علائم بازگشت بواسیر

علائم بازگشت بواسیر

راهنمای مطالعه:

عمل جراحی هموروئیدکتومی برای درمان بواسیر یا همان هموروئید استفاده میشود.حال شما به عنوان فرد مبتلا به این بیماری این سوال بارها برای شما پیش آمده باشد که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ علائم بازگشت بواسیر شامل چه چیز هایی است؟ بعد از عمل بواسیر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل که ما در این مقاله به بررسی این سوالات می پردازیم.

آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟

در جواب این سوال که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ باید گفت: عود کردن مجدد بواسیر، به خود بیمار بستگی دارد. به این معنی است که، تغذیه و تغییر سبک زندگی بسیار مهم است. شما می توانید با تغییراتی در تغذیه و تغییر سبک زندگی خود، میتوانید میزان برگشت علائم بواسیر را به طور چشمگیری کاهش دهید. این تغییرات عبارتند از:

  • مصرف میوه و سبزیجات به اندازه ی کافی می تواند باعث افزایش حرکات روده شود.
  • روی توالت برای مدت طولانی ننشینید و به خود زیاد فشار نیاورید.
  • در صورت داشتن احساس دفع، آن را به عقب نیندازید.
  • فعالیت ورزشی خود، از جمله پیاده روی را بیشتر نمایید.
  • پس از عمل، خودتان را با دستمالی مرطوب تمیز نمایید.

یکی از دیگر علت هایی که مانع از بازگشت بواسیر می شود، داشتن تجربه کافی پزشک معالج است. مثلا در صورت وجود هموروئید بزرگ یا وجود بالشتک های هموروئید، پزشک باید برای برداشتن کامل آن اقدام نماید. در غیر این صورت امکان عود بیماری دارد.
همچنین به بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از برگشت هموروئید، از نزدیکی مقعدی و ایجاد یبوست جلوگیری نمایند. گفتنی است که رعایت نکردن بهداشت فردی، افزایش سن و بارداری از دیگر عواملی هستند که باعث بازگشت بواسیر می شوند.
در رابطه با این سوال که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ می توان گفت: طبق تحقیقات انجام شده، میزان عود بیماری در اشخاصی که عمل جراحی انجام داده اند، 6.3 % و در افرادی که روش های خانگی استفاده می کردند، 25.4 % بوده است.

عوامل زمینه ساز بازگشت بواسیر

عوامل زمینه ساز برگشت بواسیر
رعایت نکات مهم برای جلوگیری از برگشت بواسیر

جهت جلوگیری از بازگشت بواسیر، و دادن هزینه عمل بواسیر اضافه، رعایت برخی نکات و پیشگیری کردن از آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد؛ بخصوص زمانی که بیماران برای درمان، از عمل جراحی هموروئید به روش سنتی استفاده کرده باشند. در حقیقت به علت بالا بودن ریسک و احتمال بازگشت هموروئید بعد از جراحی سنتی نسبت به روش هایی مانند لیزر درمانی و جراحی با لیزر باید به عوامل زمینه ساز بازگشت بیماری بواسیر توجه نمود.

1- کم کردن فعالیت های فیزیکی

با کم شدن فعالیت های فیزیکی میزان فعالیت روده ها نیز کاهش میابد، که یبوست را با خود به همراه دارد. همین امر زمینه ساز عود هموروئید است.

2- حمل و جا به جا کردن اشیاء سنگین

بیماران باید دقت کنند تا از حمل وسایل سنگین پس از جراحی بپرهیزند. چرا که با فشار وارده بر ناحیه مقعد احتمال بازگشت بواسیر بعد از جراحی افزایش می یابد.

3- رژیم کم فیبر

داشتن یک رژیم غذایی مناسب که حاوی غذاهای سنگین و دیر هضم نباشد و از مقدار کافی فیبر برخوردار باشد امری بسیار مهم است. غذا های کم فیبر سطح حرکات روده را کاهش داده و احتمال یبوست را زیاد می کند.

4- عدم مصرف کافی آب

بیمارانی که به اندازه کافی آب مصرف نمی کنند، باعث سفت شدن مدفوع در روده می شود و احتمال بازگشت هموروئید بعد از جراحی را افزایش خواهد داد.

5- برقراری رابطه مقعدی

برقراری رابطه جنسی از راه مقعد یکی از عوامل زمینه ساز بازگشت مجدد این بیماری است و ضرر های فراوانی را برای بیمار را به همراه دارد.

آیا احتمال بازگشت بواسیر بعد از درمان با لیزر نیز وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که، احتمال عود بواسیر بعد از عمل جراحی و درمان با لیزر بسیار پایین تر از روش های سنتی درمان هموروئید است. در صورتی که عوامل زمینه ساز بازگشت بواسیر را رفع کنید احتمال بازگشت آن بعد از لیزر هموروئید به صفر خواهد رسید. لیزر بواسیر محل عمل را ضد عفونی و در عین حال ترمیم نیز می کند و احتمال عفونت بر اثر جراحی به صفر نزدیک می شود. بنابراین با مراقبت صحیح بعد از جراحی هموروئید با لیزر دیگر نگران بازگشت آن نخواهید بود. همچنین لیزر بسیار ظریف است و به بافت سالم اطراف آسیبی وارد نمی کند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

علائم بازگشت بواسیر چگونه است؟

علائم بازگشت بواسیر
نشانه های برگشت دوباره بواسیر

علائم بازگشت بواسیر همانند درد های اولیه است. به این معنی که شما دوباره درد در ناحیه مقعدی، سوزش و خارش را دوباره حس میکنید. البته این علائم با توجه به نوع بواسیر، که از نوع خارجی یا داخلی باشد، ممکن است متفاوت باشد. اما رایج ترین آنها درد ممتد در تمام طول شبانه روز است.

دکتر عبدالرحیم قمری به عنوان بهترین دکتر درمان با لیزر هموروئید امیرآباد شناخته می شود و شما می توانید در این منطقه از تهران به درمان بواسیر بپردازید.

اطلاعات تکمیلی علائم بازگشت بواسیر
عوامل زمینه ساز کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم و کم فیبر، عدم مصرف مایعات، برقراری رابطه مفعدی
علائم احساس سوزش و خارش، درد در ناحیه مقعد
درمان مصرف میوه و سبزیجات، عدم نشستن طولانی بر روی توالت فرنگی، فعالیت ورزشی مستمر
بهترین پزشک درمان بواسیر  دکتر عبدالرحیم قمری
5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇