فیستول مقعدی

راه‌های پیشگیری از فیستول مقعدی

راهنمای مطالعه:

فیستول مقعدی چیست؟ علت ایجاد فیستول چیست؟ راه‌‌های پیشگیری از فیستول مقعدی کدام‌ها هستند؟ اینها سؤالات پرتکراری هستند که معمولاً افراد در زمینه بیماری فیستول می‌پرسند. یافتن جواب این سؤالات باعث می‌شود که به‌خوبی این بیماری را شناخته و از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنند.

فیستول مقعدی یک بیماری ناشی از ایجاد یک مجرای عفونی است که به‌شدت سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد. بیماری فیستول مقعدی عارضه هایی همچون درد، التهاب، خونریزی و خارش دارد که همراه با ترشحات بدبو و خونی از طریق مجاری اداری خارج میشود. این بیماری راه‌های درمان مختلفی دارد که مبتلایان به آن می‌توانند برای معالجه آن اقدام کنند. اما همان‌طور که می‌دانید؛ همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث مبتلا شدن افراد به فیستول می‌شوند. شما باید این عوامل را به‌خوبی بشناسید و راه‌های پیشگیری از فیستول مقعدی را هم بلد باشید. در غیر این صورت باید با مشکلات و عوارض ناشی از فیستول مقعدی روبرو شوید.

در این مقاله قصد داریم که پیشگیری از ابتلا به فیستول مقعدی و عوامل تشدید این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در آخر مطلب، راه‌های درمان و جراحی فیستول را بیان می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره این بیماری داشته باشید و به‌راحتی آن را درمان کنید؛ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی یا فیستول چیست؟ از آن دسته سؤالات بسیار مهمی است که افراد باید قبل از هر چیزی جواب آن را بدانند. به‌طورکلی می‌توان گفت که فیستول در نتیجه یک اتصال غیر نرمال میان دو ارگان، دو سطح یا دو بافت بدن به وجود می‌آید. در فیستول مقعد، این اتصال بین دیواره مخاطی درون کانال مقعد و پوست نزدیک مقعد ایجاد می‌شود. این اتصال به شکل یک تونل کوچک باریک غیرطبیعی در پایان راست‌روده ظاهر می‌شود که به سطح خارجی پوست باز می‌شود. آشنایی با حالت طبیعی کانال مقعد، باعث می‌شود که درک بهتری از فیستول داشته باشید. اما به‌طورکلی فیستول مقعدی در نتیجه عفونت ناحیه مقعد و تجمع چرک در ناحیه بافت آن ایجاد می‌شود.

علت ایجاد فیستول چیست؟

علت ایجاد فیستول
تصاویر علت ایجاد فیستول

هرگونه بیماری خاصی که بدن افراد به آن مبتلا می‌شود؛ دلایل مشخصی دارد. اما سؤال اینجاست که علت ایجاد فیستول چیست؟ یا چه چیزهایی باعث می‌شود که افراد دچار فیستول مقعدی شوند؟ معمولاً فیستول مقعدی به دنبال یک آبسه مقعدی به وجود می‌آید. طبق آمار به‌دست‌آمده؛ از هر چهار نفری که به آبسه مقعدی مبتلا می‌شوند؛ دو مورد از آنها به فیستول ختم خواهد شد. اما بهتر است بدانید که آبسه تنها دلیل ایجاد فیستول نیست. طی تحقیقات به‌عمل‌آمده؛ عوامل مختلفی وجود دارند که باعث مبتلا شدن افراد به فیستول مقعدی می‌شود. از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- آبسه مقعدی

همان‌طور که گفتیم؛ آبسه یکی از دلایل بسیار بزرگی است که باعث به‌وجودآمدن فیستول می‌شود. معمولاً فیستول ناشی از آبسه دارای عوامل کلی عفونت در بدن از جمله تب، خستگی، احساس ناخوشی و تورم‌های اطراف دهانه مقعد است.

2- ابتلا به سل

بیماری سل یک عفونت باکتریایی است که بیشتر ریه‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اما بهتر است بدانید که بیماری سل در هر نقطه از بدن رخ می‌دهد. قسمت راست‌روده یکی از این موارد است که باعث فیستول مقعد می‌شود.

3- بیماری کرون

بیماری کرون یکی از دلایل ابتلا به فیستول مقعدی
یکی از دلایل ابتلا به فیستول مقعدی بیماری کرون است

بیماری کرون دستگاه و لوله‌های گوارش را به‌صورت طولانی‌ مدت ملتهب می‌کند. این بیماری می‌تواند یکی از علل ایجاد فیستول باشد. ایجاد فیستول در اثر بیماری کرون علایم مختلفی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به درد شکم، اسهال، کاهش وزن، تهوع و استفراغ اشاره کرد.

4- عوارض جراحی در نزدیک مقعد

معمولاً عوارضی که ناشی از جراحی‌های اطراف مقعد است؛ باعث ایجاد فیستول می‌شود. چون آسیب‌های بافتی ناشی از جراحی‌های مقعدی، باعث تغییر شکل سلولی و ایجاد فیستول می‌شود. البته که زایمان سخت هم می‌تواند یکی از این دلایل باشد.

5- بیماری‌های جنسی

بعضی از عفونت‌هایی که از طریق ارتباط جنسی منتقل می‌شوند؛ باعث ابتلا افراد به فیستول می‌شود. از جمله این بیماری‌های جنسی، می‌توان به کالامیدیا و سیفلیس اشاره کرد. از جمله بیماری‌های دیگری که از آنها به‌عنوان علت ایجاد فیستول یاد می‌شود؛ می‌توان به سرطان رکتوم، HIV، زخم ناشی از ضربه، هیدر آدنیت چرکی و دیور تیکولیت اشاره کرد.

راه‌های پیشگیری از فیستول مقعد

فیستول مقعدی از آن دسته بیماری‌های سخت و دردناک است که به‌شدت افراد را با مشکل مواجه کرده و ادامه زندگی را برای آنها مختل می‌کند. به همین دلیل روش‌های پیشگیری از فیستول مقعدی از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد باید تمام این روش‌ها را بدانند و به بهترین شکل آنها را رعایت کنند. اگر در انجام این کار موفق شوند؛ می‌توان گفت که هرگز با فیستول و عوارض آن روبرو نخواهند شد.

بیشتر افراد معمولاً از متخصصان این حوزه می‌پرسند؛ نکاتی که برای پیشگیری از فیستول باید رعایت کنیم کدام‌ها هستند؟ علم پزشکی بعد از تحقیقات بسیار زیاد، راه‌های بسیار مفید و ارزشمندی را برای جلوگیری از این بیماری پیدا کرده است. در ادامه نکاتی برای جلوگیری از عفونت مکرر فیستول مقعدی را بیان می‌کنیم.

1- داشتن رژیم غذایی سالم

داشتن تغذیه مناسب جهت پیشگیری از فیستول مقعد یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری است. یک سری نکات خاص و دستورهای غذایی وجود دارد که شما با رعایت‌کردن آنها، می‌توانید یک رژیم غذایی خیلی خوب داشته و خود را از بیماری فیستول در امان نگه دارید. از جمله این نکات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به فیستول
برای جلوگیری از ابتلا به فیستول استفاده از غداهای فیبردار
 • مصرف غذاهای غنی از فیبر باعث می‌شود که روده بهتر کار کند. مصرف روزانه 30 الی 35 گرم فیبر شما را از مبتلا شدن به فیستول مقعدی در امان نگه می‌دارد.
 • مصرف روزانه آب کلم باعث می‌شود که مدفوع نرم‌تر شو و در نتیجه عمل دفع راحت‌تر صورت بگیرد. به‌طورکلی باید غذاهایی مصرف کنید که عمل دفع را راحت‌تر کرده و شما را یبوست دورنگه دارد.
 • آب انگور فرنگی و آب‌پرتقال تأثیر زیادی در سلامت روده و جلوگیری از فیستول دارد.
 • در حد توان از خوردن وعده‌های سنگین خودداری کنید.
 • از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید. این مواد باعث می‌شوند که آب بدن کم شود و احتمال مبتلا شدن به فیستول مقعدی افزایش یابد.
 • از ملین‌های گیاهی استفاده کنید. البته به این نکته دقت کنید که مصرف ملین‌های گیاهی باید طبق دستور پزشک باشد.

2- عادت‌های سالم روده را تمرین کنید.

یک سری عادات بسیار مهم وجود دارند که شما باید آنها را رعایت کنید. در غیر این صورت روده شما اذیت شده و احتمال مبتلا شدن به فیستول مقعدی افزایش پیدا می‌کند. این عادات سالم که باید تمام افراد آنها را داشته باشند؛ عبارت‎‌اند از:

 • هروقت بدن شما سیگنالی برای مدفوع کردن به شما داد؛ از آن جلوگیری نکنید. در صورت جلوگیری از آن، مدفوع سفت شده و در هنگام خروج باعث ایجاد زخم می‌شود. 
 • زمان کافی را برای خروج مدفوع در نظر بگیرید.
 • ناحیه مقعدی را خشک نگه دارید و بعد از هر بار دفع، آن ناحیه را با دستمال نرم، بدون رنگ و بدون بو به‌آرامی تمیز کنید.
 • هر وقت که دچار اسهال یا اسهال خونی شدید؛ سریعاً به دکتر مراجعه کنید.

3- هیدراته کردن بدن

یکی از موارد بسیار مهمی که افراد برای سلامت روده خود باید به آن توجه کنند؛ نوشیدن آب کافی در طول روز است. طبق تحقیقات دانشمندان و افراد باتجربه حوزه پزشکی، افراد باید روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشند تا سلامت هرچه بیشتر روده آنها تضمین شود.

4- استفاده از کاندوم

نکته بسیار مهمی که باید برای پیشگیری از فیستول مقعدی باید به آن توجه کنید؛ استفاده از کاندوم در روابط جنسی است. عدم استفاده از این وسیله باعث می‌شود که دچار بیماری‌های مقاربتی شده و در زمان کمی با فیستول مقعدی مواجه شوید. البته بهتر است بدانید که رابطه مقعدی برای سلامت بدن فوق‌العاده مضر بوده و باید تا جایی که امکان دارد از برقراری آن اجتناب کنید.

5- درمان سریع آبسه مقعدی

همان‌طور که گفتیم؛ یکی از موارد بسیار مهمی که باعث مبتلا شدن افراد به فیستول مقعدی می‌شود؛ آبسه مقعدی است. کسانی که به آبسه مقعدی دچار می‌شوند؛ باید در کمترین زمان ممکن برای درمان آن اقدام کنند. باید به این نکته توجه کنید که بیمار تحت هیچ شرایطی نباید شخصاً تخلیه آبسه را انجام دهد. این کار باید توسط پزشک انجام شود.

6- معاینه مقعد و درمان سریع آن

خیلی مهم است که افراد برای سلامتی خود ارزش قائل باشند و در صورت مشاهده هرگونه علایمی، سریعاً برای درمان آن اقدام کنند. بروز هرگونه نشانه غیرطبیعی در ناحیه مقعد، ممکن است بیماری خاصی را به دنبال داشته باشد. پس بهتر است در کمترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کرده و آن را درمان کنید.

راه‌های درمان و جراحی فیستول مقعدی

 جراحی فیستول مقعدی
بهترین جراحی فیستول مقعدی: عمل لیزر فیستول

اگر به هر دلیلی دچار بیماری فیستول مقعد شدید؛ باید با راه‌های درمان آن آشنایی کامل داشته باشید. راه‌های درمان و جراحی فیستول مقعدی بسیار زیاد هستند؛ اما در ادامه بهترین و کاربردی‌ترین آن را بیان خواهیم کرد. به‌طورکلی دو راه مختلف برای درمان فیستول مقعدی وجود دارد. اولی درمان خانگی و دومی عمل جراحی است. با استفاده از رژیم غذایی مناسب و استفاده از موادی از جمله عسل، روغن درخت چای، سیر، پیاز و زنجبیل می‌توانید عفونت را کم کرده و به درمان فیستول کمک کنید.

البته اگر فیستول مقعدی پیشرفت زیادی کرده باشد؛ دیگر نمی‌توان آن را در خانه درمان کرد. در چنین مواقعی حتماً باید عمل جراحی را انتخاب کرد. معمولاً پزشکان این حوزه از چندین روش جراحی فیستول مقعدی استفاده می‌کنند. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عمل لیزر فیستول
 • روش فلپ آدوانسمنت
 • روش استن
 • روش فیستولوتومی
 • روش پلاگین بیولوژیکی

دکتر قمری متخصص بیماری های مقعدی – میتوانید با مشاوره و وقت ویزیت شخصا مورد معاینه بهترین متخصص بیماری های مقعدی از قبیل فیستول، شقاق یا فیشر، کیست مویی، هموروئید یا بواسیر قرار بگیرید.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

شناسایی عوامل تشدید کننده و پیشگیری از فیستول

شناسایی عوامل تشدیدکننده و پیشگیری از فیستول باعث می‌شود که اطلاعات افراد در این زمینه بیشتر شده و راحت‌تر بتوانند خود را از این بیماری دور کنند. در بالا روش‌های پیشگیری از فیستول را بیان کردیم؛ اما بهتر است که عوامل تشدید کننده آن را هم بدانید. از جمله عوامل تشدید کننده فیستول می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • ابتلا به تومور روده و مقعد
 • آبسه‌های مکرر و درمان نشده
 • کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن
 • بواسیر بیرون‌زده به همراه فیستول
 • تزریق دارو برای درمان بیماری‌های مقعدی

سخن نهایی

بیماری فیستول مقعدی از آن دسته بیماری‌های رایج در میان افراد است. معمولاً کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ می‌خواهند بدانند که چه راه‌هایی برای پیشگیری از فیستول وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل روش‌های پیشگیری از فیستول را به همراه علت‌های ایجاد آن را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین روش‌های درمان و عوامل تشدیدکننده آن را بیان کردیم. اگر همچنان درباره راه‌های پیشگیری از فیستول مقعدی یا هزینه درمان فیستول سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇