عوارض فیستول مقعدی

عوارض فیستول مقعدی

راهنمای مطالعه:

فیستول مقعدی(fistula) از آن دسته بیماری‌های رایج است که افراد معمولاً دچار آن شده و درد زیادی را تحمل می‌کنند. عوارض فیستول مقعدی یکی از موضوعات مهم این حوزه است که افراد باید اطلاعات کاملی درباره آنها داشته باشند. بی‌توجه به این بیماری می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل اقدام برای درمان این بیماری باید در کمترین زمان ممکن انجام شود. شایع ترین عوارض فیستول مقعدی درد، سرخی، التهاب اطراف مقعد، سوزش و خارش، خونریزی و عوارض دیگری است که در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار میگیرد.

روش‌های زیادی از جمله داشتن رژیم غذایی سالم و رعایت نکات مهم سلامت روده باعث جلوگیری از مبتلا شدن به فیستول می‌شود. اما اگر افراد به هر دلیلی به این بیماری دچار شدند؛ باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و آن را درمان کنند. معمولاً پزشکان متخصص در این زمینه بر اساس نوع fistula و شرایط آن، روش‌های مختلفی را برای جراحی انتخاب می‌کنند. البته لازم است بدانید که جراحی این بیماری عوارض خاص خود را دارد. پس باید درباره آن و عوارض فیستول مقعدی به‌خوبی آگاه باشید تا در هنگام مبتلا شدن به آن، بهترین عملکرد را داشته باشید.

در این مقاله شایع‌ترین عوارض فیستول مقعدی را مورد بررسی قرار خواهیم داد و شما را با انواع راه‌های درمان آن آشنا خواهیم کرد. همچنین عوارض پس از عمل را برای مبتلایان این بیماری بیان می‌کنیم تا آشنایی بیشتری با وضعیت بعد عمل داشته باشند.

فیستول مقعدی یا آنال چیست؟

بیشتر افراد بعد از شنیدن نامش با این سؤال مواجه می‌شوند که این بیماری چیست؟ به‌طورکلی می‌توان گفت که به هرگونه ارتباط و یا اتصال غیرطبیعی بین دو بافت یا دو ارگان بدن، را فیستول گفته می‌شود. زمانی افراد با آن مواجه می‌شوند که غده‌های درون مقعدی با انسداد روبرو شده و گرفتن آنها، ورم‌هایی ایجاد شود.

از جمله علت ایجاد فیستول مقعدی می‌توان به خونریزی مقعدی، درد، التهاب، سوزش و ورم مقعدی اشاره کرد. البته بهتر است بدانید که fistula فقط در ناحیه مقعد صورت نمی‌گیرد. این بیماری ممکن است در ناحیه چشم، گوش داخلی، گوارش، ادراری تناسلی، ماهیچه‌ای و… تشکیل شود. اما شایع‌ترین نوع آنها، فیستول مقعدی است.

عوارض فیستول مقعدی یا آنال، خطرات بسیار زیادی را برای فرد بیمار به همراه دارد. به همین خاطر است که بیشتر افراد متخصص در این زمینه اصرار دارند که به‌محض مشاهده علائم آن، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. عوارض فیستول مقعدی درمان نشده، بیمار را با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده و به‌اصطلاح زندگی آن را به جهنم تبدیل می‌کند. بی‌توجهی به این بیماری مقعدی و عدم مراجعه به پزشک باعث می‌شود که عوارض زیادی متوجه فرد بیمار شود. از جمله مهم‌ترین عوارض فیستول مقعدی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

علائم و عوارض فیستول مقعدی

عوارض فیستول مقعدی (fistula)
علائم و عوارض فیستول مقعدی

تشدید علایم و نشانه‌ها

همان‌طور که می‌دانید؛ تمام بیماری‌ها با علائم خاصی همراه هستند. بیماری فیستول مقعدی هم از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که افراد به بیماری مبتلا می‌شوند؛ با علایمی از جمله درد، عفونت، ترشحات، سوزش، خارش، خونریزی، بی‌اختیاری در کنترل مدفوع و… مواجه می‌شوند.اگر حتی برای مدت کوتاهی هم درمان فیستول مقعدی را عقب بیندازید و به پزشک مراجعه نکنید؛ این علایم تشدید شده و خطرات و مشکلات شما را چند برابر می‌کند.

بیشتر شدن مسیر فیستول

یکی دیگر از عوارض عمل‌نکردن fistula و به تعویق انداختن آن، بیشتر شدن مسیر آن است. هنگامی که عفونت ناشی از بیماری برای مدت طولانی درمان نشود؛ به بافت‌های اطراف انتشار پیدا کرده و تعداد مسیرهای فیستول و عمق آنها را بیشتر می‌کند. همین امر باعث می‌شود که درمان فیستول پیچیده و ترمیم زخم بیماری مدت بیشتری طول بکشد. پس توجه داشته باشید که هر چه مدت درمان را عقب بیندازید؛ علاوه بر درد و سختی زیادی که قبل از عمل باید تحمل کنید؛ بعد از عمل هم همچنان این سختی وجود دارد.

عفونت شدید

عفونت در هر جایی از بدن که وجود داشته باشد؛ خطرات زیادی برای بدن داشته و حسابی افراد را با مشکل مواجه می‌کند. فیستول مقعدی هم از آن دسته بیماری‌ها است که عفونت بدن و ناحیه اطراف عارضه مقعدی را به همراه دارد. هرچه مدت‌زمان درمان فیستول بیشتر طول بکشد؛ این عفونت بیشتر شده و به بافت‌های اطراف fistula هم کشیده می‌شود. افزایش عفونت در بدن باعث بالا رفتن تب، گندخونی، افت فشار و یا حتی مرگ می‌شود. پس خطرات ناشی از فیستول و عمل‌نکردن آن را باید جدی گرفت؛ قبل از اینکه آسیب جدی به بدن فرد وارد شود.

سرطان

بیمارانی که چندین سال درمان فیستول را عقب انداخته و همچنان در مراجعه به پزشک سهل‌انگاری کرده‌اند؛ مشاهده شده که عفونت ناشی از فیستول باعث تغییر در ساختار سلول‌های پوست شده و بعد از مدتی باعث به‌وجودآمدن سرطان شده است. همان‌طور که می‌دانید سرطان هم در بسیاری از مواقع قابل‌درمان نیست و فرد بیمار را با مرگ روبرو می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

لازم به توضیح می باشد که هنگامیکه احساس کردید در ناحیه مقعد خود آبسه یا عفونتی مشاهد کردید، سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و حتما این نکته را توجه داشته باشید که به هیچ عنوان آبسه ها یا عفونت ها را خالی نکنید چرا که ممکن است عفونت در بدن بماند و تبدیل به فیستول شود.

همچنین افرادی که مبتلا به آبسه بوده اند که به نظر می رسد درمان شده یا هنوز فعال است، باید تحت نظر پزشک باشند تا از عوارض فیستول مقعدی خود بعد از عمل هم خبر داشته باشند تا دوباره باز نگردد.

راه‌های درمان فیستول مقعدی

فیستول مقعدی ممکن است بر اثر عوامل مختلفی از جمله آبسه مقعدی، بیماری کرون، دیورتیکولیت، زخم ناشی از ضربه، سرطان، HIV، بیماری‌های جنسی، عوارض جراحی نزدیک مقعد، رابطه مقعدی و… به وجود بیاید. اگر به هر دلیلی افراد با این بیماری مواجه شدند؛ سریعاً باید برای درمان آن اقدام کنند.

راه‌های درمان عوارض فیستول مقعدی مختلف هستند. اینکه فرد مبتلا شده باید کدام‌یک از آنها را انجام دهد؛ کاملاً بستگی به نظر پزشک دارد. به‌طورکلی به دو روش مختلف می‌توان این بیماری مقعدی را درمان کرد. اولین روش درمان در خانه و دومین روش عمل جراحی است.

درمان فیستول مقعدی در خانه

درمان خانگی فیستول
بهترین روش درمان فیستول در خانه : استفاده از عسل

بعض از افراد که به‌تازگی مبتلا به عارضه فیستول مقعدی شده‌اند؛ با استفاده از روش‌های و دستورات مختلف می‌توانند در خانه آن را درمان کنند. معمولاً پزشکان برای این دسته از بیماران نسخه‌های مختلفی را تجویز می‌کنند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • اجتناب از پاک‌کردن بیش از حد ناحیه مقعد، چراکه باعث می‌شود این ناحیه دچار خارش و تحریک شود.
  • استفاده از زنجبیل برای کاهش سفتی عضلات، افزایش سیستم ایمنی بدن، درمان یبوست و کاهش درد
  • استفاده از عسل برای بهبود عفونت
  • استفاده از روغن چای به‌خاطر خاصیت ضد ویروسی، ضدباکتریایی و ضدعفونی‌کنندگی آن
  • مصرف سیر و پیاز به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی آن

درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی

یکی دیگر از راه‌های درمان fistula مقعدی عمل جراحی است. هنگامی که پزشک تشخیص دهد که فرد بیمار باید عمل شود؛ در کمترین زمان ممکن باید این کار انجام شود. در غیر این صورت فرد بیمار با عوارض خطرناکی روبرو می‌شود. معمولاً پزشکان با روش‌های مختلفی فیستول مقعدی را جراحی می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • عمل لیزر: این روش یکی از پرطرفدارترین روش‌های درمان فیستول است. در این روش بیمار بی‌هوش نمی‌شود بدون درد عارضه را درمان می‌کنند. عوارض درمان فیستول مقعدی با لیزر بسیار کم بوده و بیمار بعد از عمل خیلی زود سرپا می‌شود.
  • روش فلپ آدوانسمنت: در این روش با استفاده از بافت‌های بدن مانند قسمتی از روده آن را ترمیم می‌کنند.
  • روش استن: در این روش مجرای ایجاد شده توسط یک بیماری را با کمک نخ بخیه یا لوله تخلیه، به مدت 6 الی 12 هفته پر می‌کنند.
  • روش فیستولوتومی: در این روش جراحی برش باز در تمام طول بیماری زده می‌شود تا بیماری از داخل به بیرون شروع به ترمیم نماید.
  • روش پلاگین بیولوژیکی: در این روش پلاگین مخروطی شکل را از بافت روده گرفته و به سوراخ داخلی عارضه بخیه می‌شود تا بافت جدید در اطراف آن رشد نماید.

عوارض عمل جراحی فیستول مقعدی چیست؟

عوارض عمل جراحی فیستول مقعدی
عوارض عمل جراحی فیستول مقعدی: عوارض کوتاه مدت – بلند مدت

بیشتر عمل‌های جراحی عوارضی را به همراه دارند که افراد قبل از انجام عمل باید با آنها آشنایی داشته باشند. عمل این عارضه مقعد با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که به‌غیراز عمل با لیزر، بقیه روش‌ها معمولاً عوارضی را به همراه دارند. به همین خاطر افراد مبتلا به عوارض فیستول مقعدی با این سؤال مواجه می‌شوند که جراحی آن چه عوارضی دارد؟ عوارض فیستول مقعدی پس از عمل به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند. از جمله مهم‌ترین این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

عوارض کوتاه‌ مدت عمل جراحی fistula

عوارض کوتاه‌مدت عمل فیستول مقعدی ، در زمان کمی ظاهر می‌شوند و اگر دکتر کار خود را به‌خوبی انجام داده باشد؛ مشکلی برای بیمار به وجود نخواهند آورد. از جمله این عوارض می‌توان به عفونت، درد، احتباس مدفوع، تشکیل لخته خون، احتباس ادرار و خونریزی شدید یا تخلیه از محل جراحی اشاره کرد.

عوارض بلند مدت عمل جراحی فیستول

دسته دیگری از عوارض بعد از عمل فیستول مقعدی وجود دارد که ممکن است برای مدت بیشتری بمانند. از جمله این عوارض می‌توان به تنگی مقعد، عود مجدد بیماری و بی‌اختیاری روده اشاره کرد. امروزه بیشتر بیماران برای اینکه با این عوارض مواجه نشوند؛ روش عمل با لیزر را انتخاب می‌کنند. دکترهای زیادی وجود دارند که این عمل را بدون هیچ مشکلی و در مدت‌زمان کمی انجام می‌دهند.

دکتر عبدالرحیم قمری معروف به دکتر قمری از آن دسته دکترهای با تجربه و بسیار ماهر است که سالانه تعداد بسیار زیادی از بیماران مبتلا به فیستول مقعدی، شقاق مقعدی، هموروئید یا بواسیر و کیست مویی را با استفاده از لیزر درمان می‌کند. البته تخصص دکتر قمری فقط در عمل لیزر نیست؛ اما ایشان اعتقاد دارند که بیشتر مشکلات مقعد با لیزر درمان می‌شود و بیمار گرفتاری کمتری خواهد داشت.

پیشگیری از ابتلا به فیستول

شاید خود فرد در ابتدا به فیستول نقشی نداشته باشد ولی با رعایت نکاتی از جمله ورزش، رژیم غذایی مناسب و غنی از فیبر، نوشیدن آب زیاد و جلوگیری از فشار به مقعد هنگام مدفوع میتواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

آیا فیستول خطرناک است؟

یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که در این حوزه مطرح می‌شود این است که آیا فیستول خطرناک است؟ در پاسخ این سؤال می‌توان گفت که خطرناک بودن فیستول یا نبودن آن، کاملاً بستگی به خود بیمار دارد. اگر فرد بیمار در کمترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کند؛ خطری را به همراه نخواهد داشت؛ اما اگر سهل‌انگاری کرد و زمان عمل را به تعویق انداخت؛ قطعاً فیستول مقعدی خطراتی را برای او به همراه خواهد داشت.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سخن نهایی

فیستول مقعدی از آن دسته بیماری‌های رایج در بین افراد جامعه است. اما بسیاری از این افراد به آن توجه زیادی نمی‌کنند و معمولاً زمان مراجعه به پزشک را به تعویق می‌اندازند. این کار آنها قطعاً عوارض خطرناکی را به همراه داشته که اگر از این عوارض باخبر باشند؛ جدیت بیشتری برای درمان به خرج خواهند داد.

در این مقاله به طور کامل عوارض فیستول مقعدی را مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر از پیش این بیماری را جدی بگیرید. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره عوارض فیستول مقعدی یا هزینه فیستول مقعدی سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بیندازید.

آیا فیستول سرطان است؟

در خصو این سوال که آیا فیستول باعث سرطان میشود؟ باید گفت در صورتی که فیستول زودتر درمان نشود, احتمال اینکه به سرطان منجر شود وجود دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇