عوامل بوجود آمدن شقاق در زنان باردار

درمان شقاق در بارداری (شقاق در زنان باردار)

راهنمای مطالعه:

شرایط ویژه ای که زنان در بارداری و به خصوص در زمان زایمان تجربه می کنند موجب شده است تا بیماری شقاق به یکی از بیماری های رایج در این دوران و پس از زایمان برای زنان تبدیل شود. یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد شقاق در زنان باردار افزایش وزن و فشار به ناحیه مقعد و لگن است.

بیشتر زنان در دوران بارداری بنا به دلایلی مانند کاهش تحرک، افزایش وزن و تغییرات هورمونی که تاثیری مستقیم بر روی حرکات روده دارند با مشکلات دفع و به ویژه یبوست مواجه می شوند. یبوست خود یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد شقاق است که موجب پارگی و زخم در مجرای داخلی مقعد می شود.

علت ایجاد شقاق مقعدی در بارداری

شقاق مقعدی در بارداری یکی از بیماری های شایع در این دوران است و اکثر زنان درد مقعدی در بارداری ناشی از شقاق را تجربه کرده اند. برخی از زنان ممکن است در این دوران برای اولین بار این بیماری را تجربه کنند که دلایل متعددی برای آن وجود دارد. یکی از دلایلی که موجب بروز شقاق در زنان باردار می شود یبوست است که بیشتر زنان در این دوران به آن مبتلا می شوند. یبوست خود به دلایل مختلفی مانند افزایش وزن، کم شدن تحرک و افزایش ترشح هورمون پروژسترون در زنان باردار شایع است.

گرچه کنترل برخی عوامل ایجاد شقاق در زنان باردار مانند افزایش وزن و یا ترشح هورمون پروژسترون امکانپذیر نیست اما با رعایت برخی موارد می توان از بروز یبوست در این دوران جلوگیری کرد. یبوست را می توان تا اندازه ای با تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی روزانه کنترل کرد. کم کردن تحرک و استراحت زیاد یکی از اشتباهات زنان در دوران بارداری است البته به جز شرایطی که پزشک برای زنان باردار استراحت مطلق تجویز می کند.

کاهش تحرک می تواند بیماری های مقعدی مانند هموروئید و شقاق را برای زنان باردار ایجاد کند و حتی زایمان آن ها را سخت تر کند. پس برای جلوگیری از یبوست و کنترل برخی عوامل ایجاد شقاق در زنان باردار حتما با مشورت پزشک خود حرکات ورزشی سبک را هر روز انجام دهید. علاوه بر انجام ورزش های سبک، توجه به تغذیه و مصرف غذاهای سبک و دارای فیبر و همچنین خوردن آب در این دوران می تواند از بروز یبوست که یکی از شایع ترین عوامل ایجاد شقاق در زنان باردار است، جلوگیری کند.

درمان شقاق در بارداری

با توجه به اینکه شانس ابتلا به شقاق در زنان باردار تا این اندازه زیاد است، سوالی که اغلب زنان در این دوران می پرسند این است که آیا درمان شقاق در بارداری امکان پذیر است؟ برخی روش ها با عنوان درمان خانگی شقاق در بارداری شناخته می شوند که در واقع راه هایی هستند که بیشتر برای جلوگیری از بروز این بیماری، کاهش علائم و شدت نگرفتن بیماری مناسب هستند. برخی از این راه ها به ترتیب زیر هستند:

  • رعایت بهداشت مقعد با تمیز و خشک کردن این ناحیه پس از هر بار اجابت مزاج با یک دستمال تمیز و نرم.
  • پوشیدن شلوارهای آزاد و نخی و لباس زیر پنبه ای و نرم.
  • خودداری کردن از خاراندن مقعد در صورت ایجاد خارش و سوزش در اثر شقاق.
  • خودداری از دوچرخه سواری طولانی مدت.
  • خودداری از نشستن طولانی مدت به خصوص بر روی مکان های سفت و خشن.
  • استفاده از پماد برای درمان شقاق در بارداری البته با مشورت پزشک.

درمان شقاق در بارداری با عمل

در صورتی که با رعایت موارد فوق، علائم بیماری شقاق رفع نشد و تا دو هفته ادامه داشت، باید به نزدیکترین پزشک متخصص شقاق، مراجعه کنید و با معاینات اولیه و آزمایشاتی نسبت به بهبود آن به شما مواردی تجویز می کند.

در صورتی که پزشک شقاق، تشخیص دهد، بیماری شما در مرحله وخیم یا تشدید شده قرار دارد به شما عمل جراحی را پیشنهاد می دهد.

عمل جراحی شقاق در زنان باردار به دو روش عمل شقاق با لیزر و عمل جراحی سنتی تقسیم می شود.

بهترین نوع عمل برای درمان شقاق بارداری، عمل لیزر شقاق در بارداری است که بدون درد و خونریزی و فشار به جنین انجام می گیرد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی

از عوامل ایجاد شقاق در زنان باردار می توان به افزایش وزن، کم تحرکی و تغییرات هورمونی و به دنبال آن کند شدن حرکات روده و بروز یبوست اشاره کرد. علاوه بر یبوست فشاری که در اثر بزرگ شدن شکم و افزایش وزن جنین بر اندام های تحتانی بدن مانند مقعد و لگن وارد می شود می تواند موجب کشیدگی در مجرای داخل مقعد و پارگی در این ناحیه و ایجاد شقاق شود.

درمان شقاق در مراحل اولیه بیماری ممکن است با روش های دارویی و استفاده از پماد انجام شود که به طور معمول برای زنان باردار توصیه نمی شود. در صورت ابتلا به این بیماری در دوران بارداری بهتر است هر چه سریعتر به یک پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید تا با توجه به شدت بیماری و شرایط شما، بهترین روش درمان شقاق در بارداری را برای شما انجام دهد.

اطلاعات تکمیلی شقاق در زنان باردار
⭐ درمان شقاق زنان باردار رعایت بهداشت فردی، پوشیدن شلوار های آزاد و نخی، خودداری از خاراندن مقعد، خودداری از دوچرخه سواری، خودداری از نشستن طولانی، استفاده از پماد
❌ علائم درد و خونریزی، یبوست شدید، تب بر اثر عفونت، سر درد، دل درد شدید
📌 عوامل ایجاد شقاق  یبوست، اسهال مزمن، پارگی و زخم، بارداری و زایمان، افزایش ورزش، کم تحرکی
💎 پزشک متخصص شقاق  دکتر قمری
امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇