فیستول چیست؟ آشنایی با بیماری فیستول

فیستول (Fistule) به عنوان یکی از بیماری‌های شایع مقعدی بسیار آزار دهنده و ناخوشایند شناخته می‌شود. این بیماری در اثر تخریب نکروز بافت یا ارتباط و اتصال غیر طبیعی میان دو بافت و یا دو ارگان بدن ایجاد شده و به شکل مجرایی بسیار باریک از انتهای راست روده به سطح پوست می‌رسد. در مواقع پیشرفته، فیستول مقعدی در زنان امکان دارد به ناحیه تناسلی واژن نیز راه پیدا کند. خونریزی، التهاب، درد، سوزش و ورم مقعدی از جمله نشانه‌های ابتلا به بیماری فیستول است. در شناخت این بیماری که از همان فرآیند پاتولوژیک ناشی میشود، بررسی سیستم عملکرد گوارشی بسیار مهم است، زیرا درمان این بیماری با بقیه بیماری های مقعدی متفاوت است.  این بیماری با عمل جراحی از بین می‌رود؛ اما امروزه محققان در جستجوی راه‌هایی هستند تا بتوانند درمان‌هایی را جایگزین جراحی کنند.  اگر شما هم به این بیماری مبتلا شده‌اید، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ چراکه دکتر قمری با تخصص جراحی (روده بزرگ و کولورکتال) و بیماری مقعدی سال‌های زیادی است که تمرکز خود را برای درمان این بیماری و انواع بیماری‌های مقعدی گذاشته‌اند، در ادامه مقاله به بررسی صفر تا صد بیماری از علائم و عوارض تا درمان و مراقبت های پس از آن پرداخته ایم.

معرفی فیستول روی ماکت اندام تناسلی
علائم فیستول l مقعدی

علائم فیستول (Fistule)

از علائم و نشانه‌های رایج این بیماری می‌توان به درد و خارش در ناحیه درگیر، التهاب پوست اطراف مقعد ناشی از عفونت، ترشحات بدبو، بی‌اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده، آبسه‌های مکرر و در اطراف مقعد، سوزش به هنگام نشستن، تب ناشی از گسترش عفونت در بدن ،ایجاد توده‌های قابل لمس و اغلب بسیار دردناک در اطراف مقعد و یبوست اشاره کرد. 

در موارد شدیدتر که بیمار به فیستول مبتلا شده، این بیماری می‌تواند و خونریزی و تورم مقعدی منجر شود. لازم به ذکر است که این علائم در تمامی آن مشابه ظاهر نمی‌شوند و وجه مشترک این بیماری مقعدی، ترشح ماده‌ای بد بو از مقعد است.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تخلیه عفونت‌های موجود در فیستول‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که توصیه می‌شود در مراحل ابتدایی مورد درمان واقع شود. همچنین بارزترین نشانه های آن، وجود سوراخی ملتهب در اطراف مقعد است که اصولا نمی‌توانید آن را ببینید.

دلایل بوجود آمدن فیستول

آبسه مقعدی در صورتی که درمان نشود می‌تواند به بیماری Fistule تبدیل گردد. همچنین در ناحیه مقعد غدد متعددی وجود دارند که در حالت عادی ترشحات خود را به درون کانال مقعدی می‌ریزند. اگر مسیر خروجی یکی از این غدد مسدود گردد، چرک و عفونت ایجاد می‌شود که در نهایت با تجمع آن از طریق کانالی باریک به سطح پوست می‌رسد. 

پزشکان متخصص علت‌های زیادی برای ایجاد بیماری در نظر می‌گیرند که می‌توان به ابتلا به بیماری‌های آمیزشی مانند سیفلیس و کلامیدیا، عفونت روده‌ها، تضعیف سیستم ایمنی بدن، سرطان راست روده یا ایجاد تومورهای متعدد، ضربه به ناحیه مقعد و پارگی آن، بیماری کرون، بیماری سل، زایمان طبیعی سخت، بیماری ایدز و غیره اشاره کرد.

انواع فیستول

فیستول زیر مخاطی

فیستول زیر مخاطی بسیار ساده است و به شکل کانالی سطحی از قسمت زیر مخاط عبور می‌کند. زیرمخاطی باعث بوجود آمدن علائم ناخوشایندی از قبیل سوزش، ناراحتی، التهاب و درد در افراد شدهمختلف می شود و برای برخی افراد با علائمی مثل ترشح در هنگام عبور مدفوع و خونریزی همراه است.

فیستول اکسترا اسفنکتریک

این نوع از قسمت راست روده به سمت پایین شروع شده و مجرای آن به پوست اطراف ناحیه مقعد می‌رسد. اکسترا اسفنکتریک از خطوط دندانه ای شکلی که در غدد مقعدی وجود دارد ناشی می شود و همچنین این نوع fistule در اثر بیماری‌هایی مانند آبسه و کرون هم به وجود می‌آید.

فیستول سوپر اسفنکتریک

فیستول سوپر اسفنکتریک

این نوع فیستول از میان عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی مقعد آغاز شده و به قسمت بالا حرکت می‌کند. کانال آن در فاصله‌ای حدود 1 اینچ با خروجی مقعد به سطح پوست می‌رسد. شیوع سوپر اسفنکتریک چیزی حدود 20 درصد بوده که می تواند بیمار را درگیر کند.

فیستول ترانس اسفنکتریک

فیستول ترانس اسفنکتریک

منشا این نوع از میان عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی مقعد آغاز می‌شود و مجرای آن با عبور از عضله اسفنکتر خارجی به پوست اطراف ناحیه مقعد می‌رسد که به دلیل U شکل بودن آن، به این فیستول نعل اسبی هم گفته می‌شود.

فیستول اینتر اسفنکتریک

فیستول اینتر اسفنکتریک

حدود 70% بیماران به این نوع مبتلا می‌شوند. منشا این عارضه از بین عضلات اسفنکتر خارجی و داخلی مقعد آغاز می‌شود و سپس با عبور از عضله اسفنکتر داخلی از نزدیک مقعد و پوست بیرون می‌آید. درد، خونریزی، سوزش و خروج ترشحات بدبو و چرکی از نشانه‌های اینتر اسفنکتریک است.

درمان فیستول توسط دو متخصص بیماری های مقعدی

راه های درمان فیستول

دارویی‌هایی هستند که می‌توانند علائم و عفونت‌های آن مانند درد را بهبود ببخشند؛ اما دارویی برای درمان قطعی آن وجود ندارد و جراحی و لیزر از راه‌های درمان این بیماری هستند. در حقیقت پزشک متخصص در مواردی خاص و پیش از عمل جراحی برای کاهش نشانه‌ها و علائم بیماری داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب تجویز می‌کند. همچنین به دلیل اینکه محل جمع شدن انواع عفونت و چرک است، می‌توان پیش از عمل برای کاهش این عفونت‌ها و چرک از آنتی بیوتیک استفاده کرد. مصرف آنتی بیوتیک به‌صورت یک دوره کامل علاوه بر اینکه از عفونت و چرک محل بیماری می‌کاهد، میزان موفقیت عمل را هم تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. با استفاده از قرص‌ها و پمادهای ضد التهاب نیز می‌توان التهابات ناشی از فیستول مقعدی را تا حد زیادی کاهش داد. لازم به ذکر است که پزشک برای کاهش درد ناشی از fistule ، قرص‌های مسکن فاقد کدئین را توصیه می‌کند. چسب فیبرین تنها راه درمان فیستول بدون جراحی است که در این روش ماده فیبرینی توسط منفذ آن تزریق شده و با بخیه مسدود می‌شود.

درمان خانگی فیستول

جهت درمان خانگی و گیاهی این نوع بیماری مقعدی روش های مختلفی مانند استفاده از پماد آبسه مقعدی ، استفاده از انواع گیاهان دارویی و… پیشنهاد شده است اما این نکته را باید بدانید که روش های درمان خانگی، روش درمان قطعی بیماری فیستول نبوده و فقط موجب تسکین درد، خارش و سوزش می شود. در بخش زیر به بررسی تعدادی از درمان های گیاهی و دارویی که می توان از آنها در منزل برای درمان این بیماری استفاده کنید، میپردازیم. این روش ها برای درمان انواع بیماری مقعدی نظیر فیستول، کیست مویی، هموروئید و شقاق کارایی دارد و شما میتوانید از آن استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان خانگی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درمان با عسل

بیماری به تنهایی با عسل درمان نمی‌شود و باید در کنار آن از سایر روش‌ها مانند لیزر استفاده کنید. می‌توانید از عسل برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری‌های محل برای قبل و بعد از لیزر استفاده کنید. عسل ماده‌ای با خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی است و درست مانند یک آنتی بیوتیک عمل می‌کند. برای شروع بهتر است هر روز به مدت 15 الی 20 دقیقه محل آن را با عسل بپوشانید تا کارش را انجام دهد. همچنین می‌توانید دو قاشق عسل را با آب گرم ترکیب کرده و میل کنید که مصرف این نوشیدنی 2 بار در روز توصیه می‌شود.

درمان فیستول با زردچوبه

مصرف زردچوبه به حالت خوراکی باکتری‌های روده را از بین برده و به درمان فیستول کمک می‌کند. برای تهیه معجونی با زردچوبه برای درمان می‌توانید یک قاشق غذاخوری زردچوبه بوداده را با 300 میلی لیتر شیر خشک بدون چربی و دو قاشق عسل مخلوط کرده و مصرف کنید. زردچوبه علاوه بر اینکه ادویه‌ای خوش عطر و بو است، خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند به عنوان آنتی بیوتیک قوی برای درمان fistule اثر کند.

درمان Fistule با روغن درخت چای

روغن درخت چای قوی‌ترین درمان خانگی برای این بیماری است که برای برطرف کردن عفونت این بیماری تاثیر زیادی دارد. این روغن دارای خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی است و روند درمان زخم بیماری‌ها را تسریع می‌بخشد. البته به این نکته باید توجه داشته باشید که از اعمال مستقیم آن بر روی زخم جلوگیری نمایید. ابتدا باید روغن درخت چای را در یک قاشق روغن زیتون حل کرده سپس با استفاده از گوش پاک کن آن را بر روی زخم اعمال کنید. پس از گذشت 20 الی 30 دقیقه روغ را شسته و محل زخم را با دستمال نرم خشک نماید.

درمان Fistule با روغن درخت چای

حمام سیتز یا آب گرم

حمام نشیمن یا حمام سیتز به حمام نشستن در آب گرم که می‌تواند اثرات آرامش بخش زیادی در پی داشته و به بهبود بیماری کمک شایانی کند، گفته می شود. برای تاثیر بیشتر حمام sitz می‌توانید از آب گرم و مقداری اسانس‌های ضد درد و یا جوش شیرین و نمک اپسوم استفاده کنید.

لیزر درمانی

انجام لیزر یکی از راه‌های درمان این بیماری است که می‌تواند بدون درد و خونریزی این بیماری را درمان کند. عمل لیزر فیستول به‌صورت سرپایی است و به بیهوشی احتیاجی ندارد. لیزر در مقایسه با جراحی باز با سرعت بیشتر و مدت محدودتری صورت می‌گیرد. بیمار بعد از انجام لیزر می‌تواند با سرعت بیشتری به کار و فعالیت روزانه خود باز گردد. در این روش احتمال بی اختیاری مقعدی و احتمال عود و عفونت کمتر از سایر روش‌ها است. همچنین لیزر درمانی امکان انتقال بیماریی‌هایی مانند اچ آی وی و هپاتیت و امثال این بیماری‌ها را به صفر می‌رساند. بیشتر پزشکان متخصص از این روش به دلیل کم تهاجمی بودن و آسان بودن آن در مقایسه با سایر روش‌های درمانی و عمل‌های باز و قدیمی استقبال می‌کنند.

لیزر درمانی

فیلم عمل جراحی فیستول

در این بخش می‌توانید فیلم عمل این بیماری را مشاهده کنید. در طی این عمل عفونت ایجاد شده در مجرای بیماری کاملا تخلیه شده و پس از مراقبت‌های لازم بیمار می‌تواند سلامتی خود را باز یابد. البته در حال حاضر یکی از بهترین روش‌های درمان این بیماری، جراحی سرپایی فیستول با لیزر است که هیچ عوارضی به دنبال ندارد و در کمتر از نیم ساعت انجام می‌شود. مشاهده این فیلم به شما کمک می‌کند تا از روند عمل و مراحلی که برای درمان این بیماری انجام می‌شود آگاه شده و اطلاعات دقیق‌تری درباره نحوه انجام این درمان کسب کنید. این فیلم جهت افزایش آگاهی بیماران ارائه شده‌ است.

عمل فیستول با دکتر قمری

دکتر سید عبدالرحیم قمری با سابقه ای چندین ساله در این حوزه ، آماده خدمت رسانی به افرادیست که درگیر این بیماری شده اند.

عمل با لیزر و بدون لیزر … از تخصص های دکتر قمریست .

هزینه عمل فیستول

هزینه عمل آبسه مقعدی بستگی به نوع عمل که با لیزر یا بدون لیزر باشد دارد. همچنین میزان بیماری شما می تواند روی قیمت گذار این موضوع اثر گذار باشد . پس جهت اطمینان از قیمت لیزر فیستول در تهران با ما تماس بگیرید. اطلاع از عوامل موثر بر هزینه عمل کلیک کنید

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق

مراقبت های بعد از عمل

پس از عمل شما نیازمند مراقبت از محل عمل تا بهبودی هستید و حتی پس از بهبودی هم باید به فعالیت های بپردازید که مانع بازگشت مجدد بیماری در شما شود. در زیر به صورت کلی به برخی از این مراقبت های دوران نقاهت میپردازیم 

  • مصرف داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک
  • نوشیدن روزانه 8 الی 9 لیوان آب
  • استفاده از رژیم غذایی پر فیبر مانند مصرف میوه ها و سبزیجات تازه
  • انجام ورزش و پیاده روی روزانه جهت تحرک روده های منتهی به مقعد
  • داشتن استراحت کافی 
  • مراقبت و پرهیز از خوابیدن یا نشستن بر روی محل زخم تا بهبودی کامل آن
  • تعویض منظم پانسمان 
  • شستشوی روزانه محل زخم یا حمام سیتز براساس تجویز پزشک متخصص
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبت های بعد از عمل کلیک کنید

مقالات مرتبط با فیستول

مطالعه جدیدترین مطالب بیماری فیستول

آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی | درمان قطعی Fistula

تصویر درباره تفاوت فیستول و آبسه

تفاوت فیستول و آبسه

نشانه های برگشت فیستول بعد از عمل جراحی

علائم بازگشت فیستول

تصویر دوران نقاهت عمل فیستول

مدت زمان بستری و دوران نقاهت عمل فیستول

اقداماتی که قبل از عمل فیستول باید انجام دهید.

مراقبت های قبل از عمل فیستول

تصویر محاسبه هزینه عمل فیستول

هزینه عمل فیستول – قیمت لیزر فیستول

عکس درمان فیستول با عمل جراحی و لیزر

راه های درمان فیستول با عمل جراحی و لیزر

مراقبت های بعد از عمل فیستول

مراقبت های بعد از عمل فیستول

مراقبت های حین عمل جراحی یا لیزر فیستول

مراقبت های حین عمل فیستول

بهترین مرکز درمان فیستول

بهترین مرکز درمان فیستول

روش های درمان خانگی برای فیستول

راه های درمان خانگی فیستول

سوالات متداول درباره فیستول

در موارد بسیار نادری این بیماری می‌تواند علائمی از سرطان باشد اما در اکثر بیماران این‌گونه نیست.

خیر، زائده های این بیماری باید از بدن خارج شود و اگر این زائده ها از بدن خارج نشود ممکن است منجر به سرطان در دستگاه مقعدی شود.

در مواقعی که عمل جراحی به صورت سنتی انجام شود و بیمار دارای آبسه های متعددی در مقعد خود باشد. احتمال بازگشت یا عود کردن مجدد بیماری وجود دارد. برای همین بهترین روش درمان را لیزر درمانی توصیه می کنند. چون احتمال بازگشت بیماری را به صفر می رسانند.

امکان دارد با استفاده از روش‌های خانگی کانال چرکی بسته شود؛ اما به دلیل اینکه ریشه بیماری از بین نمی‌رود، مجدد باز می‌گردد. درمان فیستول با لیزر پاسخگویی قطعی‌تری دارد.

در درمان بیماری فیستول مقعدی روش هایی مختلفی نظیر فیستولوتومی، فلپ آدوانسمنت ، پلاگین بیولوژیکی، استن وجود دارد که پزشکان به صلاحدید خود روش مدنظر برای درمان را انتخاب می کنند.

بهترین روش درمانی و بدون عمل جراحی این بیماری مقعدی، لیزر درمانی است که تمامی پزشکان و متخصصان از آن به خوبی استقبال می کنند.

امروزه راه‌های متنوعی از جمله لیزر برای درمان وجود دارد و به همین دلیل جای نگرانی نیست؛ اما در صورت عدم درمان، fitsule می‌تواند به عفونت باکتری منجر شده که بسیار خطرناک است. اگر به این بیماری مبتلا هستید می‌توانید هرچه سریع‌تر توسط دکتر سید عبدالرحیم قمری با تخصص جراحی (روده بزرگ و کولورکتال) درمان شوید.

بله، غالبا پزشکان برای درمان به وسیله لیزر گرفتن MRI را پیشنهاد می کنند تا محل دقیق عبور کانال چرکی را شناسایی کنند.

خیر در کلینیک مجهز دکتر قمری واقع در خیابان امیر آباد – بالاتر از خیابان فاطمی – بعد از پمپ بنزین – کوچه خسروی – ساختمان پزشکان رازی، این بیماری به صورت سرپایی لیزر می شود و بیمار پس از عمل به مدت چند ساعت هم در کلینیک بستری نمی شود.

فیستول ممکن است علاوه بر فیستول آنال می تواند به عنوان فیستول روده، فیستول کشاله ران هم دیده شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها