت نشده،
⚠ بدترین زمان پس از عمل  24 الی 48 ساعت اولیه
❌ موارد خظرناک تب شدید، افزایش درد و تورم، استفراغ و حالت تهوع
❗ عوارض بعد از عمل سوزش خفیف، درد و خارش کوتاه، کشیدگی
❗ علت درد بعد از عمل شقاق التهاب، بریدگی، بخیه ها، انقباض عضلات مقعد
4/5 - (7 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر حسینی
سحر حسینی
10 ماه قبل

سلام من الان یک هفته اس که عمل جراحی شقاق انجام دادم و دور مقعدم یک مایع زرد رنگ جمع میشه، می خواستم ببینم این طبیعیه؟

دکتر قمری
دکتر قمری
10 ماه قبل
پاسخ به  سحر حسینی

سلام بله در جراحی سنتی این وضعیت طبیعی است. متاسفانه نقاهت بعد از جراحی شقاق به روش سنتی و بدون لیزر کمی طولانی است. اما در صورت تداوم این وضعیت برای معاینه مجدد و پیدا کردن علت، به پزشک مراجعه کنید.

علیرضا سلامی
علیرضا سلامی
9 ماه قبل

بعد عمل شقاق چه مدت باید استراحت کرد؟ تو این مدت باید از دستشویی فرنگی استفاده کرد؟

دکتر قمری
دکتر قمری
9 ماه قبل
در انتظار تایید

با سلام و درود، اگر برای عمل شقاق از جراحی استفاده شود، مدت زمان بستری یک یا دو روز بوده و مدت زمان استراحت در خانه 3 تا 5 روز است، اما لیزر شقاق دوره نقاهت کمتری دارد و فرد زودتر به حالت عادی برای انجام فعالیت های روزانه بر می گردد. بله بهتر است که از توالت فرنگی استفاده شود.

مبینا
مبینا
6 ماه قبل

درود برشما میخواستم بدونم، آیا بعد از عمل شقاق می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

دکتر قمری
دکتر قمری
6 ماه قبل
پاسخ به  مبینا

پاسخ کوتاه این سوال بله است، بعد از عمل شقاق می توانید رابطه جنسی داشته باشید. اما پاسخ طولانی تر این است که باید صبر کنید تا زخم جراحی بهبود یابد. معمولاً توصیه می شود که حداقل 4 تا 6 هفته بعد از عمل شقاق از رابطه جنسی خودداری کنید. این به این دلیل است که رابطه جنسی می تواند باعث تحریک و درد در ناحیه جراحی شود.

اگر بعد از 4 تا 6 هفته همچنان درد یا ناراحتی دارید، بهتر است قبل از شروع مجدد رابطه جنسی با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا آماده هستید یا خیر.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇