دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر یا هموروئید

راهنمای مطالعه:

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر چقدر است؟ هموروئید در اثر متورم‌شدن رگ‌های داخل مقعد به وجود می‌آید. با پیشرفت بیماری، تنها راه درمان آن عمل جراحی و یا لیزر خواهد بود. بعد از عمل هموروئید باید دوره‌ای را برای درمان گذراند. دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر کمی دوران دشواری است که باید نکات توصیه شده در این زمینه به خوبی رعایت شود؛ در این صورت مشکلی برای بیمار به وجود نمی‌آید و هر چه سریع‌تر درمان خواهد شد. بعد از عمل هموروئید، مراقبت‌هایی باید از طرف بیمار انجام شود و به اندازه کافی استراحت کند.

با رعایت این موارد، درمان او راحت‌تر بوده و خیلی سریع به وضعیت عادی خود برمی‌گردد. لازم به ذکر است که انجام دقیق مراقبت بعد عمل هموروئید باعث می‌شود که این بیماری عود نکند و دوباره به سراغ فرد بیمار نیاید؛ به عبارت دیگر، درمان به‌صورت دائمی انجام خواهد شد. عمل بواسیر چقدر طول می‌کشد؟ این سوال پاسخ قطعی نداشته و در هر بیمار متفاوت خواهد بود. داشتن اطلاعات کافی درباره طول درمان هموروئید و مراقبت‌های بعد عمل هموروئید برای بیماران مبتلا به بواسیر الزامی است. وب‌سایت رسمی دکتر قمری در این زمینه به‌صورت مفصل اطلاعاتی را ارائه کرده است.

عمل هموروئید چقدر طول می‌کشد؟

پاسخ به سوال عمل بواسیر چند ساعت طول می‌کشد، نیازمند بررسی وضعیت بیمار و شدت بیماری او است. بیماری بواسیر در درجه‌های اول، شدت کمتری دارد؛ بنابراین مدت زمان انجام عمل، کوتاه‌تر خواهد بود.

دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید داخلی

دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید داخلی
راهکارهای دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید داخلی

عمل جراحی زمانی تاثیرگذار خواهد بود که بعد از عمل، دوره نقاهت بیمار با رعایت نکات لازم سپری شود و از کیفیت زیادی برخوردار باشد. زمانی‌که بیمار به توصیه‌های پزشک معالج خود عمل کند و به اندازه کافی استراحت داشته باشد، سریع‌تر به زندگی عادی خود برمی‌گردد. در روش عمل جراحی بواسیر، زائده‌های ایجاد شده با استفاده از چاقوی جراحی بریده می‌شوند؛ در نتیجه به‌طور کامل از بین می‌روند. بعد از عمل جراحی به محل عمل، ماده‌ای زده می‌شود که نقش بی‌حسی موضعی را ایفا می‌کند. بعد از 6 الی 12 ساعت این ماده اثر کرده و در کم‌شدن درد بیمار، بسیار موثر است. دوره نقاهت عمل هموروئید داخلی بین 10 روز تا 14 روز متغیر است و به عواملی بستگی دارد که در ادامه مطالب به آن‌ها اشاره خواهد شد.

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر خارجی

بعد از عمل هموروئید خارجی نیز همچون بواسیر داخلی باید بیمار بسیار از خود مراقبت کند و استراحت کافی داشته باشد. پس از عمل جراحی معمولا یک روز بیمار بستری می‌شود. دوره نقاهت جراحی هموروئید خارجی هم مانند هموروئید داخلی، 10 تا 14 روز است؛ البته باید این نکته را هم در نظر داشت که معمولا تا یک ماه نمی‌توان مثل سابق تمام کارها را انجام داد و باید دوره طولانی‌تری را برای نقاهت در نظر گرفت.

اعداد و ارقامی که برای دوره نقاهت بعد از عمل هموروئید بیان می‌شود، ممکن است در هر بیمار عدد متفاوتی باشد؛ چراکه شرایط بیماران با هم یکسان نیست. پس از عمل، در ناحیه مورد نظر التهاب ایجاد شده و در عضله‌های لگن هم کشیدگی‌های به وجود می‌آید. این عوامل باعث می‌شوند که بیمار در دفع ادرار و مدفوع دچار مشکل شود. بیشتر دوره نقاهت در منزل سپری خواهد شد؛ در نتیجه همراه بیمار و خود او باید نکات توصیه شده توسط پزشک را با دقت انجام دهند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر گرفت، استراحت‌کردن و واردنکردن فشار به ناحیه عمل است. زمانی‌که بیمار دراز می‌کشد، کمترین فشار به او وارد می‌شود که این کار باعث تسریع روند درمان او خواهد شد.

دوره نقاهت عمل لیزری هموروئید

دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر معمولا بین 1 الی 3 روز در نظر گرفته می‌شود. جراحی با لیزر یک روش درمان سرپایی است؛ به‌ همین دلیل دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد و بیمار سریع‌تر به حالت عادی و زندگی روزمره خود برمی‌گردد. در این نوع جراحی هم باید مراقبت‌های خاصی را انجام داد تا مشکلی برای بیمار پیش نیاید. بر خلاف عمل جراحی که تعویض پانسمان در آن یکی از کارهای ضروری است، در روش استفاده از لیزر نیازی به انجام این کار نخواهد بود. با توجه به راحتی کار و کوتاه‌بودن طول درمان عمل بواسیر با لیزر، بیشتر بیماران استفاده از این روش را برای درمان خود ترجیح می‌دهند.

مراقبت بعد از جراحی هموروئید خارجی

بعد از عمل بواسیر چه باید کرد؟ این سوال ممکن است سوال بسیاری از بیماران مبتلا به هموروئید باشد. مهم‌ترین کاری که بیماران باید در دوران نقاهت عمل بواسیر انجام دهند، مراقبت از خود و رعایت نکات مهم بعد از عمل است. در این قسمت به مهم‌ترین مراقبت‌های بعد عمل هموروئید خارجی اشاره می‌شود تا بیماران با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه از بروز مشکلات جدی‌تر خودداری کنند.

 • داروهایی که پزشک معالج تجویز می‌کند، باید به‌موقع و مرتب مصرف شود. استفاده از پماد بعد از عمل هموروئید نیز به تسریع روند درمان کمک موثری خواهد کرد.
 • پس از عمل جراحی باید بیمار استراحت کافی داشته باشد.
 • در دوران نقاهت عمل هموروئید باید بیمار غذاهای سبک و آبکی میل کند.
 • برای جلوگیری از یبوست، مصرف غذاهای پرفیبر برای این بیماران توصیه می‌شود.
 • مصرف روزانه 8 الی 10 لیوان آب نیز بسیار مفید خواهد بود.
 • برای این‌که محل جراحی دچار عفونت نشده و سریع‌تر بهبود یابد، نیاز به مراقبت و تعویض روزانه پانسمان دارد.
 • در طول روز باید 2 الی 3 بار به‌مدت 15 الی 20 دقیقه در لگن آب گرم نشست. این کار برای بیمار هموروئیدی که جراحی شده است، مفید بوده و بهتر است که توسط او انجام شود.
 • بعد از عمل جراحی بهتر است که بیمار از نشستن و ایستادن به‌مدت طولانی پرهیز کند.
 • زورزدن به‌هنگام دفع مدفوع بسیار مضر است و نباید بیمار این کار را انجام دهد.
 • به‌هنگام نشستن باید از بالشتک‌های طبی مخصوص استفاده کرد.
 • در وعده‌های غذایی باید از چربی کمتری استفاده کرد.
 • خوردن غذاهای پر از ادویه، بیماری هموروئید را تشدید می‌کند.
 • مصرف سبزیجات و میوه‌ها را باید افزایش داد.
 • در روزهای اولی که جراحی انجام شده است، نباید کارهای سنگین انجام داد.

مراقبت‌های بعد از عمل لیزر هموروئید

دوره نقاهت عمل لیزری هموروئید کوتاه‌تر از عمل جراحی سنتی است و بیماران پس از عمل، بستری نمی‌شوند. این افراد باید مراقبت‌های لازم را بعد از عمل انجام دهند. در این قسمت، به مراقبت‌های بعد از عمل لیزر هموروئید اشاره می‌شود.

 • روز اول بعد از عمل باید بیمار کامل استراحت کند. درازکشیدن باعث کاهش فشار به محل عمل می‌شود.
 • استفاده از ملین و مصرف غذاهای آبکی برای این بیماران مفید است؛ البته نباید مصرف بیش از اندازه آن فرد را دچار اسهال کند.
 • از مصرف نوشیدنی‌های دارای کافئین باید اجتناب کرد.
 • نشستن طولانی‌مدت برای بیمارانی که عمل شده‌اند، سم است و باید به‌هنگام نشستن از بالشتک مخصوص استفاده کنند.
 • در صورت داشتن درد، پزشک معالج برای بیمار مسکن تجویز می‌کند.
 • برای شستشوی محل عمل، استفاده از شامپو بچه توصیه می‌شود.
 • به جای درمان عفونت بعد از عمل هموروئید می‌توان با نشستن در آب گرم و مراقبت بعد از عمل لیزر هموروئید از بروز آن جلوگیری کرد.

در لیزر درمانی معمولا درون مقعد پانسمان نمی‌شود و فقط نسبت به پانسمان سطح مقعد اقدام خواهد شد. لازم به ذکر است که این پانسمان نیاز به تعویض مکرر ندارد. مشاهده خونریزی بعد از 3 الی 4 هفته نیازمند مشورت با پزشک است. دوران نقاهت بعد از عمل فیستول و دوره نقاهت بعد از عمل شقاق نیز مانند هموروئید داخلی و خارجی دارای مراقبت‌ها و دستورالعمل‌هایی است که باید توسط بیمار رعایت شود.

بعد از عمل بواسیر چی بخوریم؟

پس از درمان و در دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر، شما باید از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید تا مراحل طول درمان شما به نحوه احسنت بهبود یابد و زمان درمان شما سریعتر به پایان برسد، در ادامه مقاله به توضیح چند غذای مناسب جهت تنظیم رژیم غذایی در طول درمان هموروئید میپردزایم:

نوشیدن مایعات و آب فراوان

در وهله اول در درمان بعد از عمل جراحی ما باید به طور منظم و با رعایت برخی از نکات حداقل روزانه 8 لیوان آب بزرگ در روز بنوشید، این مایه حیات علاوه بر جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع، موجب نرمی مدفوع شده و در نهایت مانع از یبوست در بدن انسان می شود.

خوردن غذا های حاوی فیبر

خوردن غذاهای فیبر دار از قبیل پوره سیب زمینی، سبزیجات پخته شده نظیر کرفس، نان های دارای سبوس مانند نان بربری و سنگک بهترین مواد غذایی بعد از عمل جراحی بواسیر هستند. 

بدن انسان روزانه به مقدار 20 تا35 گرم فیبر نیاز دارد، حال چه بهتر که این مواد غذایی فیبر دار را در زمان بعد از عمل بواسیر بخوریم تا هم درد شکم برطرف شود و هم از ابتلا مجدد به این بیماری مقعدی دردناک و گاهی خطرناک جلوگیری شود.

به صورت کلی فیبر ها ماده ای قابل هضم در غذاهای گیاهی هستند که بدن انسان به دلیل قادر نبودن در هضم آن ها، فیبر ها را دفع کرد و این عامل سبب پر حجم تر شدن مدفوع و در نتیجه دفع راحت تر با فشار کمتر مدفوع در بدن انسان می شود.

مصرف میوه و سبزیجات

همانطور که در بخش قبل گفتیم خوردن مواد غذایی دارای فیبر، موجب هضم آسانتر و در نتیجه جلوگیری از التهاب معده و یبوست های سخت می شود. یکی از بهترین مواد غذایی فیبردار برای درمان و بعد از درمان بواسیر، میوه و سبزیجات هستند.

میوه هایی نظیر شاه توت، شلیل، توت فرنگی، هلو، تمشک، گیلاس و … و در بخش سبزیجات، مصرف سبزیجاتی مانند چغندر، کرفس، اسفناج و … که باعث تقویت جداره های عروق خونی و فلاونوئید ها و در نتیجه کاهش درد و خونریزی می شود.

استفاده از چربی ها و روغن های سالم

مصرف روغن هایی نظیر روغن آووکادو و زیتون سبب نرم شدن مدفوع و تحرک روده های بدنی می شود، که جهت بهبود بافت ناحیه جراحی بسیار مناسب و موثر است. همچنین در کنار مصرف روغن های گیاهی می توانید از مصرف انواع آجیل ها و خشکبار هایی مثل بادام، گردو، پسته و … از یبوست در بدن جلوگیری کنید.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

غذاهایی که باعث یبوست می شوند

غذاهای فرآوری شده مانند پیتزا، غذاهای منجمد، ماکارونی و محصولات قندی مانند کیک، شیرینی، دونات، الکل و مشروبات الکلی، مصرف بیش از حد گوشت قرمز، حبوبات، خوراکی های شور و تنقلات، غذاهای پر ادویه و پر چاشنی، فلفل و پنیر که نباید بعد از عمل جراحی بواسیر بخورید.

درمان هموروئید چقدر طول می‌کشد؟

برای پاسخ به سوال دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر چند روز است؛ باید چندین نکته را در نظر گرفت که در ادامه به بررسی این عوامل پرداخته خواهد شد. در حالت کلی می‌توان گفت که استفاده از جراحی لیزری باعث کاهش طول درمان بواسیر می‌شود. دوره نقاهت عمل بواسیر به روش لیزری تقریبا 1 الی 3 روز است و پس از آن بیماری بهبود یافته و درمان خواهد شد.

طول درمان عمل هموروئید به چه عواملی بستگی دارد؟

طول درمان عمل هموروئید به چه عواملی بستگی دارد؟
عوام طول درمان عمل هموروئید

منظور از طول درمان هموروئید خارجی و داخلی مدت زمانی است که طول می‌کشد تا بیمار به شرایط عادی و اولیه خود برگردد. عواملی مانند نوع بیماری و مدت زمان بهبود هموروئید، میزان تخصص پزشک معالج، درجه بیماری و نوع عمل هموروئید در مدت زمان درمان بواسیر موثر هستند. با مشاهده عکس هموروئید بعد از عمل، می‌توان بهترشدن وضعیت را به‌راحتی درک کرد. در این بخش، توضیحات مختصری برای هر کدام از عوامل مذکور ارائه می‌شود.

نوع بیماری و مدت زمان بهبود هموروئید

نوع بیماری یکی از عوامل مهم در تعیین دوره نقاهت عمل بواسیر به شمار می‌رود. نوع بیماری بواسیر به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. عمل هموروئید داخلی با روش سنتی باعث افزایش طول درمان خواهد شد؛ اما اگر برای عمل هموروئید خارجی از جراحی لیزری استفاده شود، دوره نقاهت بیماری به‌صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

میزان تخصص پزشک معالج

میزان تخصص و تجربه پزشک در کاهش طول درمان بواسیر خارجی و داخلی موثر است. پزشک باتجربه می‌تواند به سوال بیمار خود در ارتباط با این‌که بواسیر چقدر طول می‌کشد؛ پاسخ دهد.

درجه بیماری هموروئید

با توجه به شدت بیماری، درجه‌های مختلفی برای بواسیر در نظر گرفته می‌شود. کم‌بودن درجه بیماری باعث کاهش دوره نقاهت نیز خواهد شد. بیرون‌زدگی بواسیر داخلی نیز در طول درمان آن تاثیرگذار است. با درمان بیرون‌زدگی بعد از عمل هموروئید بسیاری از مشکلات بیمار حل می‌شود.

نوع عمل هموروئید

مهم‌ترین عاملی که در طول درمان تاثیر دارد، می‌توان به نوع عمل هموروئید اشاره کرد. عمل هموروئید به دو صورت سنتی و لیزری انجام می‌شود. در روش سنتی با استفاده از چاقوی جراحی، زائده بریده خواهد شد؛ اما در لیزردرمانی از دستگاه‌های پیشرفته و مجهز برای ازبین‌بردن زائده استفاده می‌شود. طول درمان روش لیزری کمتر از روش سنتی است. روش استاپلر نیز از دیگر روش‌های جراحی هموروئید است که می‌توان با تماشای فیلم جراحی هموروئید با استاپلر تفاوت و شباهت آن را با روش‌های سنتی و لیزری متوجه شد. حال که عوامل موثر در طول درمان توضیح داده شد، بیماران می‌توانند به پاسخ سوال خود که درمان بواسیر چند روز طول می‌کشد، دست پیدا کنند.

تفاوت دوران نقاهت جراحی سنتی نسبت به لیزر

اگر جراحی هموروئید با لیزر عمل بشود، بیمار مقعدی می تواند با یک شب استراحت در کلینیک یا منزل، فردای روز عمل به محل کار خود مراجعه کند و زندگی روزمره خود را ادامه دهد. در حالت کلی نقاهت بعد از عمل با لیزر بستگی به فیزیولوژی بدن بیمار دارد که بین 3 تا 6 روز برای بهبود کامل طول می کشد. اما در عمل جراحی سنتی، دوره نقاهت بیمار هموروئیدی حداقل تا 2 ماه به طول می انجامد و حداقل تا یک ماه به تجویز پزشک متخصص نمی توان به محل کار بازگشت. 

بعد از عمل بواسیر چند روز باید استراحت کرد؟

بعد از عمل بواسیر چند روز استراحت لازم است؟ برای این سوال نمی‌توان پاسخی قطعی در نظر گرفت؛ چون شرایط بیماران با هم فرق می‌کند. پزشک معالج با توجه به وضعیت بیمار و شدت بیماری، زمان استراحت را تعیین خواهد کرد.

درد بواسیر چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان احساس درد و میزان آن به نوع عمل و شدت بیماری بستگی دارد. بیمارانی که برای درمان بواسیر خود از روش عمل جراحی سنتی استفاده می‌کنند، باید مدت بیشتری درد را تحمل کنند. داشتن مشکل در اجابت مزاج، میزان درد بیمار را افزایش می‌دهد؛ همچنین باعث می‌شود که درد بواسیر زمان بیشتری فرد را درگیر کند.

آیا بعد از عمل، بواسیر دوباره رشد می‌کند؟

بعداز عمل، امکان رشد و عود بیماری وجود دارد. باید بیمار بداند که بعد از عمل جراحی هموروئید چه باید کرد. با رعایت نکات زیر می‌توان از رشد مجدد بواسیر جلوگیری کرد.

 • بیمار با داشتن رژیم غذایی مناسب باید از یبوست جلوگیری کند؛ چراکه یبوست باعث واردشدن فشار به مقعد و محل عمل شده و زمینه رشد مجدد بواسیر را فراهم می‌کند.
 • مصرف مایعات زیاد نیز به جلوگیری از عود بیماری کمک شایانی خواهد کرد.
 • از نگه‌داشتن مدفوع باید خودداری کرد و همچنین نباید به مدت طولانی در توالت نشست.
 • زنان باردار بیش از هر کسی باید از یبوست جلوگیری کنند؛ چون یبوست در آن‌ها بیشتر باعث عود بیماری و رشد آن خواهد شد.

آیا می‌توانیم به صورت عادی استحمام کنیم؟

بله، بعد از درمان می توانید استحمام کنید اما باید سعی شود که ناحیه‌ عمل جراحی تمیز نگه داشته شود و حد الامکان آن را با آب گرم یا ولرم بشویید. در این زمان بهتر است به هیچ عنوان از مواد شوینده بدن نظیر صابون و شامپو بدن برای شستشوی ناحیه عمل استفاده کنید. توصیه ما استفاده از حمام سیتز است.

عوارض بعد از عمل هموروئید

عوارض بعد از عمل هموروئید
یکی از شایع ترین عوارض عمل هموروئید: خونریزی

بیشترین عوارض بعد از عمل هموروئید در روش هموروئیدکتومی مشاهده می‌شود. درد و خونریزی، عفونت ادراری، بی‌اختیاری در دفع، تنگی کانال مقعد، فیستول مقعد و پرولاپس رکتوم از جمله عوارض بعد از عمل به شمار می‌روند. علاوه بر موارد مذکور، عوارض داروی بیهوشی را هم باید در نظر گرفت؛ اما عوارض بعد از عمل هموروئید با لیزر ناچیز بوده و حتی می‌توان گفت که بدون عوارض است. برای اطلاع از هزینه عمل بواسیر با لیزر مقاله مرتبط به آن را مطالعه کنید. اگر مایل به آشنایی به عوارض درمان نکردن بواسیر هستید کلیک کنید.

با مراقبت‌های بعد از عمل هموروئید و طول درمان آن آشنا شوید!

برای این‌که بیمار بداند چند روز طول می‌کشد تا بواسیر خوب شود، باید در ابتدا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهد. عواملی مانند روش درمان، تخصص پزشک، نوع بیماری و شدت آن در طول درمان بیماری تاثیرگذار خواهند بود. مدت زمان عمل هموروئید هم ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد. بعد از عمل جراحی باید مراقبت‌هایی توسط بیمار و همراه او انجام شود تا روند بهبود سریع‌تر انجام شود. زخم بعد از عمل هموروئید پس از مدتی بهبود می‌یابد و بیمار از شر این بیماری خلاص می‌شود.

نشستن و راه‌رفتن طولانی‌مدت برای بیماران هموروئیدی مضر است و برای پیاده‌روی بعد از عمل هموروئید باید با پزشک معالج مشورت کرده و در صورت تایید، نسبت به انجام این کار اقدام شود. داشتن استراحت کافی برای بیمار هموروئیدی که عمل شده بسیار مفید است؛ به‌خصوص درازکشدن که فشار وارده به محل عمل را کاهش می‌دهد. عمل جراحی به روش سنتی، دوره نقاهت طولانی‌تری دارد. در آخر اگر مایل به اطلاعات درباره هزینه عمل بواسیر بودین به مقاله آن مراجعه کنید.

 

اطلاعات دوره نقاهت بعد از عمل هموروئید
نقاهت عمل هموروئید داخلی و خارجی  بین ۱۰ روز تا ۱۴ روز
دوره نقاهت عمل لیزری هموروئید  معمولا بین ۱ الی ۳ روز
رژیم غذایی بعد از عمل  غلات و مواد غذایی فیبردار، نوشیدن حداق 8 لیوان آب، میوه و سبزیجات
نبایدهای غذایی بعد از عمل  مصرف گوشت قرمز، مصرف الکل،غذاهای پر ادویه و فلفل، حبوبات، تنقلات
4.3/5 - (6 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇