نمونه شقاق مقعدی یا فیشر به صورت گرافیکی

درمان خانگی شقاق – درمان فیشر مقعدی در خانه

راهنمای مطالعه:

شقاق و درمان شقاق در خانه از جمله مواردی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند؛ زیرا شقاق (فیشر) یکی از بیماری‌هایی است که افراد در سنین مختلف ممکن است به آن مبتلا شوند. اما علت ابتلا به فیشر چیست؟ و برای تسکین درد شقاق چه باید کرد؟ علل ابتلا به شقاق یا فیشر متفاوت است؛ در بیشتر موارد، این مشکل مزمن نیست و با درمان‌های خانگی مانند عسل یا روغن حیوانی قابل درمان است. همچنین با رعایت نکاتی می‌توانید درد آن را کاهش داده و یا از بازگشت مجدد آن جلوگیری کنید. بیماری شقاق همان خراش یا چاک خوردگی دهانه مقعد است که به دلیل عدم خون رسانی به ناحیه نشیمنگاهی رخ می‌دهد.

شقاق مقعدی دارای دو نوع حاد و مزمن است که نوع مزمن آن معمولا با روش‌های خانگی درمان می‌شود. در این مقاله، به بررسی انواع مختلف درمان خانگی شقاق می‌پردازیم و روش‌های خانگی و اصولی برای درمان فیشر مقعد و یا کاهش درد را معرفی می‌کنیم.

شقاق چیست و درمان خانگی آن با بهترین پماد

شقاق یا فیشر، زخمی سطحی و کوچک در ناحیه مقعد است. این زخم، ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و درد زیادی نیز برای بیمار به همراه خواهد داشت. علائم بروز این بیماری که شامل درد و خونریزی نیز می‌شوند بسیار شبیه به بواسیر است؛ به همین دلیل برخی از افراد آن را با بواسیر یا هموروئید اشتباه می‌گیرند. با توجه به دیگر علائم و همچنین دلایلی که باعث به وجود آمدن شقاق می‌شوند، این بیماری هیچ شباهتی به بواسیر نخواهد داشت و درمان خانگی شقاق و بواسیر نیز با یکدیگر متفاوت است. البته امکان دارد داروی گیاهی برای شقاق و بواسیر در برخی موارد یکسان باشد و بتوان در مراحل خفیف بیماری از آنها استفاده نمود اما به طور کلی تفاوت شقاق و بواسیر بسیار است.

بیماری شقاق، یک بیماری رایج است و ممکن است بسیاری از افراد در طول عمر خود حداقل یک بار به آن دچار شوند؛ اما اگر این بیماری به شکل مزمن باشد و همچنین با بیماری بواسیر نیز تداخل داشته باشد، درد بسیاری برای بیمار به همراه خواهد داشت. برای این بیماری، یک درمان خانگی با استفاده پماد وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. مقاله درمان گیاهی زخم مقعدی را حتما مطالعه کنید. این مقاله می تواند مکمل خوبی برای تکمیل اطلاعات شما درباره درمان خانگی شقاق باشد.

درمان های خانگی شقاق مقعدی

برای درمان شقاق، در اولین فرصت بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ اما در صورتی که بیماری مزمن نباشد، می‌توانید با درمان شقاق مقعدی در خانه نیز این بیماری را معالجه نمایید. برای این کار باید از مواد مورد استفاده و روش استفاده از آن‌ها آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال باید بدانید که برای درمان خانگی شقاق مقعدي چی بخوریم و چه پمادی برای زخم مقعد خوب است؟

درمان شقاق مقعدی با عسل

عسل یکی از مواد خوراکی و دارویی است که خواص بسیاری دارد. در درمان شقاق مقعدی در طب سنتی، از عسل برای درمان التهابات و زخم‌ها در جاهای مختلف بدن استفاده می‌شود. برای درمان خانگی شقاق مقعدي با طب سنتی نیز از عسل استفاده می شود تا شقاق مقعدی درمان خانگی شود. با توجه به این که زخم شقاق در ناحیه‌ای قرار دارد که به راحتی دچار عفونت می‌شود؛ بنابراین عسل برای درمان این بیماری بسیار مفید خواهد بود. در درمان خانگی شقاق با عسل، بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید. در این نوع درمان، باید از موم عسل با کیفیت و اصل استفاده کنید. همچنین، باید از روغن زیتون نیز استفاده کنید.

نحوه استفاده از عسل برای درمان شقاق در خانه در طب بوعلی سینا به این صورت است که ابتدا باید موم را با حرارت غیرمستقیم آب کرده و با زیتون مخلوط کنید. این ترکیب را روزانه دو تا سه بار پس از اجابت مزاج به موضع زخم بمالید. روش دیگر درمانی، مصرف خوراکی عسل است که می‌توانید آن را با هر جوشانده دیگر ترکیب کرده و میل کنید.

درمان شقاق با زردچوبه

زردچوبه و عسل برای شقاق مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای درمان کافیست، 10 گرم پودر زردچوبه را با عسل مخلوط نموده و بر روی زخم شقاق قرار دهید. برای درمان التهاب و سوزش نیز زردچوبه به همراه عسل مناسب است. زردچوبه خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد و برای درمان بواسیر نیز استفاده می‌شود.

درمان خانگی شقاق با روغن حیوانی

یکی دیگر از روش‌های درمان گیاهی شقاق مقعدی استفاده از روغن حیوانی است. این روش، برای درمان بسیاری از زخم‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در درمان شقاق مقعدی در طب سنتی نیز بسیار رواج دارد؛ اما ممکن است به دلیل قیمت بالای روغن حیوانی، کمتر کسی از آن استفاده کند.

برای تاثیر روغن حیوانی در درمان شقاق، باید آن را با شیر بدون لاکتوز مخلوط کرده و روزانه آن را میل کنید. این کار باعث می‌شود تا یبوست که عامل اصلی در ایجاد بیماری شقاق است، از بین رفته و روند درمان شقاق سریع‌تر شود. روش دیگر برای استفاده روغن حیوانی در درمان شقاق، استعمال آن روی زخم است. برای این کار، روغن را روی حرارت غیر مستقیم قرار داده و روی شکاف‌های زخم شقاق استعمال کنید.

درمان شقاق با کپسول ویتامین ای e

نقش ویتامین E در درمان شقاق
درمان شقاق با ویتامین E

درمان شقاق با کپسول ویتامین e یکی از مواد مهم و ضروری بدن است که در ترمیم زخم‌های پوستی موثر عمل می‌کند. این ویتامین در بسیاری از میوه‌ها و غذاهای مفید برای شقاق مقعدی مانند بادام درختی یا زمینی وجود دارد. برای درمان شقاق، استفاده از کپسول‌های ویتامین e بسیار موثر عمل کرده و به روند درمان کمک می‌کنند.

نحوه استفاده از درمان شقاق با ویتامین ای به این صورت است که باید چند عدد از این کپسول را با سوزن سوراخ کرده و مایع داخل آن‌ها درون یک ظرف مجزا بریزید؛ سپس یک پنبه بهداشتی را به آن‌ها آغشته کرده و روی محل زخم مورد نظر بمالید. برای این که نتیجه بهتری دریافت کنید، بهتر است که این کار را شب و قبل از خواب انجام دهید.

بهترین روش‌های درمان خانگی شقاق شامل مواردی بودند که در بالا گفته شد. نباید پس از یک یا دو بار استفاده از این روش‌ها انتظار بهبودی کامل را داشته باشید. برای برخی از افراد، ممکن است یک هفته زمان ببرد و برای شخص دیگر بیش از یک هفته زمان نیاز باشد.

درمان شقاق با سرکه سیب

درمان خانگی شقاق با سرکه سیب
درمان شقاق با سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل وجود فیبری به نام پیکتین به شدت باعث افزایش حرکات روده میشود و یبوست را درمان میکند. این باعث تا هنگام مدفوع فشار کمتری به شقاق وارد شود و درمان شقاق یا فیشر سریعتر انجام شود.

درمان شقاق با روغن زیتون

روغن زیتون برای درمان خانگی شقاق بسیار موثر است زیرا این روغن بدلیل تاثیر بسیار زیاد در سریع کردن حرکت روده، باعث دفع سریع مدفوع میشود.

آلوورا برای درمان شقاق

درمان خانگی شقاق با آلوئه ورا
درمان شقاق با آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی باعث احیاء بافت آسیب دیده پوست میشود. برای تاثیر خاصیت آلوئه ورا بر بیماری شقاق آن را دوبار در روز روی محل آسیب دیده قرار دهید.

روغن نارگیل برای شقاق

برای درمان شقاق مقعدی در طب سنتی، از روغن نارگیل استفاده می شود، چرا که نارگیل خاصیت نرم کننده دارد و از سوزش و خارش جلوگیری می کند. همچنین به دلیل داشتن ویتامین e و آنتی اکسیدان، ناحیه مورد نظر را آبرسانی کرده و خشکی مقعد را برطرف می کند و بهترین پماد درمان زخم مقعدی در اثر یبوست محسوب می شود.

تاثیر زالو درمانی بر درمان خانگی شقاق مقعدی

زالو باعث تصفیه شدن خون بدن می شود، اما کمک چندانی به درمان شقاق نمی کند. متاسفانه افراد زیادی با دیدن فیلم زالو درمانی شقاق به زالو درمانی روی می آورند، در صورتی که شقاق با سایر روش ها نیز کنترل و درمان می شود.

نشستن در آب گرم برای درمان شقاق

یکی از روش های موثر برای درمان فیشر مقعدی خفیف، استفاده از روش حمام سیتز (sitz) است. نشستن در آب گرم به مدت 15 دقیقه همراه با ترکیب محلول بتادین، یکی از شیوه های درمان شقاق با بتادین و آب گرم است.

تغییر عادات و مراعات تغذیه جهت درمان خانگی شقاق

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد به شقاق دچار می‌شوند، بیماری یبوست و همچنین اسهال مزمن است. برای این که از این بیماری جلوگیری کنید و یا روند درمان آن را بهبود ببخشید، باید تغذیه مناسبی داشته باشید و از درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی استفاده کنید. در هنگام ابتلا به شقاق، باید تغییراتی را در رویه غذایی خود انجام دهید تا بتوانید در درمان خانگی شقاق، کار راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشید.

رژیم غذایی برای درمان خانگی شقاق مقعد

رژیم غذایی مناسب بر درمان شقاق
رژیم غذایی مناسب برای درمان شقاق

داشتن رژیم غذایی مناسب بیماری شقاق، کمک زیادی به درمان و بهبود این بیماری می‌کند. شما می‌توانید برای وعده صبحانه خود، از غلات و میوه‌های با کالری کمتر استفاده کنید. در وعده‌های غذایی دیگر نیز، باید به صورت کامل از خوردن فست فودها اجتناب کنید. در مقابل، بهتر است که از سیب زمینی آب پز و همچنین سبزیجات در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید تا فیبر کافی به بدن شما برسد.

در رژیم غذایی شما، باید از فیبر و مواد غذایی فیبردار به اندازه کافی استفاده شود. فیبر تاثیر زیادی در جلوگیری از یبوست و اسهال دارد؛ به این ترتیب فشار کمتری به ناحیه مقعد وارد شده و شقاق راحت‌تر درمان خواهد شد. همچنین مصرف آب به صورت مداوم نیز توصیه می‌شود. استفاده از روغن زیتون در وعده‌های غذایی و همچنین مصرف زیاد میوه نیز تاثیر مفیدی در روند درمان خانگی شقاق دارد.

درمان خانگی شقاق با بهترین پماد برای شقاق مقعدی

در درمان شقاق مقعدی طب اسلامی، برای بیشتر بیماری‌ها درمان‌های گیاهی وجود دارد که با شناخت آن‌ها، می‌توانید علاوه بر درمان، از وقوع آن‌ها نیز جلوگیری کنید. در این زمینه، روش‌های متعددی وجود دارند؛ اما در صورت مزمن شدن بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و از درمان‌های مدرن‌تر استفاده کنید. برای آشنایی با انواع روش‌های درمان خانگی شقاق و پماد برای شقاق، ادامه این مقاله از وبسایت دکتر قمری را مطالعه کنید.

برای درمان خانگی شقاق مقعد با استفاده پماد، موارد متعددی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اولین پماد برای درمان زخم مقعدی (پماد شقاق)، پماد آنتی فیشر یا ضد شقاق است که تاثیر زیادی در درمان و کاهش درد ناشی از این بیماری خواهد داشت. پماد انتي فيشر، به صورت گیاهی و از درامازو و همچنین عصاره بابونه به دست می‌آید. این گیاه در این پماد، اثرات مثبتی دارد. گیاه درامازو دارای تانیک اسید است و به پماد ویژگی گیرندگی می‌دهد. از طرف دیگر، عصاره گیاه بابونه نیز ضد درد و اسپاسم عضلانی است و در درمان زخم‌های سطحی بسیار کاربرد دارد. 

پماد دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید، پماد گلیسیرین تری نیترات و شیاف گلیسیرین برای شقاق بوده که شهرت زیادی در درمان خانگی مقعدی دارد و بهترین پماد برای بواسیر و شقاق است. این پماد باعث می‌شود تا جریان خون در ناحیه مقعد افزایش پیدا کرده و همچنین فشاری که به مقعد وارد می‌شود کاهش یابد.

نوع دیگر از پمادها برای درمان خانگی شقاق، پمادهای مسدود کننده کانال کلسیم هستند. پماد شقاق مقعدی باعث می‌شود تا سلول‌ها کلسیم جذب نکرده و راه خروج کلسیم را نیز می‌بندد؛ بنابراین فشار خون در این ناحیه کاهش پیدا کرده و روند درمان نیز سریع‌تر می‌شود. برخی از بیماران برای تسکین درد از پماد لیدوکائین نیز استفاده می‌کنند که خاصیت بی‌حس کنندگی دارد.

انواع پماد برای درمان خانگی فیشر

افرادی که به شقاق دچار می شوند، در ابتدا به دنبال پماد گیاهی برای شقاق و روش های خانگی درمان هستند. این افراد سوالاتی از قبیل داروی شقاق چیست و بهترین دارو برای درمان شقاق مقعدی کدام است؟ دارند. در میان انواع پماد مقعدی، می توان به پماد دیلتیازم، پماد دیلتیژل و کرم دیلتیژل، آنتی فیشر پماد و پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی اشاره کرد.

پماد دیلتیازم برای چیست؟ دیلتیازم پماد، به صورت پماد و ژل موضعی دیلتیازم بوده و برای کاهش درد و ناراحتی بیماری شقاق بسیار مناسب است، عوارض جانبی خاصی نیز ندارد.

پماد دیلتیژل برای چیست؟ دیلتیژل پماد، اسفنکتر تحتانی مقعد را شل کرده و درد ناشی از شقاق را کاهش می دهد. طریقه مصرف پماد دیلتیژل بر روی بسته بندی مشخص شده است و داروی مشابه به آن پماد آنتي فيشر باريج است. قیمت پماد انتی فیشر باریج نیز به نسبت کاربردی که دارد، مناسب است.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اگر درمان خانگی شقاق و پماد فیشر موثر واقع نشد چه کنیم؟

اقدامات خانگی درمان شقاق معمولا در بسیاری از موارد موثر هستند و می‌توانید با این روش‌ها، شقاق را درمان کنید. با توجه به روش‌هایی که برای درمان خانگی شقاق در این مقاله گفته شد و همچنین استفاده از یک رژیم غذایی متناسب با این بیماری، این بیماری به راحتی درمان خواهد شد. برای نتیجه‌گیری باید چند روزی از این روش‌ها استفاده کنید و کمی صبر و حوصله به خرج دهید؛ اما در صورتی که پس از یک یا دو هفته به نتیجه نرسیدید و همچنان علائم این بیماری را داشتید، باید از روش‌های مدرن درمانی استفاده کنید.

در زمینه درمان خانگی، حتما باید در ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و سپس اقدام کنید. در صورت عدم نتیجه‌گیری از درمان‌های خانگی، باید از روش‌های مدرن مانند لیزر شقاق و یا جراحی استفاده کنید. برای اطلاع از بیماری‌های مقعدی و همچنین گرفتن نوبت برای مشاوره و معاینه دکتر قمری، می‌توانید از طریق وبسایت این مجموعه اقدام کرده و برای درمان بیماری خود نوبت دریافت کنید.

سوالات متداول کاربران درباره درمان خانگی شقاق مقعدی

آیا شقاق در خانه قابل درمان است؟

خبر خوب این است که اغلب بیماری های شقاق اگر به موقع تشخیص داده شوند، در خانه به صورت کامل قابل درمان است.

برای از بین بردن شقاق چه باید کرد؟

برای از بین بردن شقاق و درمان فیشر بایستی ابتدا از روش‌های خانگی و دارویی استفاده نموده و در صورت عدم درمان، به پزشک متخصص برای لیزر درمانی مراجعه نمود.

چگونه درد شقاق را کم کنیم؟

برای کاهش درد شقاق، می‌توانید از روش حمام سیتز استفاده کرده و به مدت 15 دقیقه در طول روز در لگن آب گرم و بتادین بنشینید. همچنین می‌توانید از پماد آنتی فیشر نیز استفاده کرده و درد ناشی از شقاق را در ناحیه مقعد کاهش دهید. شیاف و پماد گلیسیرین نیز برای کنترل درد شقاق مقعدی موثر است.

آیا شیاف بیزاکودیل برای شقاق مناسب است؟

شیاف بیزاکودیل برای درمان خانگی فیشر مناسب نیست و تنها برای روان کردن مدفوع تجویز می شود، البته تا حدودی درد ناشی از زخم مقعد را کاهش داده و اجابت مزاج را راحت تر می کند.

آیا مصرف پماد آنتی فیشر در شیردهی برای درمان خانگی شقاق مجاز است؟

بله، استفاده از کرم آنتی فیشر باریج در دوران بارداری و شیردهی مشکلی ندارد.

سریع ترین راه برای بهبود شقاق در خانه چیست؟

شقاق مقعدی اغلب در مراحل اولیه قابل درمان خانگی است. جهت درمان سریع تر آن می توانید اقداماتی نظیر نرم نگه داشتن مدفوع خود مانند افزایش مصرف فیبر و مایعات انجام دهید ویا در روز 10 الی 20 دقیقه محل بیماری خود را در آب شستشو دهید و این فعالیت را در روز سه الی چهار بار دیگر ادامه دهید.

آیا پیاده روی می تواند فیشر یا شقاق موجب بهبود شقاق شود؟

پیاده روی علاوه بر مفید بودن برای سلامتی فرد، احتمال تشکیل مدفوع سفت را در بدن بیمار یا فرد کاهش می دهد و جریان خون را تحریک و تقویت می کند که در صورت داشتن شقاق مقعدی بسیار مفید است.

کدام تمرین های ورزشی برای درمان خانگی شقاق بهتر است؟

یکی از بهترین تمرین هایی که افراد می توانند جهت بهبود خانگی شقاق انجام دهند، پیاده روی است، پیاده روی باعث جلوگیری از یبوست شده و گردش خون را در بدن بیمار افزایش می دهد.

درمان خانگی شقاق در کودکان چگونه است؟

به جهت درمان خانگی شقاق در کودکان، استفاده از موارد درج شده در مقاله بعلاوه حمام منظم می تواند تاثیر گذار باشد.

آیا درمان خانگی بواسیر و شقاق باهم تفاوت دارد؟

خیر، دو بیماری در زمینه درمان خانگی شقاق مقعدی، دارای روش های یکسانی هستند.

اطلاعات تکمیلی درمان خانگی شقاق یا فیشر
💎 راه های درمان عسل، روغن حیوانی، ویتامین e، سرکه سیب، روغن زیتون، آلوئه ورا
⭐ انواع پماد درمانی  پماد دیلتیازم، پماد دیلتیژل و کرم دیلتیژل، آنتی فیشر پماد و پماد تتراسایکلین
❌ موارد منع  خوردن غذاهای پرچرب و تند، مصرف مشروبات الکلی، رابطه جنسی مراقبت نشده،
⏲ سریعترین راه خوردن مواد غذایی فیبر و مایعات، تشت آب گرم
5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
1 سال قبل

سلام من چند روز پیش یبوست داشتم و موقع دفع درد داشتم الان خوب شدم. ولی مدفوعم همراه با کمی خون هست باید چیکار کنم؟

دکتر قمری
دکتر قمری
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام و درود، با رعایت رژیم غذایی مناسب، از بروز یبوست و اسهال جلوگیری کنید. در صورتی که همچنان مدفوع شما با خون همراه بود، برای معاینه و تشخیص درست نوبت رزرو کنید.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

امکان داره شقاق خود به خود درمان شه؟

دکتر قمری
دکتر قمری
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

گاهی به دلیل یبوست، امکان دارد که هنگام دفع مدفوع، مقعد دچار خراش و گاها خونریزی شده و بعد از چند روز مشکل برطرف شود. اما در صورتی که درد و خونریزی پس از دو هفته ادامه داشته باشد، بایستی برای معاینه و درمان اقدام کنید.

رضا صفاری
رضا صفاری
1 سال قبل

چه پمادی می تونم برای کاهش درد و سوزش مقعد هنگام دفع استفاده کنم؟

دکتر قمری
دکتر قمری
1 سال قبل
پاسخ به  رضا صفاری

با سلام و درود، پماد آنتی فیشر برای کاهش درد و سوزش هنگام دفع مدفوع مناسب است، اما بهتر است برای تشخیص بیماری و درمان قطعی از کلینیک نوبت رزرو کنید.

حمید
حمید
1 سال قبل

ببخشید من 3 روز قبل در قسمت مقعدم درد شدید داشتم و قدیمی ها منو تشویق کردن که گیاه دارویی قلنجان دمکرده بخورم اما فایده ای نداشت و همچنان درد دارم. به نظر شما مشکل چیه؟

دکتر قمری
دکتر قمری
1 سال قبل
پاسخ به  حمید

با سلام و درود، درمان خانگی شقاق مقعدی در بیشتر مواقع تاثیر مثبت دارد. در هر حال با رعایت تغذیه درست از بروز اسهال شدید و یبوست جلوگیری کنید و در صورت ادامه دار بودن درد، به پزشک متخصص برای تشخیص بیماری مراجعه کنید.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇