مراقبت های بعد از عمل کیست مویی

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی – دوران نقاهت جراحی کیست مویی

راهنمای مطالعه:

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی یکی از مهم ترین عوامل در پیشگیری از بازگشت مجدد کیست مویی و طی کردن دوران نقاهت کوتاه تر و راحت تر میشود. کیست مویی زمانی انجام میشود که درمان های معمول جوابگو نباشد. ممکن است هر فردی و در هر سنی به کیست مویی مبتلا شود. همان طور که می دانید این بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که موی زائد در حین رشد، نتواند از منافذ پوستی خارج شود. در نهایت مو در زیر پوست رشد کرده و منجر به ورم کردن قسمتی از پوست شود، که به آن کیست مویی می گویند. برای جلوگیری از بروز مجدد این بیماری پس از عمل باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

مراقبت های لازم پس از عمل کیست مویی

کیست مویی از جمله عارضه هایی است که بیشتر در ناحیه بین شکاف باسن و همچنین پایین ترین قسمت کمر ایجاد می شود. نشستن های طولانی مدت از مهم ترین عوامل ایجاد این بیماری است. وقتی که در حین عمل پوست شکافته می شود، بستر برای ورود میکروب و باکتری ها فراهم می شود و در صورتی که مراقبت های لازم بعد جراحی کیست مویی انجام نشود، احتمال عفونت و بازگشت این بیماری به شدت افزایش می یابد.
هر چه عمق جراحی بیشتر باشد باید احتیاط بیشتری کنید و بیشتر مراقب باشید. سرعت بهبودی زخم به این که شما تا چه اندازه به زخم رسیدگی می کنید دارد. گاهی جراحی کیست مویی نیاز به بخیه دارد و در این صورت باید مراقب باشید که بخیه ها پاره نشوند. به طور کلی برای مراقبت های پس از جراحی کیست مویی لازم است به موارد زیر توجه کنید:

۱- استراحت بعد از جراحی

تا چند روز بعد از جراحی کیست مویی باید استراحت کنید و به هیچ عنوان نباید کارهای سنگین انجام دهید. مخصوصا اگر جراحی با بخیه انجام شده باشد؛ زیرا احتمال باز شدن بخیه ها بسیار بالا میباشد. همان گونه که گفته شد کیست مویی عمدتا در ناحیه شکاف بین باسن و پایین ترین قسمت ستون فقرات دیده می شود، بنابراین بعد از جراحی نباید زیاد بنشینید و یا به پشت بخوابید. در لیزر کیست مویی حساسیت مراقبت کمتر است اما باید به طور متوسط رعایت شود.

۲- استفاده از مسکن ها

متاسفانه در بعضی از بیماران دیده می شود که بعد از جراحی درد زیادی را تحمل میکنند. در چنین مواردی باید تحت نظر پزشک متخصص، از مسکن ها استفاده کنند. همچنین توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک مسکن مصرف نکنید؛ زیرا برخی از مسکن ها منجر به افزایش خونریزی می گردد.

۳- عوض کردن پانسمان و تمیز کردن زخم

هر روز باید پانسمان زخم را پس از عمل کیست مویی عوض کنید. البته برای انجام این کار باید دقت داشته باشید که تعویض پانسمان در مکان تمیز و با وسایل استریل انجام شود تا زخم عفونی نشود. توجه داشته باشید که قبل از این که پانسمان جدید را استفاده کنید حتما زخم خود را شسته و آن را خشک کنید.
با این کار میکروب های موجود در محل جراحی کیست مویی کاملا از بین می روند و زخم زودتر بهبود می یابد. البته برای درمان کیست مویی توصیه می کنیم که جراحی به روش بسته و از طریق لیزر را انجام دهید که دیگر نیازی به این مرحله پرهزینه و طاقت فرسا از مراقبت بعد از جراحی کیست مویی را نداشته باشید.

۴- استفاده از توالت فرنگی

پس از جراحی کیست مویی از توالت های ایرانی استفاده نکنید.زیرا اگر جراحی به صورت باز بوده و بخیه انجام شده است ممکن است بخیه ها باز شود.

مطالب مرتبط:

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سخن نهایی

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی شامل ۴ مرحله مهم است که باید رعایت شوند. استراحت بعد از جراحی کیست مویی، استفاده از مسکن ها، عوض کردن پانسمان و تمیز کردن زخم، استفاده از توالت فرنگی که هر کدام را به طور مفصل در بالا توضیح دادیم. در صورت داشتن هر گونه سوال از آقای دکتر قمری متخصص بیماری های مقعدی می توانید باشماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇