مقایسه شیاف و پماد برای درمان بواسیر

شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟

راهنمای مطالعه:

بیماری هموروئید یا بواسیر نوعی بیماری در ناحیه مقعد است که در اثر گشاد یا متورم‌شدن سیاهرگ‌ها در مقعد به وجود می‌آید. استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید از جمله روش‌های پرکاربرد برای تسکین دردهای ناشی از این بیماری است. از شیاف آنتی فیشر نیز برای بهبود علائم بواسیر استفاده می‌شود. هیچکدام از این روش‌ها به درمان قطعی و همیشگی بواسیر کمکی نمی‌کنند. درمان دائمی با عمل جراحی و لیزر انجام خواهد شد که لیزر، بهترین روش در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاع از هزینه عمل لیزر بواسیر کلیک کنید.

در زمان شروع این بیماری که هنوز مشکل حاد نشده است، می‌توان از پماد درمان بواسیر برای کاهش درد و سوزش استفاده کرد. بهتر بودن شیاف یا پماد را پزشک تعیین می‌کند. او با توجه به شرایط بیمار، دوز مصرفی دارو و نوع آن را مشخص خواهد کرد. این داروها بدون نسخه پزشک هم خریداری می‌شوند؛ اما همان طور که اشاره شد، بهترین روش مراجعه به پزشک و مصرف دارو تحت نظر او است.

در سایت دکتر قمری(متخصص بیماری های مقعدی) توضیحات مربوط به پماد و شیاف آنتی هموروئید ارائه شده است که با مطالعه آن می‌توان به پاسخ سوال شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد، دست یافت.

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید

متاسفم، به دلیل عدم دسترسی من به ویدئوهای جلوگیری شده از دسترسی، نمی توانم به درخواست شما راهنمایی کنم. با این حال، معمولاً روش استفاده از پمادهای ضد هموروئید شامل موارد زیر است:

 1. شستشوی منطقه تحت تأثیر با آب و صابون نرم.
 2. خشک کردن منطقه با دوخته یا حوله نرمی.
 3. برداشتن کمی پماد آنتی هموروئید با استفاده از انگشتان نرم یا موشکاف.
 4. عدم استفاده از آن بر روی پوست تر یا زخم.
 5. استفاده از پماد آنتی هموروئید به طور دوره‌ای با توجه به دستور متخصص پزشک.

پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر گونه پماد، با پزشک مشاوره کنید تا مطمئن شوید که محصولی که قصد استفاده از آن را دارید، مناسب شماست.

مریضی هموروئید یا بواسیر
تصویر محل بیماری بواسیر یا هموروئید

زمانی‌که سیاهرگ‌ها در مقعد، گشاد و یا متورم شوند، بیماری بواسیر یا هموروئید به وجود می‌آید که بیماری شایعی در نظر گرفته می‌شود. تعداد مبتلایان به آن معمولا زیاد است. عواملی مثل یبوست مزمن، رژیم غذایی فاقد فیبر، بارداری و زایمان و یا نداشتن تحرک کافی باعث به‌وجودآمدن این بیماری می‌شود. فردی که به این بیماری مبتلا شده است، در مقعد خود احساس درد شدید، خونریزی، التهاب، سوزش و خارش خواهد کرد.

بیرون‌زدگی‌های گوشتی نیز از دیگر علائم بیماری بواسیر است. بیماری هموروئید به دو دسته تقسیم می‌شود: 1- داخلی 2- خارجی. این دو مدل از لحاظ محل بروز بیماری با هم تفاوت دارند. هموروئید داخلی در داخل بدن بوده و سمت راست روده را درگیر می‌کند؛ اما هموروئید خارجی، زیر پوست در اطراف مقعد به وجود می‌آید. در بیماری بواسیر داخلی و خارجی، بیمار احساس درد خواهد داشت؛ اما در خارجی ممکن است، بیمار درد بیشتری را تحمل کند. علت درد کمتر در هموروئید داخلی، وجود عصب‌های کمتر در بافت پوشاننده رکتوم داخلی در نظر گرفته می‌شود.

برای تسکین درد در بیماران خارجی، معمولا کرم، پماد و یا خمیرهایی را تجویز می‌کنند. این تجویزها سوزش، خارش و یا درد خفیف را به‌صورت موقت تسکین خواهد داد. یکی از علائم شایع هموروئید، داشتن خونریزی جزئی است که در مدفوع و یا روی دستمال‌کاغذی دیده می‌شود. وجود این خونریزی در بیماری بواسیر، کاملا طبیعی است. زمانی‌که فرد، خونریزی کم با رنگ قرمز روشن داشته باشد می‌تواند از شیاف استفاده کند؛ اما درصورت زیادبودن خونریزی و سیاه‌بودن مدفوع حتما باید به پزشک مراجعه کند.

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید با اپلیکاتور

متاسفانه، به علت عدم دسترسی به ویدیوی جلوگیری شده از دسترسی، نمی‌توانم به درخواست شما راهنمایی کنم. با این حال، روش استفاده از پماد ضد هموروئید با اپلیکاتور به شکل زیر می‌باشد:

 1. یک کمی پماد ضد هموروئید را به اپلیکاتور بر روی قسمت طولانی اپلیکاتور چسبانید.
 2. پس از شستشوی منطقه تحت تأثیر با آب و صابون، دسته پماد را به آرامی و با حرکاتی بیشتر در محلی که درد و ناراحتی بیشتری را تجربه می‌کنید، روی مخزن پماد فشار دهید.
 3. پماد را با حرکات آهسته و دایره‌ای به دور منطقه مذکور پراکنده کنید و سپس دسته پماد را دوباره بر روی مخزن پماد بگذارید.
 4. تکرار کارهای بالا تا زمانی که مصرف پماد به شما توصیه شده از طرف پزشک معالجت کننده به اتمام برسد.

شیاف آنتی هموروئید

یکی از داروهای بیماری بواسیر، شیاف آنتی هموروئید بوده که تولید آن به حالت جامد است. آنتی هموروئید، بهترین شیاف برای بواسیر در نظر گرفته می‌شود و شياف ايپروئيد، نام تجاري آن در نظر گرفته مي‌شود. لازم به ذکر است که برای سایر اختلالات مجرای مقعد نیز به کار برده خواهد شد. این شیاف حاوی ماده‌ای به‌نام فنیل افرین است. استفاده از شیاف آنتی هموروئید، این بیماری را درمان نمی‌کند؛ چون بدون توجه به علت اصلی بیماری و صرفا به‌خاطر تسکین درد و رفع علائم بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که شیاف معمولا برای بواسیر داخلی تجویز می‌شود؛ البته گاهی اوقات ممکن است که باعث تسکین هموروئید خارجی نیز بشود. پماد و شیاف آنتی هموروئید از لحاظ محتویات دارویی با هم تفاوتی ندارند و یکسان هستند. شیاف که از طریق مقعد وارد بدن شد، به کمک دمای بدن، ذوب شده و توسط بافت رکتوم جذب خواهد شد؛ در نتیجه کمک شایانی به دردهای ناشی از بیماری خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر و طولانی‌تر، بعد از اجابت مزاج از این شیاف استفاده می‌شود. بهترین مدت زمان مصرف آن، یک هفته است که هر روز، دو تا چهار بار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تاثیری که شیاف هموروئید بر بیماری‌های مقعدی دارد؟

در اثر بیماری هموروئید، عروق متورم خواهند شد که وجود ماده فنیل افرین در شیاف آنتی هموروئید باعث کوچک‌شدن این عروق متورم شده می‌شود. شیاف برای درمان زخم مقعدی بسیار مفید بوده و یکی از تاثیرهای این شیاف، ازبین‌بردن علائمی مانند سوزش، خارش و تورم است که می‌توان به آن اشاره کرد. از دیگر تاثیرات آن، داشتن خاصیت محافظتی در نظر گرفته می‌شود. با توجه به این‌که شیاف به‌صورت یک لایه محافظ در می‌آید، در نتیجه باعث جلوگیری از التهاب به هنگام دفع، خواهد شد.

در مراحل اولیه و زمانی که بیماری خیلی جزئی است، شاید بتوان با استفاده از شیاف آنتی هموروئید این بیماری را درمان کرد؛ اما با پیشرفت بیماری، شیاف در درمان تاثیر نخواهد داشت. برای درمان بیماری‌های شدید باید از روش‌های تهاجمی‌تری استفاده کرد. شیاف در درمان یا کنترل وضعیت اختلالات مقعد از جمله بواسیر داخلی، التهاب راست روده، شقاق، فیستول و خارش مقعد می‌تواند موثر واقع شود. برای مشاهده انواع بیماری های مقعدی و اطلاع از هزینه درمان فیستول و هزینه درمان شقاق با لیزر کلیک کنید.

مزایا و فواید شیاف آنتی هموروئید

شیاف آنتی هموروئید هم مانند هر داروی دیگری ممکن است که یک سری مزایا و یک سری معایب داشته باشد. در این بخش به تعدادی از مزایای این دارو پرداخته می‌شود.

 • شیاف به کوچک‌شدن عروق خونی کمک خواهد کرد.
 • کاهش تورم نیز از دیگر مزایای این دارو است؛ البته به‌طور موقت کاهش می‌دهد.
 • باعث بی‌حس‌شدن اعصاب می‌شود.
 • به‌طور موقت درد و ناراحتی ناشی از بیماری را تسکین می‌دهد.
 • لایه‌ای را تشکیل می‌دهد که در برابر تماس تحریک‌کننده، از بافت محافظت می‌کند.

عوارض شیاف آنتی هموروئید

عوارض شیاف آنتی هموروئید که وجود دارد
یکی از عوارض شیاف آنتی هموروئید: سوزن مکرر

در این بخش به عواض شیاف آنتی هموروئید پرداخته خواهد شد. می‌خواهیم بدانیم که آیا شیاف آنتی هموروئید ضرر دارد یا نه؟

از جمله عوارضی که این دارو دارد، می‌توان به ایجاد خارش یا سوزش‌های مکرر، حساس‌ شدن ناحیه و حتی خونریزی اشاره کرد. هر دارویی اگر به‌صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و یا در دوز زیاد مصرف شود، عوارضی را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت. شیاف آنتی هموروئید نیز از این قضیه مستثنی نیست.

مهم‌ترین عوارض مصرف زیاد و خودسرانه این دارو عبارتند از: داشتن سردرد شدید، به‌وجودآمدن حساسیت‌های پوستی، نداشتن خواب منظم و راحت، بیشتر شدن ضربان قلب، واکنش‌های آلرژیک (شامل جوش، خارش، ورم، گیجی شدید و تنگی نفس)، متورم‌ شدن صورت و لب و گلو یا زبان، کهیرزدن، داشتن درد شدید معده، خونریزی راست روده، ضعف عضلانی و بالارفتن دمای بدن و ایجاد تشنج.

اگر فردی بخواهد از بروز این عوارض جلوگیری کند، باید حتما با تجویز پزشک این دارو را مصرف کند. نکته قابل توجه دیگر، تعداد روزهای مصرف است. شیاف، بیشتر از هفت روز نباید مورد استفاده قرار بگیرد. گاهي اوقات مصرف طولاني‌مدت اين دارو نه تنها به درمان كمكي نمي‌كند، بلكه وضعيت بيمار را وخيم‌تر هم خواهد كرد. اگر فردی این موارد را رعایت نکند و عوارض مذکور در او دیده شود، باید مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این زمینه مشورت کند.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید

بعد از اجابت مزاج و زمانی‌که روده‌ها خالی است، بهترین زمان برای مصرف شیاف آنتی هموروئید در نظر گرفته می‌شود. معمولا این شیاف هر روز 2عدد، یکی صبح و یکی شب، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته در مورد تعداد مصرف باید با پزشک معالج مشورت کرد. با توجه به نیاز هر فرد ممکن است که این تعداد تغییر بکند.

زمانی‌که بیمار یک دوره از مصرف را فراموش کرد، درصورت نزدیک‌بودن دوره بعدی دیگر نیازی به استفاده مجدد شیاف نیست. لازم به ذکر است که معمولا شیاف برای هموروئید داخلی و پماد برای هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته این داروها باعث کاهش علائم هر دو نوع بیماری می‌شوند.

برای مصرف شیاف آنتی هموروئید باید به‌صورت زیر عمل کرد:

 1. در مرحله اول، باید مقعد با آب ولرم شسته شده و سپس خشک شود.
 2. فردی که شیاف را استفاده می‌کند، باید دستان خود را کامل ضدعفونی کند.
 3. بسته‌بندی شیاف را باید باز کرد.
 4. برای این‌که راحت‌تر بتوان شیاف را در محل مورد نظر قرار داد، می‌توان سطح شیاف را کمی مرطوب کرد.
 5. در این مرحله، فرد باید به پهلو دراز بکشد؛ سپس یکی از پاها را در شکم جمع کند. در این حالت، راحت‌تر می‌تواند دارو را مصرف کند.
 6. پس از وارد کردن شیاف در مقعد، باید هر دو باسن به هم فشار داده شوند.
 7. پس از مصرف دارو نباید خیلی سریع بلند شد. چند دقیقه دراز کشیدن باعث حل‌ شدن و جذب شیاف خواهد شد.

شیاف بواسیر با چه داروهایی تداخل دارد و نباید مصرف شود؟

يكي از دلايلي كه توصيه مي‌شود، بدون تجويز پزشك اين دارو نبايد مصرف شود، مسئله مربوط به تداخلات دارويي است. مصرف اين دارو ممكن است كه براي عده‌اي از بيماران، ضرر داشته باشد. تشخيص اين موارد هم برعهده پزشك است.

افرادي كه مبتلا به بيماري‌هايي مانند دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون زیاد، مشکلات قلبی، ادرار دشوار و پروستات هستند، حتما زير نظر پزشك بايد اين دارو را مصرف كنند؛ چون احتمال تداخل دارويي براي آن‌ها وجود دارد. نكته مهم ديگر اين است كه شياف آنتي هموروئيد نبايد در افراد مبتلا به عفونت‌های ثانویه، ضایعات قارچی و ویروسی، ضایعات سلی مقعد مورد استفاده قرار بگيرد. داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک، سایمتیدین، کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای ضد افسردگی نباید به‌صورت همزمان با شیاف و پماد آنتی هموروئید استفاده شوند؛ چون در عملکرد این داروها اختلال ایجاد می‌کنند.

براي درمان قطعي و هميشگي بيماري بواسير بايد از روش‌هاي تهاجمي استفاده شود نه شياف يا پماد آنتي هموروئيد؛ چون اين داروها براي درمان دائمی، كارساز نيستند. ليزردرماني و عمل جراحي از جمله روش‌هاي تهاجمي به شمار مي‌روند. ناگفته نماند كه اين روش‌ها هم مشكلات و عوارض خاص خود را دارند. امروزه كمتر كسي براي درمان بيماري خود، روش عمل جراحي را انتخاب مي‌كند. بهترين روش براي درمان كامل بيماري هموروئيد، استفاده از ليزر است. لیزر باعث درمان همیشگی بواسیر خواهد شد. این روش، بدون درد و خونریزی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

آنتی هموروئید شیاف در چه محیطی باید نگهداری شود؟

در نگهداری شیاف آنتی هموروئید باید نکاتی را مد نظر قرار داد تا این دارو خراب نشده و مشکلاتی را برای بیمار به وجود نیاورد. شکل ظاهری این دارو به گونه‌ای است که احتمال خورده‌شدن آن توسط کودکان وجود دارد؛ بنابراین باید دور از دسترس آن‌ها نگهداری شود. محیطی که شیاف را نگهداری می‌کنید باید خشک و خنک بوده و دمای آن از 30درجه سانتی‌گراد کمتر باشد. از یخ‌زدن آن هم باید جلوگیری کرد.

پماد آنتی هموروئید

یکی دیگر از داروهای رایج برای بیماری بواسیر، پماد آنتی هموروئید است. برای تولید این دارو از ترکیب لیدوکایین، هیدروکورتیزون استات، آلومینیوم ساب استات، زینک اکساید، فنیل افرین و پراموکسین استفاده می‌شود. این مواد در تسکین درد، بی‌حسی موضعی و رفع التهاب، بسیار موثر خواهند بود. هر زمان که بیمار احساس درد کند، این پمادها را می‌تواند مورد استفاده قرار دهد.

لازم به ذکر است که شیاف برای هموروئید، مدت زمان بیشتری باعث تسکین درد می‌شود؛ چون تجزیه شیاف کندتر است و در طولانی‌مدت آزاد می‌شود. پماد آنتی هموروئید برای درمان عارضه‌هایی مثل شقاق، فیستول، خارش مقعد، درمان اختلالات مجرای مقعد و سوزش آن نیز موثر است. این پماد برای بواسیر داخلی و خارجی یک سری مزایا دارد. ازجمله این مزایا می‌توان به بهبود درد، درمان التهابات و تورم پوست اطراف مقعد، رفع خونریزی، بهبود زخم پس از عمل جراحی و درمان سوزش و خارش مقعد اشاره کرد.

عوارض پماد آنتی هموروئید

یکی از معایب پماد بواسیر یا هموروئید، موثربودن آن در مراحل اولیه بیماری است؛ یعنی با پیشرفت بواسیر، میزان اثرگذاری این پماد کاهش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که پماد نیز مانند شیاف کمکی به درمان بیماری نمی‌کند؛ بلکه تاثیر موقتی در بهبود علائم بیماری دارد. از پماد آنتی هموروئید نباید به مدت طولانی استفاده کرد؛ چون عوارضی را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت.

عوارض مصرف طولانی‌مدت این پماد شامل خارش، سوزش، راش پوستی، درد، ایجاد حساسیت و خونریزی مقعدی است. زمانی‌که بیمار، علائم بیشتری را در خود مشاهده کرد و یا عوارض پماد در او ظاهر شد، باید مصرف این پماد را قطع کند؛ سپس با پزشک خود مشورت کرده و با راهنمایی‌های او اقدامات لازم را انجام دهد. زنان باردار و مادران شیرده باید با مشورت پزشک از این پماد استفاده کنند؛ همچنین مصرف خودسرانه آن برای کودکان زیر 12سال اکیدا ممنوع است.

نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید به چه صورتی است؟

برای تهیه پماد آنتی هموروئید نیازی به نسخه پزشک نیست و بدون تجویز او هم می‌توان این دارو را تهیه کرد؛ اما مراجعه به پزشک باعث می‌شود که دوز مصرفی مشخص شود. در حالت کلی در طول روز می‌توان 2 الی 4بار آن را مصرف کرد. طول دوره مصرف این دارو معمولا 7روز است؛ درصورت بهبود نیافتن باید با پزشک معالج مشورت شود. با فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو مشکلی پیش نمی‌آید و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد؛ البته اگر زمان مصرف بعدی نزدیک باشد، دیگر نیازی به مصرف مجدد آن نیست. زمانی‌که بیمار برای بواسیر داخلی از این پماد استفاده می‌کند، باید از اپلیکاتور کمک بگیرد؛ اما در بواسیر خارجی، پماد روی موضع استعمال می‌شود. استفاده از پماد بواسیر، بعد از اجابت مزاج توصیه می‌شود.

برای استفاده از پماد در بیماری بواسیر خارجی، کافی است که محل مورد نظر با آب و صابون شسته شده و سپس خشک شود. حال می‌توان پماد را مورد استفاده قرار داد.

زمانی که بیماری فردی از نوع بواسیر داخلی است، باید برای استفاده از پماد مراحل زیر را طی کند:

 • در ابتدا باید بیمار دستان خود و اپلیکاتور را ضدعفونی کند. این کار بعد از اتمام کار نیز باید انجام شود.
 • در مرحله دوم، اپلیکاتور را باید پر از پماد کرد.
 • بیمار باید به پهلو دراز بکشد و برای خالی کردن پماد اپلیکاتور، آن را وارد مقعد کرده و فشار دهد.
 • برای جذب پماد، بیمار باید چند دقیقه دراز بکشد.

استفاده از پماد هموروئید چه مزیت‌هایی دارد؟

ویژگی استفاده از پماد هموروئید
تصویر پماد هموروئید روش درمان بواسیر خارجی

یکی از مزیت‌های مهم این دارو، دسترسی آسان به آن است؛ همچنین برای تسکین علائم بیماری تاثیرگذار خواهد بود. این پماد در اکثر مواقع برای بواسیر خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که قبل‌تر نیز اشاره شد، استفاده از پماد آنتی هموروئید روش درمان موقتی است و به‌طور کامل باعث بهبود بیماری نخواهد شد. در این بخش به تعدادی از مزیت‌های این پماد اشاره می‌شود.

 • پماد بواسیر باعث بهبود التهاب و تورم می‌شود.
 • سوزش و خارش مقعد را مهار خواهد کرد.
 • به تسکین درد بیمار کمک می‌کند.
 • به ترمیم بافت‌ها و عروق آسیب‌دیده ناشی از بیماری می‌پردازد.
 • خونریزی‌های مقعد را درمان می‌کند.

تاثیرگذاری پماد آنتی هموروئید چقدر است؟

مهم‌ترین تاثیراتی که پماد هموروئید دارد، رفع خارش، سوزش، درد و التهاب در نظر گرفته می‌شود. بیشترین تاثیر این دارو در رفع و کنترل بیماری است و نمی‌توان انتظار درمان را از آن داشت. زمانی بواسیر به‌طور کامل درمان می‌شود که از مقعد خارج شود. اگر در کنار مصرف پماد یا شیاف آنتی هموروئید گیاهی، یبوست هم کنترل شود، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. با انجام ورزش به‌صورت روزانه، مصرف فیبر و نوشیدن مایعات کافی می‌توان نسبت به کنترل یبوست اقدام کرد.

شرایط نگهداری از پماد آنتی هموروئید

برخلاف شیاف آنتی هموروئید که باید در یخچال نگهداری شود، پماد را می‌توان در دمای اتاق که معمولا 20 تا 25درجه سانتی‌گراد است، نگهداری کرد. مهم‌ترین نکته در نگهداری پماد آنتی هموروئید، دورنگه‌داشتن آن از اطفال است.

پماد آنتی هموروئید بهتر است یا شیاف؟

در ابتدا باید بیمار بداند که شیاف آنتی هموروئید برای چیست؛ همچنین با عملکرد پماد نیز آشنا باشد. برای رسیدن به پاسخ این سوال که پماد آنتی هموروئید بهتر است یا شیاف، باید به پزشک متخصص مراجعه شود. طبق نظر پزشک احتمال دارد که برای برخی از بیماران، پماد و برای برخی دیگر شیاف بهتر باشد. دوز مصرفی این داروها نیز در بیماران، متفاوت خواهد بود.

نقش دارو در درمان بواسیر یا هموروئید

علاوه بر شیاف و پماد، داروهایی هم وجود دارند که از عصاره‌های گیاهی و ترکیبات مصنوعی تهیه شده‌اند. این داروها در تثبیت نفوذپذیری مویرگ‌ها و افزایش گردش لنفاوی نقش موثری خواهند داشت. از دیگر فواید آن‌ها می‌توان به درمان نارسایی‌های مزمن وریدی نیز اشاره کرد.

داروهای Phlebotonics برای کنترل خونریزی، خارش، ترشحات لزجی بیماری بواسیر و کاهش علائم بعد از عمل، مفید هستند. برای کاهش درد و خارش و کنترل آن به‌صورت موقتی، می‌توان از داروهای ضد التهابی هیدروکورتیزون و لیدوکائین نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است که نباید این داروها به‌صورت دائمی مصرف شوند.

پماد هیدروکورتیزون بر هموروئید چه تاثیری دارد؟

با توجه به این‌که داروی هیدروکورتیزون خاصیت ضد التهاب دارد؛ بنابراین زمانی‌که به‌صورت موضعی مورد استفاده قرارگیرد، در کاهش درد، خارش، سوزش، قرمزی و التهاب بواسیر و حتی شکاف و زخم مقعد کمک موثری خواهد کرد. این دارو برای هموروئید داخلی هم کاربرد دارد. این کار با استفاده از اپلیکاتور انجام خواهد شد.

تاثیر پماد لیدوکائین بر بیماری هموروئید

پماد لیدوکائین از دیگر داروهای ضد التهابی است که برای تسکین درد بیماری هموروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تسکین درد موقتی است و نمی‌توان آن را روشی برای درمان در نظر گرفت. گاهی اوقات شدت درد در بیماران به قدری است که مانع نشستن آن‌ها می‌شود. در این‌صورت می‌توان از لیدوکائین استفاده کرد. استفاده از این دارو در کاهش درد به هنگام اجابت مزاج نیز موثر است.

پماد نیتروگلیسیرین

یکی دیگر از داروهای بواسیر، پماد نیتروگلیسیرین در نظر گرفته می‌شود. با توجه به وجود نیتریک اسید در این پماد، زمانی‌که روی پوست استعمال می‌شود، این ماده آزاد شده و عروق در آن ناحیه، شل خواهد شد. بازیابی طبیعی گردش خون در مقعد نیز از دیگر مزایای این پماد است که سوزش و درد این بیماری را به‌صورت چشمگیری کاهش می‌دهد. داروهای سالیسیلات مانند آسپرین نباید به‌صورت همزمان با این دارو مصرف شوند.

تاثیر شیاف گلیسیرین بر بیماری هموروئید

عامل اصلی ایجاد بیماری هموروئید، یبوست‌های مکرر و طولانی‌مدت است. شیاف گلیسیرین به‌عنوان یکی از داروهای پرکاربرد در بیماران هموروئیدی معرفی می‌شود این شیاف کمک موثری به بهبود یبوست می‌کند و در نتیجه در کاهش علائم بیماری هموروئید از جمله درد و سوزش موثر خواهد بود.

عوارض شیاف گلیسیرین

شیاف گلیسیرین در کنار مزایای خود، دارا یک سری معایب نیز است. نکته قابل توجهی که وجود دارد، متفاوت‌بودن این عوارض در افراد مختلف است؛ یعنی ممکن است که یکی از عوارض در فردی دیده شود؛ اما در دیگری اثری از آن عوارض نباشد. از جمله عوارض این شیاف می‌توان به سر درد، سرگیجه، درد و تحریک، تشنگی، تهوع، استفراغ، اسهال، دردهای کرامپی ( گرفتگی عضلات )، هیپر گلیسمی خفیف ( افزایش قند خون ) و گلیکوزوری خفیف ( پیدایش گلوکز در ادرار ) اشاره کرد. این دارو نیز مانند سایر داروها نباید به مدت طولانی مصرف شود.

پماد ام‌جی دارویی برای درمان هموروئید

پماد ام‌جی یکی از مهم‌ترین پمادهای رفع علائم بواسیر به شمار می‌رود. این دارو جزو داروهای گیاهی است که از گیاه مورد برای ساخت آن استفاده می‌شود. با توجه به این‌که گیاه مذکور، خاصیت ضد التهابی و التیام‌بخشی دارد؛ بنابراین در کاهش علائم هموروئید مانند درد، خونریزی و سوزش و درمان شقاق موثر خواهد بود.

عوامل خطر برای هموروئید

عوامل خطر برای هموروئید در اکثر مواقع به افزایش فشار بر وریدهای مقعد و رکتوم مربوط می‌شود. خطر ابتلا به این بیماری زمانی افزایش پیدا می‌کند که خانواده فردی، سابقه ابتلا به این بیماری را داشته باشند. عواملی مثل سن، بارداری، اضافه وزن، رابطه مقعدی، یبوست مکرر و طولانی‌مدت و یا اسهال، به مدت طولانی در توالت نشستن، نبود فیبر کافی در بدن، استفاده افراطی از تنقیه یا ملین‌ها و فشار واردشدن در هنگام اجابت مزاج از جمله عوامل خطر محسوب می‌شوند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای پیشگیری از ابتلا به بواسیر چه کارهایی را باید انجام داد؟

یکی از اقداماتی که برای جلوگیری از ابتلا به بواسیر می‌توان انجام داد، تغییر در رژیم غذایی و برنامه روزانه است. با مصرف غذاهای پرفیبر و نوشیدن مایعات کافی می‌توان از یبوست جلوگیری کرد؛ همچنین تحت نظر پزشک می‌توان از داروهای رفع یبوست نیز استفاده کرد. از آنجایی‌ که یکی از دلایل اصلی هموروئید، یبوست است، بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بواسیر در قدم اول باید یبوست را کنترل کرد. انجام‌دادن حرکات ورزشی مناسب نیز به حفظ حرکات روده کمک موثری خواهند کرد. برای کاهش فشارهای وارد بر وریدهای راست روده و مقعد باید نسبت به کاهش وزن اقدام کرد؛ چون داشتن اضافه وزن باعث این عمل می‌شود.

با شیاف antihemorrhoid و پماد بيشتر آشنا شويد

براي بهبود علائم بيماری بواسير يا هموروئيد میتوان از شياف يا پماد آنتی هموروئيد استفاده كرد. در ابتدا بايد بيمار بداند كه شياف ايپروئيد برای چيست. بيماری بواسير در دو نوع داخلی و خارجی در افراد بروز میكند. در اكثر مواقع براي بواسير داخلی از شياف و برای بواير خارجی از پماد آنتی هموروئيد استفاده میشود؛ البته هر دو در بيماری داخلی و خارجی كاربرد خواهند داشت. تمامی داروها در كنار مزايايی كه برای بيمار دارند، عوارضی را هم خواهند داشت. داروهای بواسير نيز مانند ساير داروها از اين امر، مستثنی نيستند.

بايد دقت كرد كه با مصرف طولانی مدت اين داروها، عوارض بيشتر خواهد شد و گاهی اوقات ممكن است خطرات جبران‌ناپذيري را برای بيمار به‌دنبال داشته باشند. استفاده از پماد و شياف بايد به مدت محدودی انجام شود كه اين مدت معمولا هفت روز در نظر گرفته میشود. دوز مصرف روزانه هم در بيماران مختلف با توجه به وضعيت بيماريشان متغير است. مهم‌ترين نكته در ارتباط با اين داروها اين است كه بيماران بايد بدانند، شياف و پماد آنتي هموروئيد بيماری آن‌ها را درمان نمی كند؛ بلكه در تسكين درد، خونريزی و سوزش موثر است.

افراد با انجام كارهایی می توانند از ابتلا به اين بيماری پيشگيری كنند. دليل اصلی بواسير، يبوست است كه با داشتن رژيم غذايی مناسب و مصرف دارو میتوان آن را كنترل كرد. از ديگر اقدامات پيشگيرانه میتوان به كاهش وزن هم اشاره كرد. اندازه شیاف در تسریع روند بهبود کمکی نخواهد کرد؛ پس این باور، غلط است که بزرگ‌ترین شیاف، بهترین مسکن در نظر گرفته می‌شود. سايت دكتر قمری اطلاعات مورد نياز درباره پماد و شياف هموروئيد را در اختيار كاربران خود قرار میدهد.

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇