علائم واریس پا

راهنمای مطالعه:

واریس چه علائمی دارد؟

علاوه بر موارد گفته شده واریس علائم دیگری نیز دارد که به شرح زیر است:

 1. سیاهرگ‌های بزرگ به رنگ آبی یا بنفش زیر پوست
 2. ورم کردن مچ پا و یا کل پا
 3. احساس درد و سنگینی زیادی در پا
 4. گرفتگی پا در شب
 5. خارش بیش از حد و مداوم در قسمت پایین پا و مچ پا
 6. احساس گزگز یا نبض پا
 7. لکه‌هایی با رنگ متفاوت روی پوست نزدیک رگ واریسی

ممکن است علائم واریس پا در برخی افراد هنگامی که در آب و هوای گرم قرار بگیرند یا تایم طولانی سرپا بمانند بیش‌تر شود. اگر جز این دسته از افراد هستید، می‌توانید با استراحت کردن و بالا گذاشتن پاها علائم واریس را کم‌تر کنید. برخی بیماران نیز دچار زخم واریس پا شده که با نام درماتیت استازیس نیز شناخته می‌شود. در صورتی که رگ‌های واریسی ترک خورده یا دچار خارش شدید شد، سریعا به پزشک مراجعه کنید چرا که در غیر این صورت به زخم وریدی پا مبتلا می‌شوید.

علائم اولیه در واریس

در صورتی که در خانواده‌تان سابقه واریس دارید، بهتر است به طور منظم پاهایتان را چک کنید. قبل از مشخص شدن سیاهرگ‌های واریسی، ممکن است علائم اولیه واریس را با مشکلات پوستی اشتباه بگیرید. چرا که واریس باعث درخشش زیاد از حد پوست شده، رنگ پوست را تغییر داده و همچنین باعث سفت و ضخیم شدن پوست می‌شود؛ بنابراین به نشانه‌های اولیه پوست برای تشخیص واریس دقت کنید:

 • لکه‌های قرمز روش در پایین پاها: این علامت ممکن است نقص در عملکرد ورید و یا احتمال ابتلا به واریس در آینده را نشان دهد.
 • احساس درد در پاها: گاهی اوقات ممکن است احساس درد در پا نشان دهنده علت واریس پشت زانو باشد.
 • سیاهرگ‌های تیره در نزدیک سطح پوست: سیاهرگ‌های پا در برخی افراد می‌تواند علت واریس باشد.
 • ورم کردن پاها در طول روز: علاوه بر علائم گفته شده واریس علت دیگری نیز دارد که می‌توان به ورم کردن پاها در طول روز اشاره کرد.

علائم واریس پا

آیا شما هم تاکنون علائم واریس پا را در بدنتان مشاهده کرده‌اید و نمی‌دانید که این علائم مربوط به واریس است یا خیر؟ شناسایی این علائم اهمیت بسیار زیادی در درمان بیماری دارد. واریس پا نوعی بیماری است که در اثر حاملگی، آسیب به رگ‌های واریسی و افزایش سن ایجاد شده و توجه به این علامت‌ها باعث می‌شود که افراد برای درمان واریس زودتر اقدام کنند. در صورت عدم درمان واریس ممکن است به زخم واریس مبتلا شوید بنابراین لازم است هر چه سریع‌تر برای تشخیص و معالجه به پزشک مراجعه کنید.

رگ واریسی چیست؟

سیاهرگ‌های پا دارای دریچه‌های یک طرفه هستند و اجازه نمی‌دهند خون به عقب بازگردند و خون فقط به سمت قلب حرکت می‌کند. در صورتی که دریچه‌های قلب دچار آسیب شده یا ضعیف شود، خون به جای حرکت به سمت قلب به عقب رفته و در سیاهرگ‌ها جمع شده و به همین دلیل ورم می‌کنند و از روی پوست دیده می‌شود که به آن سیاهرگ واریسی می‌گویند. این بیماری عموما با علامت به صورت رگ‌های پیچ خورده دیده می‌شود. همچنین ممکن است رگ‌های واریسی به صورت مویرگ‌های عنکبوتی نیز دیده شوند. این رگ‌ها مانند پلی بین سرخرگ و سیاهرگ عمل می‌کنند.

با توجه به این علائم لازم است که حواستان به رگ‌های واریسی بوده و علائم را مدیریت کنید در غیر این صورت واریس تشدید می‌شود.

دلیل واریس پا چیست؟

هیچ محدودیت سنی در واریس وجود ندارد و همه افراد در تمامی رده‌های سنی ممکن است مبتلا به واریس شوند. از دلایل عمده واریس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وراثت و سابقه خانوادگی: وراثت یکی از دلایلی است که برخی افراد با وجود واریس در سابقه خانوادگی، به آن مبتلا می‌شوند.
 2. نشستن یا سرپا ایستادن طولانی مدت: کسانی که مدت زمان طولانی می‌نشینند و یا سرپا می‌ایستند مستعد ابتلا به واریس هستند. چرا که سیاهرگ‌های پا برای برگرداندن خون به سمت قلب بیش‌تر تلاش کرده و باعث بروز واریس می‌شود. زمانی که بایستید یا پاهایتان را روی هم بیندازید این احتمال بالاتر می‌رود.
 3. چاقی و واریس: داشتن اضافه وزن فشار بیش‌تری به سیاهرگ‌ها وارد کرده و به همین دلیل خطر مبتلا شدن به واریس در افراد چاق بیش‌تر است.
 4. بارداری: نوزادان در دوران بارداری فشار بیش‌تری به شکم و سیاهرگ‌های پا وارد می‌کنند به همین دلیل نیز در این دوران ریسک مبتلا به واریس بالاتر است. البته جای نگرانی نیست چرا که سه تا دوازده ماه پس از بارداری رگ‌های واریسی دوران بارداری از بین می‌روند.
 5. افزایش سن: با بالا رفتن سن، خطر مبتلا شدن به واریس بالاتر می‌رود چرا که با فرسایش تدریجی، سیاهرگ‌ها ضعیف شده و نمی‌توانند خون را از پا به درستی به سمت قلب برگردانند.
 6. جنسیت: تحقیقات نشان داده که واریس در میان خانم‌ها شایع‌تر از آقایان بوده و دلیل آن می‌تواند اختلالات هورمونی یا بلوغ باشد.
 7. سیگار کشیدن علت واریس پا در جوانی: افراد جوانی که عادت سیگار کشیدن را دارند، بیش‌تر به واریس مبتلا می‌شوند، زیرا سیگار باعث آسیب به رگ‌های واریسی می‌شود و التهاب رگ‌ها را بالاتر می‌برد. به همین دلیل هم تجمع خون در سیاهرگ‌ها بیش‌تر می‌شود. برای از بین بردن واریس در سن جوانی میبایست سیگار را ترک کرده و ورزش را وارد روتین زندگی‌تان کنید.

علت بروز عفونت واریس پا

زمانی که واریس درمان نشود، به زخم واریسی مبتلا می‌شوید و علائم زیر را مشاهده می‌کنید:

 • درد زیاد و مداوم
 • خروج مواد عفونی و سبز رنگ از ناحیه زخم شده
 • قرمزی شدید و تورم پوست اطراف زخم
 • تب شدید

در صورت مشاهده چنین علائمی باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین بالا نگه داشتن پا، پانسمان کردن به موقع زخم و استفاده از جوراب واریس به شما در جهت برطرف شدن زخم واریس پا کمک شایانی می‌کند. این زخم‌ها بین 3 تا 4 ماه زمان احتیاج دارند تا بهبود یابند.

علائم واریس پا
📌 دلایل وراثت، نشستن یا سرپا ایستادن طولانی، چاقی، بارداری، افزایش سن
❓ علائم سیاهرگ‌های بزرگ به رنگ آبی یا بنفش، ورم کردن، احساس درد و سنگینی، خارش بیش از حد، احساس گزگز
👤 افراد مستعد بیشتر خانم ها
🔸 انواع واریس پا واریس ورید صافن بزرگ، واریس ورید صافن کوچک، واریس متوسط، واریس شدید، واریس شاخه‌ای، واریس عنکبوتی
💎روش های درمان مراجعه به دکتر

درد واریس پا چگونه است؟

در خیلی از مواقع رگ‌های متورم روی پا دیده نمی‌شود اما این در حالی است که نوع خطرناک واریس بدون علامت بوده و در واقع واریس عمقی به شمار می‌رود این نوع واریس معمولا با درد همراه است. برای تشخیص واریس عمقی باید به پزشک متخصص عروق مراجعه کنید. او از طریق سونوگرافی مخصوص وریدی و معاینه می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. درد پا به پزشک در تشخیص بهتر این نوع واریس کمک می‌کند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

نکاتی در مورد واریس پا

زمانی که سیاهرگ‌های موجود در پا در اثر افزایش سن، چاقی، ایستادن بیش از حد و همچنین استعمال سیگار ضعیف می‌شوند، نمی‌توانند به خوبی خون را به سمت قلب ببرند و خون در این رگ‌ها جمع شده و از روی پوست نمایان می‌شوند. واریس علائم مختلفی مانند درد در ساق پا، تورم، مشخص بودن رگ‌های واریسی و انقباض عضلات پایین پا در شب را به همراه دارد. شناسایی این علائم به درمان شما کمک زیادی می‌کند. البته در برخی موارد واریس فقط با درد شدید همراه است که برای تشخیص باید پزشک عروق مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇