نمونه گرافیکی از بیماری شقاق و نحو گیاهان دارویی برای جلوگیری

درمان گیاهی شقاق مقعدی (درمان گیاهی زخم مقعدی)

راهنمای مطالعه:

آیا امکان درمان گیاهی شقاق مقعد وجود دارد؟ شقاق مقعدی یا Anal fissure یکی از عارضه‌ها و بیماری‌های دردناکی است که روش‌های درمان متعددی نیز دارد. درمان گیاهی زخم مقعدی یکی از روش‌هایی است که بیشتر افراد به آن روی می‌آورند. به صورت کلی،‌ برای اکثر بیماری‌ها، روش‌های درمانی گیاهی وجود دارد؛ ولی باید توجه داشت که باید این درمان‌ها درست و به موقع انجام شوند و همچنین تحت نظر پزشک باشند. در این مقاله از سایت دکتر قمری، به طور کامل، به بررسی درمان شقاق مقعد با دارو‌های گیاهی و روش‌های خانگی می‌پردازیم.

برای درمان گیاهی شقاق یا زخم مقعدی که یکی از بیماری های مقعدی محسوب میشود، دارو‌ها و روش‌های بسیاری وجود دارند. شما می‌توانید برای این کار از عسل، روغن‌های گیاهی مختلف مانند روغن زیتون و همچنین روغن حیوانی نیز استفاده کنید. اگر روش‌های درمان خانگی شقاق مقعد را به خوبی بلد باشید، می‌توانید هرچه زودتر از درد این مشکل رها شوید. در برخی موارد که داروی گیاهی برای شقاق مقعدی موثر واقع نمی‌شود، باید به پزشک مراجعه کرده تا با روش‌های نوین اقدام به درمان زخم مقعد بکنید. در ادامه به بررسی درمان گیاهی فیشر می‌پردازیم.

شقاق مقعدی و علائم آن

علائم شقاق مقعدی
فرد مبتلا به شقاق مقعدی

ممکن است برای بسیاری از کاربران این سوال پیش آمده باشد که شقاق چیست و چه علائمی دارد؟ شقاق مقعدی یا زخم مقعد که به آن فیشر Fissure نیز گفته می‌شود، به زخمی گفته می‌شود در دیواره روده بزرگ و در نیمه تحتانی مقعد به وجود می‌آید. به دلیل بالا بودن تعداد گیرنده‌های عصبی در این بخش از بدن، وجود این زخم باعث ایجاد درد شدیدی خواهد شد؛ بنابراین اولین علامت وجود شقاق مقعدی، درد زیاد در هنگام اجابت مزاج است. از دیگر علائم وجود این بیماری، خونریزی است که با توجه به این موارد،‌ برخی از افراد آن را با بیماری هموروئید با بواسیر اشتباه می‌گیرند. گاهی اوقات این زخم به صورت بسیار خفیف در بدن ایجاد شده و پس مدت کوتاهی نیز به صورت خود به خود خوب می‌شود؛ اما مواردی مانند یبوست مزمن، اسهال و موارد دیگر، باعث شدت آن شده و درد زیادی را برای بیمار به همراه دارند. در صورت مشاهده علائم اولیه بروز شقاق یا فیشر مقعدی، می‌توانید به درمان سریع شقاق مقعدی با روش‌های خانگی بپردازید.

درمان گیاهی چیست و چگونه به درمان زخم مقعدی کمک می‌کند؟

درمان گیاهی سوزش مقعدی شقاق یکی از روش‌های معالجه بیماری‌های مختلف است و در آن بیماران به‌جای استفاده از داروهای شیمیایی، از روش طب سنتی استفاده می‌کنند. درمان شقاق مقعدی در طب سنتی و درمان‌های گیاهی، با علم تجربی شناخته شده‌اند و معمولاً هرکدام از آنها توانایی بهبود بسیاری از بیماری‌ها را دارند.

زخم مقعدی هم یک نوع بیماری خاص است که معمولاً طب سنتی داروهای گیاهی مختلفی را برای آن در نظر گرفته است. کسانی که مبتلا به شقاق، فیشر یا همان زخم مقعدی هستند؛ به کمک این داروها می‌توانند آن را درمان کنند.

انواع روش‌های درمان گیاهی برای شقاق یا فیشر مقعدی

روش های مختلف در خانه وجود دارد که می توان شقاق را درمان کرد
تصویری از منطقه بوجود آمدن شقاق

برای درمان گیاهی شقاق یا فیشر، روش‌های زیادی وجود دارد. از آن‌جا که مهم‌ترین دلیل این بیماری، فشار زیاد به روده‌ها و مقعد است، بیشتر این روش‌های درمانی به خروج راحت مدفوع و عدم فشار به دیواره مقعد متمرکز هستند. در ادامه به بررسی تاثیرگذارترین روش‌های درمان این بیماری می‌پردازیم.

1- درمان شقاق مقعدی با عسل

عسل، یکی از انواع درمان خانگی شقاق مقعدی است که تاثیر زیادی نیز در تسریع درمان این بیماری دارد. این ماده غذایی و دارویی، برای بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای درمان شقاق نیز، گزینه بسیار موثری است. برای استفاده از عسل در درمان خانگی شقاق مقعدی باید از ترکیب مناسب آن استفاده کنید. برای این کار، باید عسل خام به همراه روغن زیتون و موم اصلی زنبور عسل را تهیه کنید و در یک دمای ملایم و حرارت غیر مستقیم ذوب کنید. این مخلوط را باید هر روز دو بار و هر بار به مدت 20 دقیقه روی زخم قرار داده و به صورت دمر بخوابید تا اثر کند. باید این کار را تا 4 هفته به صورت مرتب انجام دهید تا اثرگذار باشد.

برای تهیه این مخلوط و تاثیر بیشتر درمان شقاق مقعدی با عسل، حتما باید از موم زنبور عسل اصل استفاده کنید و از محصولات شرکتی که از قبل در دما و حرارت شکل گرفته‌اند استفاده نکنید؛ زیرا اثری نخواند داشت. همچنین، باید روغن زیتون اصل استفاده کنید. استفاده از محصولات اصلی در تهیه این ضماد بسیار مهم است. همچنین عسل تیره در این زمینه بهتر است. برای درمان شقاق با استفاده از عسل، برخی از افراد از ترکیب زردچوبه و عسل نیز استفاده می‌کنند؛ زیرا زردچوبه خاصیت ضد التهابی داشته و در کنار عسل، به درمان سریع‌تر زخم کمک می‌کند. با توجه به خواص پزشکی اثبات شده عسل برای درمان زخم‌ها و همچنین خاصیت ضد عفونتی که عسل دارد، درمان خانگی شقاق مقعد با استفاده از عسل بسیار کاربردی خواهد بود.

2- درمان شقاق با روغن حیوانی

روغن حیوانی یکی دیگر از انواع روش‌های درمان شقاق مقعدی است که می‌توانید در خانه آن را امتحان کنید. یکی از روش‌هایی که از گذشته تا به امروز در درمان و ترمیم زخم‌های روی پوست استفاده می‌شده، استفاده از روغن حیوانی است. این روش در طب سنتی بسیار پرکاربرد و موثر است. برای استفاده از روغن حیوانی در ترمیم زخم‌ها؛‌ مخصوصا برای درمان شقاق، نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد. با توجه به این که استفاده از این روش برای ترمیم زخم‌ها در بسیاری از مناطق کشور همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و موثر واقع می‌شود، می‌توانید آن را به عنوان یک روش مفید برای درمان زخم مقعد در نظر بگیرید.

برای این که از روغن حیوانی به عنوان درمان خانگی شقاق استفاده کنید، دو روش وجود دارد. در روش اول، باید روغن حیوانی را با شیر بدون لاکتوز مخلوط کرده و شب قبل از خواب میل کنید. روغن حیوانی با ترکیباتی که دارد، عمل دفع را بسیار راحت کرده و باعث می‌شود زخم مقعد بدتر نشده و سریع‌تر خوب شود. روش دوم در این درمان این است که روغن حیوانی را در معرض حرارت غیر مستقیم قرار داده و آن را روی محل زخم بمالید. این کار باید 3 تا 4 بار در روز انجام شود. استفاده از روغن حیوانی ممکن است هزینه زیادی داشته باشد؛ اما هیچ گونه عوارض جانبی برای آن ثبت نشده است. از طرف دیگر، میزان اثر بخشی بالای آن نیز باعث می‌شود تا به عنوان یک داروی موثر در درمان زخم‌ها استفاده شود. علاوه بر روغن حیوانی، شیاف دنبه برای شقاق خوب است و درد زخم مقعدی را کاهش می‌دهد.

3- روغن زیتون برای زخم مقعدی

از دیگر روش‌های گیاهی درمانی زخم مقعدی، استفاده از روغن زیتون است. روغن زیتون به عنوان یک داروی گیاهی برای زخم مقعدی بسیار موثر است. چربی موجود در این روغن طبیعی و سالم است. استفاده روغن زیتون نیز مانند روغن حیوانی به دو صورت است. با توجه به این که روغن زیتون خاصیت روان کنندگی روده‌ها را دارد و باعث می‌شود عمل دفع بسیار راحت‌تر انجام شود، برای درمان زخم شقاق موثر خواهد بود؛ زیرا از اعمال فشار به روده‌ها در هنگام دفع جلوگیری می‌کند. روش دیگر استفاده از روغن زیتون، مالیدن آن به محل زخم است. برای این کار، می‌توانید روغن زیتون را با موم ذوب شده ترکیب کرده و بر روی موضع زخم خود بمالید.

4- سرکه سیب؛ داروی گیاهی دیگر برای شقاق مقعدی

یکی دیگر از داروهای گیاهی موثر در درمان شقاق مقعدی، استفاده از سرکه سیب است. با توجه به این که سرکه سیب برای درمان یبوست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای التیام درد شقاق نیز موثر خواهد بود. برای این که با سرکه سیب بتوانید شقاق مقعدی خود را بهبود ببخشید، باید هر روز یک یا دو بار آن را با آب مخلوط کرده و میل کنید. این کار، عملکرد روده‌ها را بهتر می‌کند و باعث می‌شود در هنگام اجابت مزاج، فشار زیادی به روده‌ها وارد نشده و زخم مقعدی آسیب بیشتری نبیند. این داروی گیاهی برای شقاق، در بسیاری از موارد موثر عملکرده است. روش دیگر استفاده از سرکه سیب، آغشته کردن یک پنبه به سرکه سیب و مالیدن آن به موضع شقاق است.

5- استفاده از شیاف اسانس روغنی در بهبود شقاق مقعدی

یکی از انواع دارو گیاهی برای شقاق شقاق مقعدی، استفاده از شیاف‌های با اسانس روغن‌های مختلف است. در این درمان، از یک شیاف با اسانس اصلی روغن نارگیل استفاده می‌شود. در این روش، کپسول شیاف به داخل رکتوم رفته و در آن ذوب می‌شود؛ به این ترتیب مواد روغنی و دارویی گیاهی آن در داخل اقدام به ترمیم زخم فیشر می‌کنند. استفاده منظم از این شیاف‌ها در دورانی که شقاق دارید، باعث رساندن اسانس‌ها به زخم شده و یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی برای فیشر محسوب می‌شود. شیاف‌های اسانس روغنی از ترکیبات مختلفی ایجاد می‌شوند. در این شیاف‌ها، از روغن نارگیل به عنوان روغن حمل کننده مواد دیگر استفاده می‌شود. همچنین روغن‌های ضروری دیگر مانند بابونه رومی، اسطخودوس، مر، گیاه شمعدانی و روغن گیاهان دیگر استفاده شده است. تمام این گیاهان برای درمان خانگی شقاق موثر هستند و به التیام پوست و همچنین بازگشت خاصیت ارتجاعی آن بسیار کمک می‌کنند.

6- صابون شیر بز گیاه مر و کندر؛ برای تمیز نگه داشتن محدوده شقاق

یکی از عوامل مهم برای درمان شقاق، تمیز نگه داشتن محدوده آن است. برای این کار، باید از صابونی استفاده کنید که زخم را نسوزاند و باعث درد بیشتر نشود. استفاده از صابون شیر گیاه کند و مر برای تمیز کردن اطراف محدوده زخم شقاق، بسیار موثر بوده و باعث می‌شود از به وجود آمدن عفونت‌ها جلوگیری شود. شیر بز حاوی اسید بوتیریک است که در روده بزرگ به طور طبیعی به مقدار زیاد وجود دارد. این ماده باعث تقویت و انرژی بخشی به سلول‌ها خواهد شد؛ بنابراین استفاده از این صابون برای ترمیم زخم نیز موثر خواهد بود.

7- تخم کتان و تاثیر آن بر درمان شقاق و یبوست

همان طور که بارها اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد شقاق مقعدی، یبوست است. یک دارو گیاهی برای شقاق مقعدی که بسیار موثر عمل می‌کند، تخم کتان است. این دارو، با جلوگیری از یبوست و درمان آن، به بهبود و التیام شقاق نیز کمک زیادی می‌کند. برای مصرف تخم کتان، بهتر است که هر صبح چند قاشق از آن را در آب حل کرده و میل کنید. این کار، فشاری را که به عضلات در هنگام اجابت مزاج وارد می‌شود کاهش داده و باعث بهبودی می‌شود.

8- استفاده از ژل آلوئه ورا در التیام شقاق

یکی دیگر از داروهای گیاهی که تاثیر زیادی در درمان شقاق دارند، ژل آلوئه ورا است. گیاه آلوئه ورا، خواص زیادی در رابطه با تسکین و درمان التهاب‌های پوستی دارد. برای بهبود بیماری شقاق مقعدی، می‌توانید برگ گیاه آلوئه ورا را گرفته و ژل آن را خارج کنید. با استعمال ژل تهیه شده در موضع شقاق، تاثیر آن در التیام و بهبودی را خواهید دید. برای تاثیر بهتر، بهتر است که ژل تهیه شده را شب هنگام خواب، به صورت شیاف استفاده کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد. به عنوان گیاه شقاق، آلوئه ورا بسیار مفید است.

9- درمان شقاق مقعدی با استفاد از ویتامین E

در کنار داروهای گیاهی که در درمان بیماری شقاق موثر هستند، برخی از درمان‌ها نیز با استفاده از قرص امکان‌پذیر هستند. در این رابطه، می‌توانید از کپسول ویتامین E استفاده کنید. این کپسول که به عنوان قرص برای درمان شقاق مقعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیر خوبی در بهبودی از این بیماری دارد. برای درمان شقاق با استفاد از قرص ویتامین E، باید ابتدا موضع مورد نظر را به خوبی ضد عفونی کنید. بعد از این کار، کپسول حاوی ویتامین E را خوب تکان دهید تا مواد درون آن به خوبی مخلوط شوند؛‌ سپس  سر کپسول را با استفاده از یک شیء تیز سوراخ کنید تا روغن درون آن خارج شود. روغن مورد نظر را به خوبی روی موضع زخم بمالید. بهتر است که این کار را در حداقل یک بار در روز انجام دهید. بریا درمان شقاق،‌ دارو‌های زیادی به عنوان داروی گیاهی فیشر مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر آن‌ها نیز در صورت استفاده صحیح، بسیار موثر واقع می‌شوند.

10- شیاف های دست ساز شقاق

شیاف برای درمان زخم مقعدی بسیار مناسب است و شیاف های دست ساز میتواند در درمان یبوست بسیار موثر باشد. از جمله دارو های گیاهی که در ساخت شیاف های مخصوص درمان شقاق استفاده میشود میتوان به ریشه باتلاق، ریشه ی کامفری، کره کاکائو، موم زنبور عسل اشاره کرد.

11.درمان شقاق با زردچوبه

شما عزیزان می توانید علاوه بر ترکیب عسل و زردچوبه با یکدیگر و استفاده از ترکیب حاصله در محل بیماری، از زردچوبه به صورت مجزا مورد استفاده قرار دهید، همچنین شما عزیزان می توانید این ماده گیاهی را با روغن زیتون ترکیب کنید و مخلوط حاصل را مورد استفاده قرار دهید.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درمان زخم مقعدی با روغن نارگیل

خیلی از بیماران با این سؤال مواجه می‌شوند که آیا روغن نارگیل برای زخم مقعدی مفید است؟ روغن نارگیل به دلیل خواص ضدعفونی‌کننده و ترمیم‌کننده، یک گزینه بسیار مناسب برای درمان زخم مقعدی است. این داروی گیاهی همواره پوست ناحیه مقعد را مرطوب نگه می‌دارد.

درمان زخم مقعدی با پماد گیاهی

پماد گیاهی برای درمان زخم مقعدی هم یک گزینه بسیار مناسب است. برای این کار می‌توانید از پماد ترکیب موم و روغن زیتون استفاده کرد. همچنین  می توانید با استفاده از پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی، بیماری خود را به طور کامل درمان کنید.

میوه ها و سبزیجات تازه

میوه هایی مانند لیمو و پرتقال سرشار از ویتامین C هستند. مرکبات منبع مهمی از آنتی اکسیدان ها هستند. آنها به کاهش احتمال التهابات ناشی از شقاق مقعد کمک می کنند.

دلایل بروز شقاق مقعدی

موارد متعددی هستند که باعث بروز شقاق مقعدی می‌شوند. نقطه اشتراک علل بروز این مشکل در بدن، فشار بیش از حد به مقعد است. پارگی‌های درون مقعد ممکن است برای هرکسی اتفاق بی‌افتند؛ هرچند که این مشکل در میان افراد جوان‌تر که سالم به نظر می‌رسند، بیشتر رخ می‌دهد. برخی از شقاق‌ها ممکن است عارضه‌ای نداشته باشند که به آن‌ها شقاق اولیه نیز می‌گویند. علت بروز شقاق مقعدی ممکن است به دلیل یبوست یا اسهال مزمن باشد. هرچند بیشتری دلیل آن نیز یبوست است که با فشار زیاد برای خارج کردن مدفوع و خروج مدفوع سفت و سخت، زخم ایجاد می‌شود. در گذشته تصور می‌شد که دلیل بروز شقاق، فشار زیاد برای اجابت مزاج باشد؛ با این وجود امروزه مشخص شده است که عضلات منقبض اسفنکتر ممکن است دلیل اصلی بروز شقاق مقعدی باشند. وقتی فشار زیاد به ناحیه مقعد وارد شود، باعث بروز فیشر یا شقاق می‌شود که همین مورد، باز هم درد و تنش بیشتری را به دنبال دارد که باعث بوجود آمدن چرخه‌ای از درد و مشکل می‌شود. از دیگر دلایل بروز شقاق مقعدی، زایمان سخت است؛ مخصوصا اگر با استفاده از ابزار کمکی زایمان انجام شده باشد.

شقاق ثانویه زمانی به وجود می‌آید که دلایل دیگری مانند بیماری‌های کرون یا کولیت اولسترانو که بیماری‌های التهاب روده هستند رخ بدهد. سایر مواردی که با شقاق مقعدی ارتباط دارند، عبارتند از بیماری سل، سارکوئیدوز، HIV یا ایدز و بیماری سیفلیس. برخی از شقاق‌های مقعدی که در اثر بیماری‌ها، عفونت و شرایط دیگر ایجاد می‌شوند، ممکن است مزمن شده و مشکلاتی را به همراه داشته باشند. برای درمان آن‌ها، دیگر درمان خانگی اثر بخش نیست و ممکن است نیاز به جراحی یا مداخلات داشته باشید. در ادامه، انواع درمان گیاهی برای درد مقعدی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع رژیم غذایی و رفتاری برای شقاق مقعدی

رژیم غذایی مناسب برای درمان گیاهی شقاق
غذاهای مناسب برای درمان شقاق

برای درمان شقاقی که در مراحل اولیه قرار دارد، می‌توانید از داروی گیاهی شقاق استفاده کنید. در کنار استفاده از این داروها، بهتر است برخی از مواد غذایی را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به علاوه، برای اینکه درمان خانگی شما بهتر انجام شود، می‌توانید ورزش‌های مختلفی را انجام دهید تا نتیجه بهتری نیز دریافت کنید. در ادامه، با درمان گیاهی برای شقاق مقعدی بیشتر آشنا میشویم.

1- مصرف غذاهای فیبردار و تاثیر آن بر درمان شقاق

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی که باید در روز حداقل بین 25 تا 40 گرم در رژیم غذایی ما وجود داشته باشد، فیبر است. این ماده غذایی، کمک می‌کند که بدن دچار یبوست و خشکی نشود. از طرف دیگر، مصرف مناسب و به اندازه آن همچنین از اسهال نیز جلوگیری می‌کند. این دو مورد، از جمله اصلی‌ترین دلایل ایجاد و شدت شقاق مقعدی هستند. در کنار استفاده از دارو گیاهی برای درمان شقاق مقعدی، بهتر است که فیبر موجود در غذاهای خود را نیز کنترل کنید تا مشکلات شما بیشتر نشوند. دفع راحت مدفوع باعث فشار کمتری به شقاق شده و به بهبود آن سرعت می‌بخشد.

اگر در رژیم غذایی خود، نمی‌توانید فیبر زیادی را قرار دهید، می‌توانید از مکمل‌های فیبر استفاده کنید. این مکمل‌ها به شکل‌های مختلف و با ترکیبات متفاوت مانند پسیلیوم، پلی کربوفیل و متیل سلولوز وجود دارند. برای این که با مصرف این مکمل‌ها دچار عوارضی مانند نفخ شکم نشوید، بهتر است که مصرف آن را به آرامی شروع کرده و کم کم آن را افزایش دهید.

2- استفاده از صندلی حمام گرم و نرم

وان‌های پلاستیکی کوچک که به آن‌ها Sitz baths گفته می‌شود در بیشتر داروخانه‌ها موجود و در دسترس هستند. استفاده از این وان آب گرم، به کاهش درد و تسریع در درمان شقاق کمک زیادی می‌کند. برای این کار، وان را با مقدار مشخصی آب گرم پر کرده و درون آن بنشینید. بهتر است که 10 تا 15 دقیقه در این حالت باقی بمانید تا موضع زخم شده به خوبی خیس خورده و درد شما آرام شود؛ هرچند که این کار ممکن است تاثیر زیادی در تسریع بهبودی شما نداشته باشد.

3- استفاده از نرم کننده مدفوع در بهتر شدن شقاق

نرم کننده‌های مدفوع موادی هستند که آب بیشتری را به دستگاه گوارش شما می‌کشند و از یبوست مزمن جلوگیری می‌کنند. در این مواد به طور کلی عوارض زیادی ندارند و سالم در نظر گرفته می‌شوند. همچنین، این مواد در دسته ملین‌ها قرار نمی‌گیرند. این نرم کننده‌ها، به صورت شربت، کپسول یا قرص عرضه می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به صورت هفتگی نیز مصرف کنید.

4- تاثیر نوشیدن به اندازه آب در درمان شقاق

با توجه به این که یبوست دلیل اصلی شقاق نامیده می‌‎شود؛ از این رو بهتر است که آب بدن خود را به اندازه کافی بالا ببرید تا از یبوست جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید از میوه‌های آب‌دار و سبزیجات نیز برای جذب آب بیشتر استفاده کنید. رفتارهای دیگری نیز وجود دارند که به درمان شقاق و یا کاهش درد آن کمک زیادی می‌کنند؛ برای مثال، تمیز کردن مقعد پس از اجابت مزاج با استفاده آب ولرم می‌توانید کمک زیادی به از بین بردن عفونت‌ها بکنید.

بهترین پماد برای شقاق مقعدی

در کنار داروی گیاهی برای درمان شقاق مقعدی و همچنین قرص‌ها و انجام برخی از کارها، استفاده از پماد نیز در درمان شقاق تاثیر زیادی دارد. برای درمان شقاق با استفاده از پماد، موارد متعددی وجود دارند که در این زمینه موثر هستند.

1- استفاده از پماد ضد فیشر گیاهی در درمان شقاق

پماد ضد فیشر، یک پماد گیاهی برای شقاق است که از عصاره‌ها  دارو گیاهی تشکیل شده است که به بهبود این زخم کمک زیادی می‌کند. استفاده از این پماد، جزء رایج‌ترین روش‌های درمان بیماری فیشر مقعدی است. ترکیبات این پماد شامل داروهای گیاهی دارمازو و همچنین عصاره بابونه است. در این پماد، دارمازو به عنوان ماده جمع کننده عمل می‌کند و گیاه بابونه به عنوان ضد التهاب و اسپاسم مقعدی به درمان زخم مقعد کمک زیادی می‌کند. برای این که مصرف این پماد، تاثیر مناسبی داشته باشد، بهتر است که با پزشک خود در مورد دوز مصرف آن مشورت کنید.

2- استفاده از پمادهای لیدوکائین و تری نیترات گلیسیرین در درمان شقاق

پمادهای مورد استفاده در درمان شقاق، متعدد هستند. از جمله آن‌ها پمادهای لیدوکائین و همچنین گلیسیرین تری نیترات است. پماد لیدوکائین بیشتر به عنوان بی حس کننده عمل می‌کند و درد و التهاب ناشی از شقاق را کاهش می‌دهد. در کنار مصرف داروی گیاهی برای درد مقعدی، می‌توانید از این پماد نیز استفاده کنید. از طرف دیگر پماد گلیسیرین یکی بهتر‌ین و شناخته شده‌ترین پمادها در درمان شقاق است. این پماد باعث می‌شود که گردش خود در ناحیه مقعد بیشتر شده و زخم مقعد درمان سریع‌تری را در پیش بگیرد. این پماد را باید با توجه به شرایط زخم استفاده کرد. معمولا برای استفاده این دارو، باید آن را بین 6 تا 12 ساعت یک بار استفاده کنید.

3- پماد مسدود کننده کانال کلسیم و درمان شقاق مقعدی

پماد مسدود کننده کلسیم، از جمله پمادهایی است که در درمان شقاق مقعدی استفاده می‌شود. در کنار استفاده از انواع مختلف داروی گیاهی برای شقاق، می‌توانید از این پماد نیز استفاده کنید. این پماد همان طور که از نام آن پیدا است، از ورود و خروج کلسیم در سلول‌ها جلوگیری کرده و باعث می‌شود تا با کاهش فشار خون در ناحیه مقعد، باعق بهبود بیماری می‌شود. از مهم‌ترین و بهترین انواع پماد مسدود کننده کلسیم، دیلتیازم است.

4- پماد تترا سایکلین برای شقاق مقعدی

از جمله پمادهایی که برای درمان زخم‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پماد تتراسایکیلین است. این پماد، از التهاب و سوزش زخم در مقعد نیز جلوگیری می‌کند. استفاده از این پماد، برای زنان باردار ممنوع است. پمادها نیز مانند داروی گیاهی شقاق مقعدی، تاثیر مثبتی در بهبود بیماری شقاق دارند؛ اما بهتر است که آن‌ها را نیز با مشورت پزشک و به اندازه مصرف کنید.

نکاتی جهت بهبود شقاق مقعدی به کمک درمان گیاهی

  1. با استفاده از روغن برگ می توانید محل بیماری را چرب کنید تا در هنگام دفع مدفوع هیچ پارگی و کششی نداشته باشد.
  2. حتما پس از اجابت مزاج مقعد خود را با صابون مخصوص ضد عفونی کنید و سپس آن را با آب گرم بشویید و سپس با دستمال خشک کنید.
  3. می توانید پس از پاکسازی کامل مقعد، داخل و روی زخم را با استفاده از پماد ژکتول چرب کنید.
  4. اگر علاقمند به عرقیجات گیاهی باشید می توانید نصف لیوان عرق آلوئه ورا و نصف استکان عرق بومادران را با هم مخلوط کنید و آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنید.
  5. پس از هر وعده غذایی خوردن یک قاشق سبوس گندم می تواند بسیار کمک کننده باشد. شیوه مصرف آن اینگونه است که سبوس گندم را در یک کاسه ماست ریخته و آن را همراه با یک لیوان آب میل کنید.
  6. از مصرف میوه هایی مانند موز و کیوی که موجب یبوست می شود خودداری کنید و سعی کنید میوه های فیبر دار و ملین کننده نظیر هندوانه، انگور، گلابی، پرتقال، لیمو و … مصرف کنید.

بهترین درمان برای شقاق مقعدی

در درمان شقاق مقعدی، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. بیشتر این روش‌ها با استفاده از داروهای گیاهی هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. با دانستن انواع داروی گیاهی برای شقاق و بواسیر، می‌توانید درمان راحت‌تری داشته باشید؛ اما به شرطی که این بیماری‌ها در مراحل اولیه باشند. در صورتی که این مشکلات به صورت مزمن برای شما وجود دارند و مدت طولانی حتی با وجود درمان‌های گیاهی نتیجه نگرفته‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان‌های مدرن مانند جراحی را امتحان کنید. در این مقاله،‌ تلاش کردیم تا بهترین دارو برای درمان شقاق مقعدی را به شما معرفی کنیم. اگر مایل به اطلاعات بیشتر درباره درمان شقاق بودین به مقاله دوره نقاهت بعد از عمل شقاق مراجعه کنید. همچنین انواع پمادهای گیاهی و غیر گیاهی را نیز برسی کردیم. تمام این موارد، بهتر است که با نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند. در سایت دکتر قمری، می‌توانید اطلاعات مفید زیادی در رابطه با انواع بیماری‌های مقعدی و درمان آن‌ها و همچنین دریافت نوبت به دست آورید.

سوالات متداول درباره درمان گیاهی شقاق

بهترین داروی گیاهی برای شقاق چیست؟

آلوئه ورا یک ماده طبیعی است که به تسکین درد با حداقل عوارض جانبی کمک می کند. می توان از آن برای درمان شقاق مقعد با ترمیم، التیام و تسکین پوست ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. برای استفاده از آن به عنوان یک درمان، یک گیاه آلوئه ورا تازه بگیرید و یکی از برگ های سالم آن را ببرید و بر روی محل بیماری بمالید.

داروی گیاهی شقاق کدامند؟

درمان گیاهی زخم و شقاق مقعدی با استفاده از نارگیل، عسل، آلوئه ورا، چای و روغن نارگیل امکان پذیر است.

کدام روغن گیاهی برای شقاق مناسب است؟

روغن هایی نظیر روغن زیتون، روغن نارگیل می تواند به درمان هر چه بهتر بیماری کمک کند.

بهترین قرص آنتی بیوتیک برای درمان شقاق مقعدی چیست؟

بهترین قرص آنتی بیوتیک، قرص مترونیدازول برای شقاق است.

بهترین پماد گیاهی برای شقاق چیست؟

بهترین پماد ها برای درمان شقاق، پماد تتراسایکلین، پماد نیتروگلیسیرین، پماد هیدروکورتیزون، پماد ویتامین ای، پماد موپیروسین، پماد ركتول، پماد درموپان، پماد زینک اکساید برای شقاق مقعدی بسیار مناسب هستند. همچنین این پماد ها در دوز های پایین بهترین پماد برای شقاق مقعدی کودکان است.

درمان شقاق مقعدی با داروهای گیاهی در چه مرحله ای از بیماری تاثیر گذار است؟

درمان شقاق مقعدی به کمک درمان گیاهی در مراحل اولیه شقاق و بعد از عمل می تواند بسیار موثر باشد و به بهبود صد در صدی شقاق کمک کند.

اطلاعات تکمیلی درمان گیاهی شقاق یا فیشر
💎راه های درمان روغن حیوانی، سرکه سیب، روغن زیتون، آلوئه ورا
🍃بهترین گیاه درمانی  آلوئه ورا
⭐روغن های گیاهی موثر روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن برگ، روغن آلوئه ورا
💎 پزشک متخصص شقاق  دکتر قمری
3.7/5 - (4 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هما
هما
11 ماه قبل

سلام خواهر من درد مقعد داشت بعد از معاینه، دکتر گفت شقاق داره و برای درمان پماد داد. اما خواهرم با گذشت یک هفته هنوز خوب نشده. باید چیکار کنه؟

دکتر قمری
دکتر قمری
11 ماه قبل
پاسخ به  هما

با سلام و درود، بهتر است فرد بیمار از کلینیک نوبت رزرو کرده و هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرد.

آتوسا
آتوسا
7 ماه قبل

سلام جناب دکتر عزیز میخواستم بدونم آیا درمان گیاهی شقاق مقعدی عوارض جانبی دارد؟

دکتر قمری
دکتر قمری
7 ماه قبل
پاسخ به  آتوسا

سلام آتوسا عزیز، در اکثر موارد، درمان گیاهی شقاق مقعدی عوارض جانبی ندارد. با این حال، در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند حساسیت پوستی یا ناراحتی خفیف مقعدی رخ دهد.

Awin
Awin
5 ماه قبل

سلام آقای دکتر , من یک روز پیش تخلیه سرپایی آبسه انجام دادن برام ,از دیروز خیلی احساس درد شدید داخل مقعد و فقط سمت چپم احساس میکنم , آبسه در سمت چپ بود .

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇