تغذیه مناسب بعد از جراحی کیست مویی

بعد از عمل جراحی کیست مویی چه بخوریم؟

راهنمای مطالعه:

عمل کیست مویی، مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل دارد. رعایت رژیم غذایی و این که بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم و چه فعالیت‌هایی داشته باشیم، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. با توجه به اهیمت این مراقبت در جلوگیری از عود کیست مویی بعد از عمل، بهتر است که این نکات را در نظر داشته باشید و تا جایی که می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید. در این مقاله از وبسایت دکتر قمری، به طور مفصلدرباره انواع مراقبت‌ بعد عمل کیست مویی، انواع عمل جراحی کیست مویی و اهمیت رژیم غذایی بعد از عمل جراحی کیست مویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همچنین به این پرسش پاسخ خواهیم داد که بعد از عمل کیست مویی، چند روز باید استراحت کرد.

عمل کیست مویی به دو صورت باز و بسته انجام می‌گیرد که در این مقاله هر دو مورد را نیز بررسی خواهیم کرد. برای هرکدام از انواع این جراحی‌ها باید مراقبت‌های متفاوتی را در نظر بگیرید تا بتوانید به طور کامل این مشکل را حل کنید. با توجه به ضخامت کیست و همچنین پزشک جراح و کلینیک مربوطه، ممکن است یکی از این دو عمل برای درمان کیست اعمال شوند؛ اما مراقبت‌های بعد از عمل بسیار مهم بوده و باید به درستی صورت بگیرند.

انواع عمل جراحی کیست مویی

عمل کیست مویی از آن دسته عمل‌هایی است که بسته به دسترسی پزشک به ابزار و دستگاه‌ها مختلف، ممکن است با لیزر‌های پرتوان انجام شود و یا به وسیله تیغ جراحی این عمل صورت بگیرد. همچنین، عمل کیست مویی، به دو صورت باز یا بسته نیز انجام می‌شود. این موضوع برای برخی بیماران مورد سوال قرار می‌گیرد که عمل کیست مویی باز بهتر است یا بسته؟ در این رابطه باید حتما به تجربه متخصصین و همچنین ابزار مورد استفاده نیز توجه کنید.

1- عمل جراحی کیست مویی باز

عمل جراحی کیست مویی با روش باز
تصویر زخم کیست مویی بعد از عمل جراحی باز

در عمل جراحی باز کیست مویی، پس از عمل، روی زخم را باز می‌گذارند و درون آن را با پانسمان پر می‌کنند. دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی باز در مقایسه با روش لیزر و همچنین روش عمل بسته بسیار طولانی‌تر است و تا 2 ماه به طول می‌انجامد. این 2 ماه، در واقع زمان طلایی دوران نقاهت از عمل جراحی کیست مویی باز است.

مراقبت بعد از عمل باز کیست مویی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در نحوه خوابیدن، لباس پوشیدن و همچنین بهداشت محدوده جراحی شده دقت زیادی بکنید تا دوباره کیست مویی عود نکند.

2- عمل جراحی کیست مویی بسته

عمل جراحی کیست مویی با روش بسته
بخیه زخم در عمل کیست مویی بسته

وقتی بعد از عمل جراحی کیست، آن را بخیه می‌زنند، به آن جراحی کیست مویی بسته گفته می‌شود. بخیه زخم کیست مویی، به دو روش انجام می‌شود: روش جراحی پلاستیک با لیزر و روش لیمبر فلپ.

در روش اول که با لیزر پرتوان صورت می‌گیرد، کیست بدون هیچگونه زخم و خونریزی از بین می‌رود. این روش، در حال حاضر بهترین روش درمان کیست مویی به شمار می‌رود و نیازمند متخصصینی است که برای کار با لیزرهای پرتوان دوره‌های مختلفی را گذرانده باشند. دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل عمل کیست مویی بسته که با روش لیزر لیزر انجام شده است، بسیار کوتاه است و عوارض جانبی زیادی نیز در پی ندارد.

روش دیگر، عمل کیست مویی بسته، لیمبر فلپ است. در این روش، ممکن است از لیزر نیز استفاده شود. یکی از معایب این روش، ایجاد برش‌های زیاد روی پوست است که ممکن است بسیاری از بیماران این روش را برای درمان انتخاب نکنند.

دوره نقاهت کیست مویی، بسته به نوع عمل که باز باشد یا بسته و با استفاده از لیزر باشد یا نه، متفاوت است. در این زمینه، بهترین روش استفاده از روش لیزر است که هم درد کمتری دارد و هم این که دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه خواهد بود.

انواع مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی

مدل های مراقبت بعد از عمل جراحی کیست مویی
مهم ترین مراقیت بعد از عمل کیست مویی: انتخاب رژیم غذایی

پس از عمل کیست مویی، کارهایی که انجام می‌دهید و انتخاب مناسب رژیم غذایی بعد از عمل سینوس، در بهبود بیماری و کم‌کردن دوران نقاهت از کیست مویی اهمیت بالایی دارند. از طرف دیگر، ممکن است با عدم رعایت نکات مهم در دوران نقاهت، مجددا دچار این مشکل شوید؛ پس بهتر است که با انجام دادن برخی از کارها و انجام ندادن برخی دیگر، به بهبود بیماری خود کمک کنید.

1- نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی؟

یکی از مواردی که در دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی برای بیماران مورد سوال قرار می‌گیرد، نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی است. برخی تصور می‌کنند تا مدت زیادی نباید روی کمر بخوابند. این تصور درست نیست! بسته به نوع عمل که بسته یا باز باشد، شما می‌توانید یک تا 3 روز پس از عمل روی کمر بخوابید. در این مدت، بهتر است که به پهلو یا شکم بخوابید. همچنین، نباید زیاد به محدوده زخم فشار وارد کنید. برای این که به طور دقیق بدانید بعد از عمل کیست مویی چقد باید استراحت کرد، بهتر است که با پزشک خود نیز مشورت کنید. از طرف دیگر، پس از جراحی کیست باز باید بیشتر استراحت کنید تا کیست شما برنگردد.

2- شست و شو و رعایت بهداشت فردی برای مراقبت بعد از عمل

از جمله مراقبت‌ های بعد از بعد از عمل جراحی کیست مویی، شست و شوی محل زخم است. اگر جراحی کیست به صورت باز انجام شده باشد، باید در شست و شوی آن مراقب بوده و پانسمان آن را نیز به طور مداوم تعویض کنید؛ اما در جراحی بسته نیازی به این کار نیست و شست و شوی عادی نیز می‌تواند محل زخم را تمیز کند. رعایت بهداشت و مراقبت بعد از عمل لیزر کیست مویی، راحت‌تر است.

3- استفاده از توالت فرنگی به جای سنتی

یکی دیگر از مراقبت‌ های بعد از عمل کیست مویی، استفاده از توالت فرنگی به جای توالت سنتی است. این کار باعث می‌شود که فشار کمتری به محل زخم وارد شده و دوران نقاهت کوتاه‌تری داشته باشید. همچنین از ایجاد درد نیز جلوگیری می‌کند.

مرقبت های بعد از عمل سینوس پیلونیدال شامل موارد متعدد دیگری نیز می‌شود. شما می‌توانید از قرص‌های مسکن، با اجازه و مشورت پزشک استفاده کنید. همچنین با تراشیدن موهای زائد محدوده زخم با لیزر نیز می‌توانید از عود کردن دوباره بیماری جلوگیری کنید. همچنین، اگر شغلی دارید که باید حتما بنشینید، بهتر است که یک بالشت نرم زیر خود قرار دهید.

اهمیت رژیم غذایی بعد از عمل جراحی کیست مویی

یکی از سوالاتی که بیماران پس از عمل می‌پرسند این است که بعد از عمل سینوس چه بخوریم. تغذیه مناسب در روند بهبودی کیست مویی بعد از عمل جراحی بسیار موثر خواهد بود. در این رابطه، پزشک ممکن است داروهایی را به عنوان مسکن و ضد درد و همچنین آنتی بیوتیک تجویز کند. در کنار مصرف این داروها، بهتر است که تغذیه بعد از عمل کیست مویی مناسبی را نیز انتخاب کنید تا درد و التهاب کمتری داشته باشید.

در این رابطه، فرد باید در رژیم غذایی خود، مواردی را قرار دهد تا مواد مفید و مقوی بدن تامین شوند. مواد غذایی متعددی در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از موارد مراقبت بعد از عمل کیست مویی این است که تغذیه مناسب داشته باشید.

با مصرف مواد مقوی مانند فیبر و پروتئین بعد از عمل کیست مویی، می‌توانید دوران نقاهت کوتاه‌تری را سپری کرده و داروهای کمتری نیز مصرف کنید. بسیاری از این داروها، دارای عوارض جانبی هستند و ممکن است برای برخی از افراد که دارای معدع حساس هستند، مناسب نباشند.

مصرف فیبر کافی، باعث می‌شود که روده‌ها عملکرد بهتری داشته باشند و در هنگام اجابت مزاج، فشاری به ناحیه مقعد وارد نمی‌شود؛ در نتیجه کیست مویی و زخم ناشی از عمل آن نیز بدون آسیب باقی می‌مانند.

در دوران نقاهت کیست مویی چه بخوریم؟

پیش‌تر گفتیم که یکی از موارد مراقبت بعد از جراحی کیست مویی، انتخاب یک رژیم غذایی مناسب است. در این قیمت، برخی از مواد غذایی مفید و پرسود را به شما معرفی می‌کنیم تا با مصرف آن‌ها، بتوانید دوران نقاهت کیست مویی را راحت‌تر بگذارنید.

یکی از مواد غذایی مفید و ضروری که باید در رژیم غذایی هر فردی باشد، سیر است. سیر خاصیت ضد آنتی بیوتیکی داشته و باعث می‌شود در محل زخم و جراحی کیست، قارچ رشد نکند. همچنین، سیر به روند درمان و بهبودی نیز کمک زیادی می‌کند.

یکی از مواد غذایی و ادویه‌هایی که خاصیت ضد التهابی دارد، زردچوبه است. این ماده غذایی، همواره در رژیم غذایی ما وجود داشته است. شما می‌توانید آن را با یک لیوان شیر ترکیب کرده و میل کنید. همچنین استفاده از آن در غذاهای روزمره نیز مفید خواهد بود.

برای این که از یک مسکن گیاهی و مفید دیگر استفاده کنید، توصیه ما به شما مصرف سرکه سیب است. سرکه سیب ضد درد است و التهاب ناشی از جراحی کیست مویی را نیز کاهش می‌دهد. برای استفاده دارویی این ماده غذایی، یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در آب جوش حل کرده و دو وعده در روز میل کنید تا اثر آن را ببینید.

یکی دیگر مواد غذایی بسیار مفید که تقریبا برای تمام دردها و موارد ضدعفونی استفاده می‌شود، عسل است. این ماده طبیعی، خواص ضدعفونی زیادی دارد و با مصرف آن، درد نیز کاهش پیدا می‌کند. شما می‌توانید برای تسریع در زمان بهبود خود، از عسل نیز استفاده کنید.

از طرف دیگر، استفاده از مواد پروتئینی مانند انواع گوشت گاو و گوسفند، شیر و سبزیجات نیز تاثیر بسیار زیادی در روند بهبودی بعد از عمل کیست مویی خواهند داشت.

جراحی، مراقبت و رژیم غذایی بعد از عمل کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی، مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت بعد از عمل داشته و برای آن باید از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید. در این زمینه، ما موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم که برای بهبود بیماری بهتر است آن‌ها را رعایت کنید. سینوس پیلونیدال پس از عمل نیاز به مراقبت‌های مختلفی دارد. بسته به نوع جراحی، این مراقبت‌ها ممکن است بیشتر شوند؛ برای مثال، پس از جراحی کیست باز، دوره نقاهت طولانی‌تر خواهد بود. در این مورد، بیمار باید بیشتر مراقب باشد تا مجددا دچار این بیماری نشود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

نتیجه گیری

دوران نقاهت کیست مویی، با رعایت موارد گفته شده در این مقاله، کمتر و راحت‌تر خواهد بود. برای دریافت مشاوره همچنین نوبت معاینه از کلنیک دکتر قمری، می‌توانید از طریق وبسایت دکتر قمری اقدام کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇