عوامل ایجاد فیستول در زنان

عوامل ایجاد فیستول در زنان

راهنمای مطالعه:

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد فیستول در زنان آبسه مقعدی است که معمولا خود را با ایجاد یک برآمدگی سفت و دردناک یا خروج ترشحاتی بدبو در ناحیه نشیمنگاه نشان می دهد. بیماری فیستول در زنان ممکن است به دلایل دیگر و در قسمت های مختلف بدن بروز کند که یکی از شایع ترین آن ها فیستول هایی است که دستگاه تناسلی و مجاری ادراری را درگیر می کند. اما بیماری فیستول چیست؟ و چه عواملی باعث بروز این بیماری در زنان می شود، موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

انواع بیماری فیستول در زنان

انواع فیستول در زنان
فیستول مقعدی و فیستول واژن در زنان

 

فیستول عارضه ای است که با ایجاد کانال هایی بین دو اندام مختلف در بدن ایجاد می شود و ممکن در هر بخشی از بدن به وجود آید. فیستول مقعدی از شایعترین انواع این بیماری است. در زنان نوع دیگری از فیستول شایع است که ممکن است در دستگاه تناسلی و مجاری ادراری ایجاد شود که با عنوان فیستول واژن شناخته می شود. این فیستول ها ممکن است بین دیواره واژن با مجرای ادرار، رحم و یا داخل روده ایجاد شود و باعث ورود مواد زائد این بخش ها به واژن شود.
مهم ترین عوامل ایجاد فیستول در زنان جراحی هایی است که در قسمت های تحتانی بدن مانند برداشتن رحم یا جراحی لگن انجام می شود. از دیگر علل فیستول واژن می توان به زایمان طولانی و مراقبت های نادرست پس از زایمان، عفونت و التهاب در اندام های تحتانی یا پرتودرمانی در لگن و ناحیه تناسلی اشاره کرد.

عوامل ایجاد فیستول مقعدی در زنان

عوامل ایجاد فیستول مقعدی در زنان
ضربه به ناحیه مقعد یکی از عوامل ایجاد فیستول در زنان است.

مهم ترین علت فیستول مقعدی در زنان هم مشابه علت فیستول مقعدی در مردان و وجود عفونت در این ناحیه و به خصوص آبسه مقعدی است. در صورتی که به درمان سریع عفونت های مقعدی و بیماری هایی مانند بیماری کرون یا سایر بیماری های التهابی روده اهمیتی ندهید، امکان ابتلای شما به فیستول مقعدی افزایش می یابد.
از دیگر عوامل ایجاد فیستول در زنان می توان از ضربه به ناحیه مقعد و جراحی یا پرتو درمانی برای درمان سرطان مقعد نام برد. تمام این موارد را می توان با عنوان عوامل خطر یا ریسک فاکتور برای فیستول مقعدی در زنان و مردان در نظر گرفت.
حال در صورتی که هر یک از این موارد را قبلا داشته اید و با علائم بیماری فیستول مانند وجود یک برجستگی یا سوراخ دردناک و ترشحات چرکی یا خونی در اطراف ناحیه مقعد مواجه شدید، به احتمال زیاد دچار بیماری فیستول شده اید. در این زمان بهتر است برای تشخیص و درمان بیماری خود به پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید.

آبسه مقعدی یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد فیستول در زنان

آبسه مقعدی یکی از بیماری هایی است که از عوامل اصلی ایجاد فیستول و گاهی یکی از علائم فیستول مقعدی در زنان است. این عارضه خود به شکل جوش های کوچک متورم و دردناک در اطراف سوراخ مقعد بروز می کند، این توده حاوی مواد زائد چرکی و گاهی خون است.
آبسه مقعدی ممکن است خود به خود تخلیه شود، در غیر این صورت باید با جراحی از طریق پوست کنار مقعد تخلیه شود. در صورتی که نسبت به درمان درست و به موقع آبسه مقعدی اقدامی صورت نگیرد و تخلیه نشود این عفونت از پشت آبسه با ایجاد کانالی به روده می رسد و به این ترتیب تبدیل به فیستول مقعدی می شود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی

شناخت عوامل ایجاد فیستول در زنان از آن جهت دارای اهمیت است که می تواند از ایجاد بیماری فیستول مقعدی و وخیم شدن آن جلوگیری کند. به طور کلی فیستول مقعدی غیر قابل درمان نیست اما درمان فیستول مقعدی در مراحل اولیه تشخیص بیماری بسیار ساده تر است و با انجام یک عمل لیزر سرپایی در مطب قابل انجام است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس تلفنی، مراجعه به سایت و یا مراجعه حضوری به کلینیک جراحی مقعدی دکتر قمری با این مرکز ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇