نمونه گرافیکی از مو برگشت خورده یا کیست مویی در زیر پوست

پماد برای کیست مویی

راهنمای مطالعه:

کیست مویی در واقع نام دیگر کیست پیلونیدال است که گاها به آن سینوس پیلونیدال و سینوس مویی نیز گفته می‌شود که این کیست مقعدی در نهایت موجب ایجاد یک حفره یا سوراخ در پوست می‌گردد و عموما بسیاری از بیماران آن را با عنوان موی برگشتی می‌شناسند.

این حالت زمانی می‌تواند موجب آزار و اذیت شما گردد که مجرای این حفره‌ها بسته شده و به همین علت ترشحات چرکی در درون آن جمع گردد که در نهایت این مورد می‌تواند به ایجاد کیست یا آبسه پوستی منجر گردد.تهیه پماد برای کیست مویی گاها می تواند به رفع آن کمک کند.

این آبسه‌ها که غالبا در انتهای ستون فقرات و پایین کمر (در فضای خالی مابین دو باسن کمی بالاتر از مقعد) ایجاد می‌شوند به دلیل تجمع مو و آلودگی‌ها، به صورت یک برآمدگی ظاهر می‌شوند و احساس درد بدی را در این ناحیه به فرد بیمار منتقل می‌کنند. با توجه به چنین مواردی بسیاری از بیماران به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا کیست مویی با دارو درمان میشود؟! یا برای این بیماری چه پماد کیست مویی استفاده کنیم یا چه قرصی بخوریم؟!

به همین علت ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر قمری قصد داریم تا به بررسی سینوس پیلونیدال و روش‌های درمان مو برگشتی بپردازیم. اگر شما هم به دنبال اطلاعات جامع در ارتباط با این عارضه هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی بیشتر با سینوس پیلونیدال (Pilonidal cyst)

کیست پیلونیدال چیست؟
آشنایی بیشتر با کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

کیست مویی (موی برگشتی) جز بیماری‌هایی محسوب می‌شود که احتمال ابتلا به آن در تمامی افراد وجود دارد و هرچه سن افراد بالاتر می‌رود، میزان این احتمال نیز افزایش می‌یابد. همان طور که در مطالب بالا مشاهده کردید این عارضه یک بیماری عفونی بوده که می‌تواند ناحیه بالایی دو کفل یا حتی از استخوان دنبالچه تا مقعد را به خود درگیر نماید و به همین علت در دسته بیماری‌های نشیمنگاه قرار می‌گیرد؛ اما ناگفته نماند که کیست موی برگشتی می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن تشکیل گردد، مثلا مو برگشتی کشاله ران یکی از حالت‌های شایع سینوس پیلونیدال است و کیست مویی سر، زیر بغل و حتی نوک سینه را نیز می‌توان از جمله کیست‌های شایع دانست که با توجه به این که بخش صورت و سر بیشتر در معرض دید قرار دارد، درمان آن‌ها سریع‌تر شروع شده و افراد به دنبال بهترین آنتی بیوتیک برای جوش صورت می‌گردد تا با مصرف انتی بیوتیک برای کیست صورت هرچه سریع‌تر این عارضه پوستی را از بین ببرند یا حتما این روزها در اینترنت با عناوینی همچون درمان خانگی کیست کشاله ران مواجه شده‌اید، این کیست‌ها می‌توانند به دلیل عوامل زیادی در نواحی مختلف بدن به وجود آیند.

براساس آمارهای به دست آمده حدودا 25 درصد افراد به این بیماری دردناک مبتلا می‌شوند. البته احتمال بروز این بیماری در مردان بیشتر از زنان است و پوشیدن لباس‌های چسبناک و تنگ می‌تواند موجب وخیم‌تر شدن وضعیت این بیماری گردد. این بیماری به هنگام ایجاد ممکن است علائم خاصی از خود نشان ندهد؛ اما پس از گذشت مدتی فرد بیمار با احساس خارش، بوی نامطبوع، خونابه، تورم در این ناحیه و مواردی از این قبیل مواجه می‌گردد.

براساس تحقیقات پزشکی علت دقیق به وجود آمدن این بیماری مشخص نشده است؛ اما عمدتا تاب خوردن مو و فرو رفتن آن در پوست را از جمله دلایل شایع کیست مویی دانسته‌اند. در چنین حالتی سیستم ایمنی بدن، این مو را به عنوان یک عنصر مزاحم شناسایی کرده و به همین علت تلاش می‌کند تا آن را نابود نماید که نتیجه چنین تلاشی ایجاد کیست در این ناحیه است. این عارضه در افراد پر مو و کسانی که شغلشان به گونه‌ای است که نیاز به نشستن طولانی مدت دارد، بیشتر دیده می‌شود.

علل به وجود آمدن کیست مویی

براساس تحقیقات پزشکی تا به امروز علت اصلی بروز عارضه سینوس پیلونیدال مشخص نبوده؛ اما برخی عوامل همچون چاقی زیاد، وجود سابقه خانوادگی و مواردی از این قبیل می‌تواند در بروز آن موثر باشد که در ادامه به بررسی کامل این عوامل می‌پردازیم:

1- چاقی مفرط

چاقی مفرط به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در ایجاد کیست مویی باسن محسوب می‌شود و هر چه وزن فرد کمتر باشد به همان میزان خطر ابتلا به سینوس پیلونیدال کاهش می‌یابد. چاقی مفرط سبب می‌شود تا دو کفل به یکدیگر نزدیک شده و در نتیجه میزان تعریق در این ناحیه افزایش یابد که این امر نیز موجب به وجود آمدن Pilonidal cyst می‌گردد.

2- نشستن زیاد

افرادی که در طول مدت روز زمان قابل توجهی را به صورت نشسته مشغول به کار هستند و در واقع در گذشته این بیماری را با عنوان بیماری جیب می‌شناختند؛ چراکه رانندگان جیب ارتش به دلیل نیاز به نشستن طولانی مدت و همچنین بالا و پایین شدن این ناحیه بیشتر در معرض ابتلا به کیست مو برگشتی بوده‌اند و نشستن زیاد را می‌توان یکی از دلایل اصلی ابتلا به سینوس پیلونیدال دانست.

3- پر مویی

پرمویی بدن انسان رابطه مستقیمی با عفونت کیست مویی دارد؛ چراکه در این افراد احتمال بازگشت مو به داخل پوست بالا است و به همین علت چنین افرادی که موی زائد بیشتری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری عفونی هستند.

4- سابقه خانوادگی

برخی فرضیات در ارتباط با کیست مویی چنین است که این بیماری به دلیل وجود یک نقص در سیستم بدنی افراد ایجاد می‌شود و اگر فردی در خانواده شما وجود دارد که به چنین عارضه‌ای مبتلا است، احتمال انتقال ژنتیکی آن به شما نیز وجود دارد.

علائم کیست مویی

بسیاری از افراد این سوال را از ما می‌پرسند که علائم مو برگشتی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

مسلما اگر تخصصی در این زمینه نداشته باشید نمی‌توانید به طور قطعی تشخیص دهید که این حفره‌های ریز به وجود آمده در ناحیه ستون فقرات علائم Pilonidal cyst است یا خیر! چراکه در غالب موارد در مراحل اولیه این بیماری، این سوراخ‌ها قابلیت دیده شدن هم ندارند؛ اما به مرور زمان بزرگ‌تر شده و آبسه دار می‌شوند و در این مرحله است که فرد متوجه بیماری مو برگشتی خود می‌شود. در ادامه به بررسی علائم اولیه این بیماری می‌پردازیم:

علائم اولیه سینوس پیلونیدال

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم علائم اولیه کیست مو برگشتی ممکن است به سختی خود را نشان دهد و در اکثر مواقع فردی که دچار این بیماری شده در مراحل اولیه این بیماری اصلا متوجه کیست خود نمی‌شود؛ چراکه کیست پیلونیدال آنها در مراحل اولیه خویش علامت‌های روشن و واضحی ندارد و فقط برجستگی‌های کوچکی در بخش پایانی ستون فقرات یا همان دنبالچه دیده می‌شود که گاها چند سوراخ ریز هم بر روی آن وجود دارد.

در این مرحله عموم بیماران چندان توجهی به این حفره‌ها و سوراخ‌ها نکرده و از کنار آن به سادگی می‌گذرند؛ اما غافل از آن که همین حفره‌ها و سوراخ‌های ریز ممکن است به مرور زمان بزرگ‌تر شده و در نهایت شما را به Pilonidal cyst مبتلا نمایند. اگر در همان روزهای اولیه اقدام به درمان این عارضه مو برگشتی با دارو، پماد، لیزر و غیره نکنید، این کیست پیشرفت کرده و عفونی خواهد شد. از علائم عفونی شدن کیست مویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قرمزی و حتی زخم شدن پوست در اطراف این کیست
 2. بیرون آمدن موی بد فرم از این ناحیه
 3. احساس درد زیاد به هنگام نشستن، ایستادن و حتی خوابیدن
 4. داشتن تب خفیف
 5. ایجاد حفره‌های ریز بر روی پوست این ناحیه
 6. التهاب شدید و گرم شدن کیست‌ها
 7. خارج شدن ترشحات چرکی و خونی از آن که دارای بوی نامطبوعی است

روش‌های درمانی کیست مویی

بهترین درمان کیست مویی
موثرترین روش درمان کیست مویی: لیزر موی برگشتی

روش‌های متنوعی برای درمان کیست مویی وجود دارد که متناسب با عفونت مو برگشتی و نظر پزشک معالج می‌توان از این روش‌ها برای درمان مو برگشتی استفاده کرد و این روش‌ها عبارتند از:

 1. درمان گیاهی کیست سینوس (درمان خانگی)
 2. درمان دارویی کیست مویی
 3. درمان با لیزر مو برگشتی
 4. درمان با عمل جراحی
 5. درمان خانگی کیست مویی

گاها برخی از بیماران از ما چنین سوالاتی می‌پرسند که اگر کیست موئی بترکد چه میشود؟! عموما افرادی این سوال به ذهنشان خطور می‌نماید که خود به صورت مستقیم و بالفعل می‌خواهند اقدام به تخلیه این کیست ها کنند! قبل از آن که به این سوال جواب دهیم باید متذکر این نکته شویم که کیست مویی کشنده است! شاید در ابتدا با خواندن این جمله تعجب کنید.

این مسئله که کیست مویی درصورتی که به موقع درمان شود خطرناک نیست کاملا درست است؛ اما بحث ما زمانی است که شما با انجام کارهای خطرناک و عدم اقدام به درمان درست سبب شوید تا عفونت موجود در این کیست وارد خون شما شود. در پاسخ به سوالی که در بالا مطرح شد، باید بگوییم که در حالتی که کیست سینوس پیلونیدال بترکد، عفونت و آبسه آن تخلیه می‌گردد و به همراه آن نیز آسیب شدیدی به بافت این ناحیه وارد می‌شود.

مسلما با توجه به این که در این حالت تا حدودی عفونت موجود در کیست مویی تخلیه می‌شود، بیمار دیگر احساس درد سابق را نخواهد داشت و عموما در این مرحله غالب بیماران چنین تصور می‌کنند که بیماری آن‌ها درمان شده است؛ اما حقیقت این است که چنین بیمارانی مجددا و با شدت بیشتر با آبسه و عفونت بیماری مویی مواجه خواهند شد که تخلیه مجدد آن منجر به فیستوله شدن کیست مویی خواهد شد.

درمان گیاهی کیست سینوس پیلونیدال

درمان‌های گیاهی و خانگی و پماد برای مو برگشتی قبل از مراجعه به پزشک و معاینه وی چندان توصیه نمی‌شود و بهتر است از این روش‌های درمانی برای تسکین درد و التهاب این ناحیه کمک بگیرید. گاها گفته می‌شود که سرکه سیب می‌تواند کیست مویی را درمان کند؛ اما تا کنون هیچ تحقیق علمی در این زمینه که سرکه سیب می‌تواند این عارضه را درمان نماید وجود ندارد.

ناگفته نماند براساس تحقیقاتی این مسئله ثابت شده است که سرکه سیب و روغن چای سبز دارای خاصیت آنتی باکتریال و ضد میکروبی هستند و مالیدن محلول آب و سرکه سیب می‌تواند به شما در از بین بردن میکروب‌های موجود در این ناحیه کمک نماید. استفاده از برخی داروهای گیاهی همچون گل گاو زبان، موم عسل و دم کرده ریحان در تسکین درد نیز به شما کمک نماید.

استفاده از این درمان‌های گیاهی حتی بعد از عمل جراحی سینوس پیلونیدال نیز می‌تواند موثر واقع شود. استفاده از نمک نیز یکی از روش‌های دیگر درمان خانگی کیست مویی است و به دلیل خاصیت‌های درمانی متنوع آن، می‌توان از نمک در کاهش تورم ناشی از آن کمک گرفت.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درمان کیست مویی با دارو

همواره تاثیر داروی کیست مویی مورد سوال عمده بیماران قرار گرفته و یکی از سوالات ثابتی که از ما پرسیده می‌شود این است که آیا کیست سینوس پیلونیدال با دارو رفع میشود یا خیر؟! یا این که برای عفونت سینوس چه انتی بیوتیکی خوبه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در برخی موارد با توجه به شرایط خاص بیمار می‌توان از داروهایی برای درمان مو برگشتی استفاده کرد.

البته ناگفته نماند که سینوس پیلونیدال را نمی‌توان به صورت کاملا قطعی با دارو درمان کرد؛ اما این داروها می‌توانند به ما در کنترل برخی علائم مربوط به این بیماری کمک نمایند. اگر این بیماری در مراحل ابتدائی باشد می‌توان از برخی قرص چرک خشک کن برای کیست پیلونیدال کمک گرفت که چنین چرک خشک کن کیست مویی فقط عفونت کیست را برطرف می‌نماید و هیچ تاثیری در خود عارضه مو برگشتی نخواهد داشت. عموما از دارو بعد از عمل جراحی و برای کنترل عفونت کمک گرفته می‌شود.

مسلما اگر کیست موی در مراحل ابتدائی خویش باشد، دارای عفونت کمتری است و استفاده از چرک خشک کن برای کیست Pilonidal cyst می‌تواند نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد و عموما در این مرحله استفاده از آنتی بیوتیک برای کیست مویی توصیه می‌شود؛ اما اگر در مراحل پیشرفته این بیماری قرار دارید، دارو چندان نمی‌تواند به شما کمک کند و باید با عمل جراحی این کیست به طور کامل برداشته شود.

 • آنتی بیوتیک کیست مو برگشتی

عموما وقتی صحبت از عفونت می‌شود ذهن مردم به سمت مصرف بهترین انتی بیوتیک برای عفونت سیونسها جلب می‌شود و به دنبال پاسخ به این سوال هستند که برای عفونت سینوس چه انتی بیوتیکی بخوریم؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما برای درمان عفونت مقعدی با آنتی بیوتیک می‌توانید از همان آنتی بیوتیک‌های مشهور موجود در بازار همچون سفالکسین، سفیکسیم، آزیترومایسین و مترونیدازول کمک بگیرید و جالب است بدانید که این موارد گفته شده بهترین آنتی بیوتیک برای هموروئید نیز محسوب می‌شوند و همان طور که بهترین انتی بیوتیک برای بواسیر محسوب می‌شوند به همان میزان آنتی بیوتیک قوی برای آبسه مقعدی هم هستند و به دلیل خاصیت ذاتی خود که موجب برطرف شدن عفونت‌ها می‌گردند در میان عموم بیماران به دارو کیست مویی معروف شده‌اند.

در کنار استفاده از این آنتی بیوتیک برای عفونت کیست مویی عموما از قرص‌های مسکنی نظیر استامینوفن و ایبوپروفن نیز کمک گرفته می‌شود که به هنگام مصرف این داروها حتما باید به دستورات پزشک معالج خود عمل کرده و طول دوره درمان خود در استفاده از دارو برای مو برگشتی را تکمیل نمایید تا نتیجه بهتری از آن به دست آورید.

در ادامه به بررسی انواع مختلف آنتی بیوتیک برای جوش کیستی می‌پردازیم:

1- مترونیدازول برای سینوس مویی

احتمالا اگر فردی از نزدیکان شما دچار بیماری هموروئید باشد می‌دانید که قرص مترونیدازول برای بواسیر یکی از بهترین آنتی بیوتیک‌ها محسوب می‌شود؛ اما همان طور که قبلا نیز به این مسئله اشاره کردیم، استفاده از این قرص برای کیست سینوسی پیلونیدال نیز بسیار مفید است و می‌توان از این قرص برای عفونت کیست مویی به خوبی نتیجه گرفت و عفونت آن را از بین برد.

در واقع قرص‌های خوراکی مترونیدازول فوری برای درمان غالب عفونت‌های ناشی از باکتری و انگل‌هایی استفاده می‌شود که عموما در دستگاه گوارش یا دستگاه تناسلی به وجود می‌آیند، این قرص به وسیله کشتن باکتری‌ها یا حتی سایر ارگان‌هایی که موجب ایجاد عفونت می‌گردد، عفونت را برطرف می‌نماید و دقیقا به همین علت است که از قرص مترونیدازول برای شقاق کمک گرفته می‌شود و به همین علت است که از آن به عنوان بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت سینوس یاد می‌شود و می‌توان از آن برای برطرف کردن عفونت بعد از عمل سینوس پیلونیدال نیز کمک گرفت.

2- سفالکسین برای کیست مویی

یکی از آنتی بیوتیک‌های دیگری که به درمان عفونت کیست موی برگشتی کمک می‌کند، سفالکسین است. این دارو رشد میکروب‌ها را متوقف کرده و فقط در درمان عفونت‌های باکتریایی کاربرد دارد و از آن به عنوان بهترین آنتی بیوتیک بعد از عمل جراحی نیز یاد می‌شود.

3- سفیکسیم برای سینوس پیلونیدال

یکی از آنتی بیوتیک‌های قوی موجود در بازار که در درمان بسیاری از عفونت‌های مختلف میکروبی کاربرد دارد، سفیکسیم برای کیست مویی است. این دارو به خانواده سفالوسپورین تعلق دارد که با مهار ساخت دیواره سلولی باکتری‌ها موجب از بین رفتن آن‌ها می‌شود و به همین علت است که از قرص سفیکسیم برای عفونت مقعدی، ادراری، گوش و غیره نیز کمک گرفته می‌شود.

4- پماد برای مو برگشتی

به هنگام صحبت از بهترین انتی بیوتیک برای زخم، بسیاری از افراد چنین اذعان می‌دارند که استفاده از پماد آنتی بیوتیک بسیار موثرتر از استفاده از قرص‌ها و شربت‌های آنتی بیوتیک است؛ چراکه در این حالت آنتی بیوتیک مستقیما به محل زخم برخورد کرده و اقدام به پاکسازی آن از عفونت‌ها و باکتری‌ها می‌نماید و شاید به همین علت باشد که بسیاری از افرادی که به عارضه کیست مویی مبتلا شده‌اند به دنبال پماد برای زخم سینوس پیلونیدال خویش هستند. از انواع مختلف پماد درمان کیست مویی می‌توان به مواردی چون پماد روغن سیاه، پماد الیز و پماد تتراسایکلین اشاره کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

1- پماد تتراسایکلین برای کیست مویی

بهترین پماد آنتی بیوتیک برای این عارضه، پماد تتراسایکلین است. این پماد به دلیل ترکیبات ویژه‌ای که دارد نقش موثری را در کاهش باکتری‌های عفونت‌زا ایفا می‌کند و به دلیل این که دارای خاصیت ضد التهاب است موجب کاهش قرمزی و همچنین تورم کیست مویی می‌گردد.

2- پماد ایکتیول (روغن سیاه)

پماد ایکتیول (Icthyol) که به آن مرهم سیاه هم گفته می‌شود، به دلیل دارا بودن خاصیت ضدعفونی کنندگی خویش‌ در درمان سینوس پیلونیدال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین علت به آن پماد ایکتیول برای کیست مویی نیز گفته می‌شود. این پماد که به رنگ سیاه ذغالی است در درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ساخت آن از روغن گرچک و نارگیل کمک گرفته می‌شود و به همین علت خاصیت ضد التهابی و نرم کنندگی دارد.

ذغال سیاه که اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده این پماد است موجب کاهش درد و سوزش کیست مویی شما خواهد شد. اگر قصد دارید از این پماد در دوران درمان کیست موی برگشتی خود استفاده کنید، بهتر است یک لایه ضخیم از آن را بر روی موضع مورد نظر خود قرار دهید و روی آن را با دستمالی بپوشانید و پس از گذشت 6 الی 7 ساعت آن را با آب ولرم و صابون بشویید.

 • طریقه استفاده از مرهم سیاه برای کیست مویی

مرهم سیاه یک داروی ضدالتهابی و ضدعفونی کننده است که می تواند برای درمان کیست مویی استفاده شود.

قبل از استفاده از مرهم سیاه، محل پوستی که کیست مویی در آنجا قرار دارد را با آب گرم و صابون شستشو دهید.
یک مقدار از مرهم سیاه را برداشته و با حرکات نرم ماساژ دهید و روی کیست مویی بمالید و در آخر با یک باند کیست مویی را پوشش دهید.

3- پماد الیز

پماد الیز به دلیل دارا بودن خاصیت پروتئولیتیکی خویش در درمان زخم‌ها و بافت‌های مرده پوست موثر واقع شده است و به همین علت برخی از پزشکان این پماد را برای درمان کیست مویی تجویز می‌کنند. از مهم‌ترین معایب این پماد می‌توان به تعداد بالای تعویض پانسمان آن (که حداقل سه بار در طول روز است) اشاره کرد؛ چراکه این پماد همواره باید در تماس مستقیم و دائمی با پوست باشد.

درمان کیست مویی با تزریق فنل یا چسب فیبرین

این درمان دارویی کیست مویی عمدتا برای بیمارانی استفاده می‌شود که دارای شرایط حادتری هستند. فنل در واقع دارویی شیمیایی با خاصیت ضدعفونی کننده است که غالبا به دلیل عوارض آن همچون افزایش التهاب، زمان گیر بودن، برجای ماندن جای زخم و مواردی از این قبیل چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در این روش درمانی پزشک با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی، فنل را به درون Pilonidal cyst تزریق می‌کند و ممکن است این عمل چند بار تکرار شود تا به تدریج حفره‌های موجود در این محل بسته شود.

در روش چسب فیبرین نیز پس از آن که پزشک معالج محل عارضه را از عفونت و موی زائد خالی کرد، ناحیه مورد نظر را با کمک چسب فیبرین (که قابلیت جذب دارد) می‌بندد. ناگفته نماند که بسته به شرایط زخم بیمار، ممکن است روی زخم پانسمان شود یا نیازی به پانسمان نداشته باشد و در این روش درمانی بیمار پس از یک هفته به فعالیت‌های عادی و روزمره خود برمی‌گردد.

درمان کیست مویی با جراحی

مسلما همانند بسیاری از بیماری‌ها یکی از گزینه‌های اصلی درمان جراحی است و عارضه کیست مویی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. در عمل جراحی، پزشک متخصص این کیست را برش داده و اقدام به تخلیه آن می‌کند. در برخی موارد بیماران سوالاتی در ارتباط با علت بسته نشدن زخم آن بعد از جراحی مطرح می‌کنند در پاسخ به چنین سوالاتی بهتر است به دو روش جراحی که در درمان کیست مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره کنیم:

1- جراحی کیست مویی به روش بسته

در جراحی کیست مویی به این روش، پزشک معالج پس از برداشتن مو و شکاف جدار کیست، این زخم باز را با بخیه می‌بندد؛ در نتیجه در این روش، بیمار چندان نیازی به مراقبت‌های سخت و تعویض پانسمان نخواهد داشت. دوره نقاهت در این حالت بسیار کوتاه بوده و فرد به طور میانگین بین 1 الی 5 روز به محل کار خود باز گردد.

2- جراحی کیست مویی به روش باز

در این روش پس از عمل جراحی و تخلیه کامل آن، زخم این ناحیه همچنان باز می‌ماند و با بخیه بسته نمی‌شود. متاسفانه هزینه درمان کیست مویی به این روش بسیار بالا است؛ چراکه بیمار باید روزانه پانسمان خود را تعویض نماید و تقریبا این تعویض روزانه حدودا دو ماه طول می‌کشد و مسلما در چنین روشی دوران نقاهت طولانی بوده و هزینه و مشکلات خاص خود را دارد.

درمان کیست مویی با لیزر

یکی از بهترین روش‌های درمانی برای درمان کیست مویی استفاده از لیزر است. اگر از این روش برای برداشتن ضایعه مویی خود استفاده کنید میزان درد و همچنین خونریزی ناشی از برداشتن چنین کیستی به حداقل رسید و سرعت بهبودی شما نیز افزایش می‌یابد.

عمل کیست مویی با کمک لیزر سبب می‌شود تا به علت گرمای ایجاد شده، رگ‌های خونی اطراف کیست سوزانده و مسدود گردد. در این حالت اشعه لیزر co2 به محل مورد نظر تابیده می‌شود و کیست Pilonidal cyst با برشی از بین برود. مسلما با توجه به دمای لیزر محل برش به سرعت ترمیم یافته و نتیجتا اثری از جای زخم و اسکار بر روی پوست شما باقی نخواهد ماند.

درمان خانگی کیست مویی

کیست مویی یک عارضه پوستی است که ممکن است در هر قسمتی از بدن به وجود بیاید. درمان خانگی کیست مویی معمولاً شامل استفاده از روش‌هایی برای کاهش التهاب و تسکین درد می‌شود. یکی از روش ها درمان خانگی کیست مویی با مرهم سیاه است. اما باید توجه داشت که در صورتی که کیست بزرگ باشد، عفونت داشته باشد یا در مناطق حساس بدن باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • درمان کیست مویی با سیاه دانه

سیاه دانه، یکی از گیاهان دارویی است که از آن به عنوان یک درمان خانگی برای کیست مویی استفاده می‌شود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی است که می‌تواند کمک کند کیست مویی را درمان کند.

بهترین روش درمانی برای کیست مویی

پماد کیست مویی
بهترین روش درمان کیست مویی: استفاده از پماد

ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر قمری تلاش نمودیم تا به بررسی کامل کیست مویی و همچنین روش‌های درمان آن بپردازیم و همان طور که در مطالب بالا مشاهده کردید، برخی شرایط و عادات اشتباه می‌تواند موجب ایجاد چنین کیستی گردد که این کیست به مرور زمان عفونی شده و دردهای شدیدی را به فرد بیمار تحمیل می‌نماید.

برای درمان این کیست مویی از روش‌های مختلف گیاهی، خانگی، دارویی و جراحی کمک گرفته می‌شود؛ اما آن چه مسلم است این است که استفاده از داروهای آنتی بیوتیک فقط در برطرف کردن عفونت این کیست‌ها موثر هستند و برای درمان قطعی آن حتما باید به پزشک مراجعه کرده و با جراحی یا لیزر اقدام به حذف این سینوس پیلونیدال کنید. استفاده از پماد کیست مویی نیز با توجه به این که مستقیما به ناحیه کیست مالیده می‌شود می‎‌تواند در تسریع روند بهبود پس از عمل جراحی به شما کمک نماید. ناگفته نماند که اگر در ارتباط با پماد کیست مویی و روش‌های درمان آن سوالی دارید که در این مقاله از وب‌سایت دکتر قمری به آن اشاره نشده است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهیم.

 

روش‌های درمانی

گیاهی، لیزر، عمل جراحی، دارویی

آنتی بیوتیک ها سفالکسین، سفیکسیم، آزیترومایسین و مترونیدازول

پماد ها

روغن سیاه، پماد الیز، تتراسایکلین و ایکتیول
4.3/5 - (13 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیتا
بیتا
1 سال قبل

سلام یک هفته هستش احساس درد شدیدی میکردم رفتم پیش دکتر و ایشون پماد تجویز کردند و گفتند تا ۱ هفته استفاده کنم و مجدد برم مطب ایشون ،الان ۵روز میشه که کیستم ترکیده و عفونت وخون از اون ناحیه زده بیرون و گاهی از اون خون میاد آیا باید به دکتر مجدد مراجع کنم؟

بهاره حاجی زاده
بهاره حاجی زاده
1 سال قبل

من حدودا ۱۰ روزه میشه که عمل لیزر کیست مویی انجام دادم ولی از روز چهارم، خارش شدید از ناحیه جلو و مقعد داشتم و امروز که دیدم همراه با مدفوع خونریزی داشتم آیا این طبیعی هستش؟ پیشنهاد شما برای استفاده از کدام پماد هستش؟

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇