آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

راهنمای مطالعه:

آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی موثر است، اما باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. در واقع آنتی بیوتیک‌ها برای کنترل درد نشیمنگاه ناشی از عفونت مقعدی هستند. مصرف خودسرانه آن‌ها عوارض جدی دارد و بایستی استفاده از انواع آنتی بیوتیک به تشخیص پزشک باشد.

عفونت مقعدی زمانی رخ می‌دهد که فرد بیمار به آبسه مقعدی دچار شده و برای درمان اقدامی نکرده باشد. آبسه مقعدی با گذشت زمان عفونت کرده و نشستن و دفع مدفوع را برای بیمار دشوار می‌کند.

عفونت معمولا در انتهای راست روده دیده می‌شود و دارای دو نوع سطحی و عمیق است. از همین رو فرد بیمار با مشاهده علائم آبسه در مقعد بایستی به کلینیک بیماری های مقعدی برای درمان مراجعه کند. زیرا عدم درمان به موقع عوارض بدی به همراه دارد. برای آشنایی با بهترین آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت مقعدی تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اطلاعات تکمیلی آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی
📌 انواع  کلوتریمازول، مترونیدازول، سیپروفلوکساسین، آمپی سیلین، سولباکتام
❓مزایا  کنترل و مهار عفونت، رفع تورم و التهاب، جلوگیری از پیشرفت بیماری، کاهش دوره نقاهت
💎علائم عفونت  خونریزی، درد هنگام دفع مدفوع، سوزش، خارش، التهاب، احساس بیرون زدگی در مقعد
✔روش‌های درمان  دارویی، لیزر درمانی، عمل جراحی
👤 بهترین دکتر بیماری‌های مقعدی در تهران  دکتر قمری

علت بروز عفونت مقعدی چیست؟

علت بروز عفونت مقعدی
مهم‌ترین علت بروز عفونت مقعدی داشتن سابقه بیماری گوارشی است.

تجمع چرک در ناحیه مقعد خود را به شکل عفونت مقعدی نمایان می‌کند و یکی از بیماری‌های دردناک محسوب می‌شود. معمولا علت بروز عفونت، داشتن سابقه در بیماری‌های گوارشی، ایدز، بواسیر، یبوست مزمن، شقاق مقعدی، اسهال و… است.

البته علاوه بر سابقه بیماری گوارشی، عواملی مانند وراثت، بارداری سخت، رژیم غذایی نامناسب نیز از دلایل بروز عفونت مقعدی هستند. رژیم غذایی نامناسب شامل مصرف غذاهای چرب، فست فود، آب ناکافی می‌شود که معمولا یبوست را به همراه دارد.

اگر بیمار در صورت مشکوک بودن به آبسه یا عفونت مقعدی به پزشک مراجعه کند، درمان راحت‌تر است. زیرا پزشک معالج در این مرحله معمولا پماد برای درمان آبسه مقعدی و عفونت همراه با آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. اما در صورت پیشروی بیماری، قطعی‌ترین راه برای درمان لیزر درمانی یا عمل جراحی سنتی است.

علائم عفونت مقعدی چیست؟

عفونت مقعدی مانند تمام بیماری‌های نشیمنگاهی دارای علائم است. البته تشخیص درست این بیماری بر عهده پزشک می‌باشد، اما علائمی وجود دارد تا بیمار اطمینان بیشتری برای تشخیص بیماری خود کسب کند. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی در ناحیه مقعد
 • تب و بدن درد
 • بی اشتهایی
 • التهاب در اطراف مقعد
 • احساس بیرون زدگی در ناحیه مقعد
 • احساس درد به هنگام نشستن
 • سوزش به هنگام دفع مدفوع
 • خارش اطراف مقعد
 • بوی نامطبوع در ناحیه مقعد

تاثیر آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

تاثیر آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی
آنتی بیوتیک از پیشرفت عفونت در ناحیه مقعد جلوگیری می‌کند.

عفونت مقعدی در صورت عدم درمان بیماری‌های مقعدی مانند آبسه، فیستول، کیست مویی و… رخ می‌دهد. مصرف آنتی بیوتیک التهاب و عفونت را برطرف می‌کند، اما باعث درمان قطعی بیماری نشیمنگاهی نمی‌شود.

از آنجایی که عفونت در هر نقطه‌ای از بدن با درد و التهاب همراه است، برای درمان آن ابتدا بایستی از آنتی بیوتیک استفاده نمود. آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت را از بین می‌برند و راه را برای درمان بیماری هموار می‌کنند.

مصرف آنتی بیوتیک باعث می‌شود که بیماری فرد به وضعیت حاد نرسد و درد آن ناحیه کاهش یابد. البته آنتی بیوتیک‌ها بایستی در زمان تعیین شده به طور منظم استفاده شوند تا تاثیر داشته باشند. برای قطع مصرف آن‌ها نیز بایستی با پزشک معالج مشورت نمود.

بهترین آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت مقعدی

بهترین آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت مقعدی شامل مترونیدازول، کلوتریمازول، سیپروفلوکساسین، آمپی سیلین و سولباکتام می‌شود. البته پمادهای آنتی بیوتیک قوی نیز برای درمان عفونت مقعد مناسب هستند.

این پمادها شامل تتراسایکلین، فوسیدین، تریپل سولفا، تریامسینولون ان ان و… می‌شود. مصرف خودسرانه انواع آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک، عواقب و مضرات جدی به همراه دارد. این اسامی نیز برای افزودن اطلاعات بیمار ذکر شده است و تهیه این داروها تنها با نسخه پزشک امکان‌پذیر است.

آنتی بیوتیک‌ها عفونت باکتریایی مقعد را مهار کرده و از پیشرفت آن جلوگیری می‌کنند. در واقع این داروها با انواع باکتری مبارزه نموده و عفونت زخمی را نیز برطرف می‌کنند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا آنتی بیوتیک به تنهایی برای درمان عفونت مقعدی کافی است؟

درمان قطعی بیماری‌های مقعدی مانند آبسه، فیستول، کیست مویی و… تنها با لیزر و عمل جراحی انجام می‌شود. اکتفا کردن به آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مقعدی کار اشتباهی است. زیرا این داروها تنها از تشدید بیماری جلوگیری می‌کنند و به طور قطعی آن را درمان نمی‌کنند.

البته آنتی بیوتیک‌ها در روند درمان بسیار مفید هستند، اما قادر به رفع حفره یا بیرون زدگی ناحیه مقعد نیستند. لیزر درمانی یکی از موثرترین راه‌های درمان عفونت مقعدی محسوب می‌شود. زیرا بیمار بدون درد و خونریزی، در زمانی کوتاه از بیماری خود خلاص می‌شود. حتی نیاز به بستری ندارد و درمان آن، بدون عوارض جانبی است.

با این حال بیمار ابتدا بایستی توسط دکتر معاینه شده و سپس با بهترین روش درمان شود. دکتر قمری یکی از بهترین متخصصان برای درمان انواع بیماری مقعدی در تهران است. شما عزیزان می‌توانید به راحتی از کلینیک نوبت رزرو کرده و درمان شوید.

مزایای استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی

از جمله مزایای انواع آنتی بیوتیک در درمان عفونت مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رفع تورم زیاد اطراف مقعد و جلوگیری از پیشرفت عفونت
 2. کنترل و مهار عفونت مقعدی
 3. پیشگیری از پیشرفت بیماری مثلا تبدیل آبسه مقعدی به فیستول
 4. کاهش دوره نقاهت بیماری

البته مصرف آنتی بیوتیک برای برخی از افراد ممنوع است و خانم‌های باردار، افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و کودکان نباید از آنتی بیوتیک استفاده کنند. همچنین افرادی که بیماری معده، روده، کبدی یا کلیوی دارند نیز اجازه استفاده از آنتی بیوتیک را ندارند.

جمع بندی آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مقعدی

عفونت مقعدی به دلیل عدم توجه به بیماری‌های نشیمنگاهی رخ می‌دهد. اگر برای درمان انواع بیماری مقعدی و عفونت مقعدی به موقع اقدام نکنید، درمان دارویی و گیاهی تاثیری ندارد. زیرا باکتری‌ها بدون هیچ مانعی رشد کرده و نواحی اطراف را نیز درگیر می‌کنند.

درمان قطعی بیماری‌های مقعدی، لیزر درمانی است که بدون عوارض خاصی انجام می‌شود. اما اگر بیماری پیشرفت کرده باشد، بایستی از عمل جراحی استفاده نمود. در عمل جراحی ناحیه عفونت برداشته می‌شود و دوره نقاهت طولانی است.

شما عزیزان می‌توانید در صورت مشاهده علائم عفونت مقعدی به کلینیک دکتر قمری مراجعه کنید. در کلینیک ابتدا معاینه شده و سپس با توجه به نوع و شدت بیماری، توسط بهترین تجهیزات پزشکی درمان می‌شوید.

سوالات متداول

عوارض آنتی بیوتیک برای عفونت مقعدی چیست؟

از عوارض آنتی بیوتیک ها می‌توان به اسهال، استفراغ، حالت تهوع، نفخ و تب اشاره نمود. البته این علائم از هر 10 نفر برای 1 نفر اتفاق می‌افتد.

موارد منع مصرف آنتی بیوتیک چیست؟

خانم‌های باردار، کودکان، افراد مبتلا به بیماری معده، روده، کبد، کلیه و افرادی که به آنتی بیوتیک آلرژی دارند.همچنین افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و بیماری میترال قلب دارند، نباید آنتی بیوتیک مصرف کنند.

3.7/5 - (4 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇