بواسیر ملتحب و بهترین درمان خانگی با پماد

بهترین پماد برای درمان بواسیر

راهنمای مطالعه:

بیماری هموروئید (Hemorrhoid) یکی از بیماری‌های شایعی است که امروزه درصد قابل توجهی از انسان‌ها را به خود درگیر کرده است و مسلما با توجه به چنین شیوعی، متخصصان این حوزه در تلاش هستند تا با ارائه روش‌های درمانی با کیفیت، دوره نقاهت این قبیل بیماران را کوتاه‌تر نمایند.

طبیعتا می‌دانید که درمان سریع بواسیر از طریق جراحی با لیزر بوده و با توجه به راحتی و سرعت در بهبودی، از این روش به عنوان بهترین درمان هموروئید یاد می‌شود (هزینه عمل بواسیر با لیزر)؛ اما گاها بیماران هموروئیدی در مراحل اولیه این بیماری هستند و تمایل دارند از روش‌های مقرون به صرفه‌تر برای درمان این بیماری کمک بگیرند و درمان بواسیر با پماد را می‌توان یکی از این روش‌های مقرون به صرفه دانست.

گاها برخی از بیماران از ما سوالاتی نظیر این که پماد بواسیر چیست یا آیا هموروئید با پماد درمان می‌شود؟بهترین پماد برای درمان Hemorrhoid چیست؟ پماد برای درمان خارش بواسیر چیست؟ می‌پرسند و با توجه به اهمیت این مسئله ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر قمری قصد داریم تا با بررسی دقیق پماد درمان بواسیر به معرفی بهترین پماد برای هموروئید بپردازیم؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با پماد برای درمان بواسیر

پماد برای درمان بواسیر
درمان بواسیر با پماد

بواسیر که به آن هموروئید (Hemorrhoid) نیز گفته می‌شود، یکی از بیماری‌های شایع ناحیه نشیمنگاهی است که بر اثر تورم رگ‌های خونی (دیواره‌ سیاهرگ) مقعدی ظاهر شده و غالبا به صورت توده‌های گوشتی در قسمتی از ناحیه مقعد نمایان می‌گردد. این بیماری عموما به دلیل وارد شدن فشار به هنگام بلند کردن اجسام سنگین، زایمان و مواردی از این قبیل به وجود می‌آید و به دلیل زایمان، خانوم‌ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این بیماری هستند و احتمالا به همین علت باشد که امروزه در فضای اینترنت با عناوینی همچون پماد درمان بواسیر در زنان و عناوین مشابه این مورد بیشتر مواجه می‌شویم.

این بیماری دارای دو نوع داخلی و خارجی بوده که متخصصان این حوزه، متناسب با شرایط خاص هر بیمار روش‌های درمانی خاصی را برای درمان آن اتخاذ می‌نمایند. یکی از این روش‌های درمانی استفاده از پماد برای بواسیر است. این پمادها حاوی ترکیباتی هستند که خاصیت قابضی به آن‌ها داده است و در واقع شما با استفاده از پماد هموروئید می‌توانید این توده Hemorrhoid را کوچک‌تر کنید.

البته در پاسخ به این سوال که آیا هموروئید با پماد درمان می‌شود باید بگوییم که امکان درمان قطعی هموروئید با پماد و دارو وجود ندارد و عموما پزشکان از پماد برای کاهش درد بواسیر کمک می‌گیرند یا گاه به دلیل شرایط خاص بیمار استفاده از پماد بعد از عمل هموروئید را تجویز می‌نمایند که بیشتر به دلیل جنبه بازدارندگی آن است؛ چراکه پماد رفع بواسیر نه تنها علائم این بیماری را کنترل می‌کند، بلکه از پیشرفت بیشتر آن نیز جلوگیری کرده و پس از عمل جراحی به بهبود سریع بیمار کمک می‌کنند.

از آثار استفاده از پماد ضد هموروئید می‌توان به کنترل علائم بیماری نظیر گشاد شدن رگ‌ها، خونریزی، سوزش، خارش و درد مقعدی اشاره کرد. از این روش درمانی هم برای Hemorrhoid خارجی و هم برای بواسیر داخلی (با کمک اپلیکاتور) می‌توان کمک گرفت؛ اما ناگفته نماند که غالبا از این پماد برای درمان بواسیر خارجی کمک گرفته می‌شود و پزشکان برای هموروئید داخلی استفاده از شیاف آن را توصیه می‌کنند.

دوره درمانی این پماد برای درمان باباسیل (اصطلاح رایج در عرف برای بیماری هموروئید) هفت روز است و اگر در طول این دوره درمان، اثری در بهبودی علائم این بیماری مشاهده نکردید حتما باید روش درمانی خویش را تغییر دهید؛ چراکه مصرف بیش از اندازه از این دارو می‌تواند عوارض دیگری را در پی داشته باشد و دوره درمان و بهبودی این بیماری را به تعویق اندازد. از عوارض استفاده بیش از حد مجاز از پماد برای شقاق و بواسیر می‌توان به قرمزی پوست، ایجاد واکنش‌های حساسیتی، تشدید خارش و سوزش و در نهایت افزایش درد و خونریزی اشاره کرد.

درمان هموروئید با پماد گیاهی بواسیر

پماد گیاهی بواسیر
پماد گیاهی بواسیر برای درمان هموروئید

عموما اگر بخواهیم به معرفی بهترین پماد درمان بواسیر بپردازیم، باید به سراغ پمادهایی برویم که پایه گیاهی دارند. پماد مشک یکی از بهترین پمادهای درمان هموروئید محسوب می‌شود که از هفت گیاه دارویی مشک، بوراکس، بورنول، بزوار مصنوعی، کهربا، گلابی و کالامین تشکیل یافته است. این پماد موجب خروج تمام سموم از بدن شده و روند تولید بافت جدید را تسریع می‌بخشد و به همین علت است که به پماد مشک داروی بواسیر نیز گفته می‌شود.

از تاثیرات مثبت پماد مشک می‌توان به خاصیت ضد درد و تورم آن اشاره کرد. به طوری که این پماد برای درمان شقاق، با برطرف کردن حالت خشکی اطراف ناحیه مقعد به هنگام بروز هموروئید، موجب کاهش درد به هنگام اجابت مزاج می‌گردد.

همان طور که در توضیحات فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید مشاهده کردید، برای استفاده از این پماد در قدم اول باید محل هموروئید را با آب ولرم به خوبی بشویید و سپس با دستمالی نرم به طور کامل آن را خشک نمایید و در قدم بعدی مقدار مناسبی از این پماد را بر روی بواسیر به آرامی ماساژ دهید و سپس اجازه دهید تا پماد جذب بدن گردد. ناگفته نماند که اگر بواسیرتان از نوع داخلی باشد باید برای این کار از یک اپلیکاتور تمیز کمک بگیرید.

این پماد ممکن است قبل یا بعد از عمل لیزر شقاق هم برای بیمار جهت بهبود بیشتر تجویز شود.

معرفی بهترین پماد برای بواسیر و شقاق

بهترین پماد برای هموروئید
معرفی بهترین پماد برای درمان بواسیر و شقاق

همان طور که در مطالب بالا مشاهده کردید، با توجه به درصد بالای ابتلای بسیاری از انسان‌ها به بیماری هموروئید، امروزه عناوینی همچون بهترین پماد هموروئید در بستر اینترنت داغ شده است و بسیاری از بیماران به دنبال اطلاعاتی در این باره هستند، این موضوع زمانی جالب توجه‌تر می‌شود که بدانید عموما خرید این پمادها به نسخه پزشک نیاز ندارد و به راحتی می‌توانید آن‌ها را از تمامی داروخانه‌ها تهیه کنید.

در غالب چنین پمادهایی از ترکیباتی همچون فنیل آفرین و پراموکسین که به صورت مستقیم بر کاهش درد اثر می‌گذارند، استفاده می‌شود و با توجه به این خاصیت این پمادها استفاده از آن‌ها رواج بیشتری پیدا کرده است؛ اما مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت است، این است که بهترین پماد برای درمان هموروئید کدام است؟ در پاسخ به سوال بهترین مارک پماد هموروئید لازم است به بررسی انواع مختلف این پمادها بپردازیم:

1- پماد نیتروگلیسیرین برای بواسیر

نیتروگلیسیرین یکی از ترکیبات مفیدی است که به هنگامی که جذب بدن می‌گردد، نیتریک اکسید را آزاد کرده و گردش خون طبیعی را در ناحیه مقعدی به جریان می‌اندازد و موجب تسکین درد می‌گردد. ناگفته نماند که این پماد با بازیابی گردش خون طبیعی، سرعت بهبودی هموروئید را دو چندان می‌کند. به هنگامی که از پماد گلیسیرین برای بواسیرهای شدید استفاده می‌شود این پماد به تسکین درد و سوزش بیمار کمک می‌کند.

این پماد حاوی نیتروگلیسیرین است و اگر از مصرف کننده‌های محدود کننده‌های تیپ 5 فسفودی استراز (سیلدنافیل، تادالافیل یا واردنافیل) هستید بهتر است از مصرف این پماد خودداری نمائید. همچنین ناگفته نماند که در طول دوره درمان این پماد از مصرف سالیسیلات‌هایی همچون آسپرین به دور باشید؛ چراکه این سالیسیلات‌ها می‌توانند عوارض جانبی نیتروگلیسیرین را به شدت افزایش دهند.

2- پماد هیدروکورتیزون برای هموروئید

هیدروکورتیزون در دسته داروهای ضد التهابی استروئیدی قرار می‌گیرد که در اشکال مختلف قرص، آمپول، پماد موضعی و غیره به بازار عرضه شده است. به طور کلی از پماد هیدروکورتیزون برای التهابات شدید کمک گرفته می‌شود و علت این امر را می‌توان در قابلیت جایگزینی این ماده به جای هورمون آدرنال در بدن جستجو کرد که این امر موجب می‌شود تا هیدروکورتیزون همچون گلوکورتیکوئیدها دارای خاصیت ضد التهابی گردد. پماد هیدروکورتیزون برای بواسیر علاوه بر آن که که به کاهش التهاب، شکاف و زخم مقعدی کمک می‌کند در کاهش درد، سوزش، قرمزی و خارش ناشی از Hemorrhoid نیز تاثیر بسزایی دارد و به همین علت از آن به عنوان بهترین پماد برای خارش مقعدی یاد می‌شود.

این پماد نیز همچون سایر پمادهای هموروئیدی نیازی به تجویز پزشک ندارد و بدون نسخه نیز می‌توانید آن را تهیه کنید. ولی نکته‌ای که در این زمینه حائز اهمیت است و حتما باید به آن توجه کنید این است که مصرف خودسرانه و بیش از حد از این پماد دارای عوارض و خطراتی است که به هنگام استفاده از آن باید به این نکات توجه کنید:

  1. قبل از استعمال هیدروکورتیزون در صورتی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت، عفونت، مشکل در گردش خون و به طور کلی هر نوع اختلال ایمنی هستید، حتما این بیماری‌ها را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید و با مشورت او، این پماد را استفاده کنید.
  2. اگر بدون نسخه و تجویز پزشک از این پماد برای کاهش التهاب و درد هموروئید خود کمک می‌گیرید و پس از 7 روز استفاده مداوم از این پماد بهبودی در شرایط عمومی بیماری شما ظاهر نگردد، لازم است استفاده از پماد را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
  3. اگر پس از استعمال این پماد دچار عوارضی همچون قرمزی، تورم یا ترشح شدید شدید استفاده از آن را قطع کرده و به سرعت خود را پیش یک متخصص برسانید.

نحوه استفاده از این پماد نیز همانند آنچه است که در فیلم استفاده از پماد هموروئید مشاهده کردید و نحوه استفاده از این پماد چندان تفاوتی با سایر پمادهای مصرفی برای هموروئید ندارد. مسلما به هنگامی که پمادی را به عنوان بهترین پماد برای بواسیر معرفی می‌کنیم منظورمان استفاده درست و معین از آن است و زیاده روی در هر دارویی می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و بهترین پماد برای شقاق مقعدی نیز از این قاعده مستثنی نیست! دوز نرمال استفاده از پماد هیدروکورتیزون متناسب با شرایط و شدت عارضه عموما مابین 2 الی 4 بار در طول روز است.

 3- پماد ام جی برای بواسیر

یکی از پمادهای کاربردی دیگری که در رفع علائم و کنترل هموروئید بسیار مفید ظاهر شده، پماد ام جی است. این پماد که دارای پایه گیاهی است و در دسته پماد گیاهی بواسیر قرار می‌گیرد، دارای خاصیت ضد التهابی و همچنین التیام بخشی است. این پماد علاوه بر تسکین دردها دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ نیز می‌باشد و به همین علت می‌تواند به بیماران هموروئیدی در کاهش سوزش کمک نماید. به طور کلی کاربرد استفاده از این پماد در درمان بواسیر درجه یک و دو، درمان خونریزی، درد، خارش و به طور کلی درمان شقاق است.

ناگفته نماند همان طور که در فیلم استفاده از پماد ام جی مشاهده کردید، اگر برای درمان بواسیر داخلی از این پماد استفاده می‌کنید، استفاده از اپلیکاتور تمیز ضروری است و استفاده از سایر روش‌ها با توجه به حساسیت این ناحیه خطرناک است. این پماد دارای عوارض جانبی نبوده و بهتر است به هنگام استعمال این پماد فیبر و آب کافی مصرف کنید تا دچار یبوست نگردید.

همچنین اگر همزمان با هموروئید به شقاق مقعدی نیز مبتلا شده‌اید، بهتر است به جای پماد ام جی از محلول آن کمک بگیرید. شقاق مقعدی به حالتی گفته می‌شود که بریدگی و پارگی‌هایی بر روی پوست مقعد به وجود می‌آید و با توجه به نازکی پوشش روی ناحیه مقعد احتمال پارگی آن در زمان بروز هموروئید افزایش می‌یابد که استفاده از پماد گیاهی آنتی فیشر باریج می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد. در ادامه به معرفی این پماد می‌پردازیم:

4- پماد آنتی فیشر باریج

پماد آنتی فیشر باریج بر پایه دو گیاه بابونه و دارمازو تولید می‌شود و یک کرم کاملا گیاهی است. طریقه مصرف این کرم مطابق با توضیحات فیلم استفاده از پماد ام جی باریج به این صورت است که روزانه دو مرتبه یک لایه نازک از این پماد را به ناحیه شقاق بمالید و اجازه دهید تا جذب بدن گردد. کاربرد اصلی این پماد در کاهش التهاب و عفونت‌های پوستی است و ناگفته نماند افرادی که به دو گیاه بابونه و دارمازو حساسیت شدید دارند، نباید از این پماد استفاده کنند.

برای مطالعه راه های دیگر درمان هموروئید مقالات زیر را مطالعه کنید.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بهترین و ساده‌ترین روش درمانی هموروئید

ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر قمری(متخصص بیماری های مقعدی) تلاش نمودیم تا به معرفی و بررسی دقیق بهترین پماد برای درمان بواسیر بپردازیم و همان طور که در مطالب بالا مشاهده کردید، استفاده از پمادها برای درمان هموروئید یکی از شیوه‌های درمانی رایجی است که متخصصان از آن برای کنترل علائم و همچنین تسریع روند بهبودی قبل و بعد از جراحی کمک می‌گیرند؛ اما نکته‌ای که باید همواره به آن توجه کنید، این است که استفاده از چنین پمادهایی به طور قطعی Hemorrhoid شما را درمان نمی‌کند، بلکه به کاهش درد و همچنین التهاب این ناحیه کمک کرده و برای درمان قطعی حتما باید از روش‌های جراحی و لیزر برای هموروئیدهای پیشرفته کمک بگیرید.

به طور کلی از بهترین پمادهای موجود در زمینه بیماری بواسیر می‌توان به مواردی همچون پماد مشک، ام جی، هیدروکورتیزون و مواردی از این قبیل اشاره کرده که به طور تفصیلی در ارتباط با آن‌ها در مطالب بالا صحبت کردیم. ناگفته نماند که اگر در ارتباط با مسئله بهترین پماد برای درمان هموروئید سوالی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهیم.

امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇