آبسه کیست مویی و درمان آن

آبسه کیست مویی

راهنمای مطالعه:

در هر نقطه از بدن اگر مقداری چرک جمع شود به آن آبسه می‌گویند. اما کیست مویی یک کیست حاوی مو بوده و دچار عفونت می‌شود. پس در کیست مویی عفونت چرکی هم دیده خواهد شد. در ادامه به سوالاتی از قبیل آبسه کیست مویی چیست؟ آبسه کیست مویی چگونه تخلیه می‌شود؟ کیست مویی با جوش چه تفاوتی دارد؟ درمان کیست آبسه مویی چگونه صورت می‌گیرد؟ پاسخ می دهیم.

کیست مویی هم با آبسه و هم بدون آن ایجاد شده و محل بروز آنها هم متفاوت است. آبسه در هر نقطه از بدن امکان دارد خود را نشان دهد اما کیست مویی در جاهایی که موی بدن ضخیم باشد ایجاد می‌شود. این کیست در انتهای ستون فقرات و زیربغل بیشتر از سایر نقاط به وجود می‌آید.

کیست مویی با آبسه چه تفاوتی دارد؟

تفاوت کیست مویی با آبسه
تفاوت کیست مویی با آبسه دلیل بروز آن است

مهم‌ترین تفاوتی که بین کیست مویی با آبسه وجود دارد دلیل بروز آنهاست. برای اینکه بهتر تفاوت این دو را درک کنیم در این بخش هر کدام از آنها به طور جداگانه شرح خواهیم داد.

علت به‌ وجود آمدن آبسه:

 • دلیل اصلی آبسه پوستی عفونت باکتریایی
 • نشستن طولانی‌ مدت باعث مسدود شدن غدد ترشح‌کننده در مقعد شده و آبسه در این نقاط بروز می‌کند.
 • بیماری سندروم روده و دیابت نیز باعث ایجاد آبسه خواهند شد.
 • واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت‌ها و باکتری‌ها
 • داشتن روابط جنسی پرخطر

علت به‌وجودآمدن کیست مویی:

 • یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد کیست مویی برگشت مو به داخل پوست است. به همین خاطر به آن عارضه مو برگشتی نیز می‌گویند.
 • عدم رعایت بهداشت فردی عامل دیگری بوده که با شیو نکردن موهای بدن امکان رشد مو به داخل پوست وجود خواهد داشت.
 • کیست مویی می‌تواند به علت وراثت هم اتفاق بیفتد. اگر در خانواده کسی به این عارضه مبتلا شود بهتر است نسبت به این بیماری همیشه هوشیار باشید.

علائم کیست مویی

نشانه ها واعلامت های کیست مویی
علائم کیست مویی و تشخیص آن

کیست مویی در ابتدا ممکن است به‌غیراز فرورفتگی و گودی علائم خاصی نداشته باشد. اما وقتی آبسه کیست مویی ایجاد شود به‌صورت تورم و التهاب خود را نشان می‌دهد و با سرعت به‌صورت آبسه مقعدی نمایان خواهد شد. در مراحل اول فرد در انتهای ستون فقرات خود فقط یک برآمدگی تیله مانند را احساس می‌کند. اما وقتی بیماری در حال پیشرفت باشد علائم آن نیز متفاوت خواهد بود. این علائم شامل موارد زیر است:

 • کیست متورم و دارای التهاب
 • چرک یا تخلیه خون از آبسه
 • احساس درد در هنگام ایستادن و نشستن
 • بوی نامطبوع و مشمئزکننده
 • بروز یک کیست سینوسی و یا سوراخ در پوست
 • موهای بیرون‌آمده از عارضه
 • احتمال داشتن تب با درجه پایین

تفاوت کیست مویی با آبسه کیست مویی در نحوه پیشرفت و تشخیص آنها

یکی از تفاوت‌های اصلی دیگری که آبسه با کیست مویی دارد نحوه پیشرفت هر کدام از این عارضه‌ها است. در کیست مویی این امکان وجود دارد که سال‌ها بدون هیچ علائمی باقی بماند. در مواردی هم کیست مویی در همان ابتدا آبسه می‌زند و در چنین شرایطی بعد از آبسه یک فیستول نیز ایجاد می‌شود. فیستول اگر باز باشد مدام تخلیه شده و اگر بسته بماند هر روز حادتر خواهد شد.( در این مقاله راجع به فیستول و هزینه درمان فیستول توضیح داده ایم)

اگر درمان آبسه کیست مویی را به عقب بیندازید حفرهٔ پوستی روی باسن عمیق‌تر شده و باعث تشخیص نادرست بین دو عارضه فیستول پیلونیدال و فیستول مقعدی خواهد شد. همین امر باعث پیچیده شدن روند درمان در فرد می‌شود. در تشخیص آبسه و کیست مویی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد که علائم هر دو باهم متفاوت است. تشخیص کیست مویی به‌صورت زیر خواهد بود:

 • مشاهده چند سوراخ در قسمت پایینی ستون فقرات و موهای بیرون‌زده از آن
 • در معاینه لمس توده‌های زیرپوستی
 • وجود توده‌ها همراه با ترشح

پزشک برای تشخیص از یک پروب نازک استفاده می‌کند که برای کشف کانال فیستول بوده و اگر بیماری برای تشخیص آن دیر مراجعه کند آبسه به لایه‌های زیری پوست نیز نفوذ خواهد کرد. در چنین شرایطی تشخیص فقط با ام‌آرآی فیستول امکان‌پذیر است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم کیست مویی امکان دارد سال‌ها بدون علائم باشد. اولین نشانه آن نیز زمانی خواهد بود که آبسه ایجاد شود؛ بنابراین عدم آگاهی از تفاوت بین آبسه و کیست مویی و درمان نکردن به‌موقع باعث می‌شود وضعیت بیمار حادتر شود و درمان به مشکل مواجه شود.

آبسه کیست مویی با جوش چه تفاوتی دارد؟

تفاوت کیست مویی و جوش
کیست مویی در مقابل جوش

ساختار کیست مویی و جوش هر دو ایجاد توده در زیر پوست است. از نظر ظاهری این دو شبیه به هم هستند؛ اما علت ایجاد و نوع درمان آنها باهم متفاوت خواهد بود. جوش‌ها در نقاطی از بدن دیده می‌شوند که روی پوست اصطکاکی ایجاد شود. این نواحی شامل: گردن، صورت، پشت، زیربغل، ران‌ها، ناحیه تناسلی و باسن است. اما کیست مویی بیشتر در نواحی بروز می‌کند که موهای ضخیمی وجود داشته باشد.

دلیل ایجاد جوش عوامل باکتریایی در فولیکول مو بوده که باعث می‌شود سلول‌های اطراف آن بمیرند و همین دلیل تجمع چرک خواهد بود. کیست مویی بدون التهاب هیچ‌گونه علائمی نداشته؛ اما جوش‌ها همیشه متورم، قرمز و دردناک هستند. همچنین در جوش شما شاهد چرک زرد رنگی در آن خواهید بود. اگر فرد دچار مشکلات پوستی دیگر هم مانند اگزما باشد جوش می‌تواند در کل بدن فرد خود را نشان دهد. در درمان کیست مویی با عمل جراحی جزئی می‌تواند آن را از بین برد. ولی جوش با تشخیص پزشک که کدام عامل باکتریایی در بروز آن نقش داشته آنتی‌بیوتیک مناسب آن را تجویز می‌کند. اغلب افراد می‌توانند جوش را در خانه درمان کنند. یکی از راه‌های درمان آن استفاده از پارچه تمیز مرطوب و گرم بوده که آن را روی جوش قرار دهید تا باعث خالی‌شدن جوش و تسکین آن شود.

هزینه درمان آبسه کیست مویی چقدر است؟

درمان کیست مویی یا آبسه کیست مویی با بیمه تامین اجتماعی امکان پذیر، آن هم در صورتی که بیمار بدون لیزر عمل درمان را انجام دهد و جراحی صورت گیرد. (طبق آخرین بخش نامه بیمه) . در بسیاری از موارد پس از انجام عمل جراحی بیماری دوباره برگشته و باید با لیزر ریشه را بسوزانید که این امور موجب دوبرابر شدن هزینه های درمان خواهد شد. اطلاع از هزینه درمان کیست مویی با لیزر

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خلاصه آبسه کیست مویی

کیست مویی همان‌طور که از نام آن پیدا است، حاوی کیسه‌ای پر از مو همراه با عفونت است. در حالی که آبسه به هر نقطه از بدن که مقداری چرک جمع شود گفته می‌شود. در این مقاله ما به صورت کامل به بررسی مفهوم آبسه کیست مویی پرداختیم و شما را با دلایل ایجاد و تفاوت آبسه و کیست آشنا ساختیم. اگر تجربه بیماری آبسه و کیست مویی را دارید می‌توانید نظرات خود را درباره بیماری آبسه کیست مویی در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.  برای دریافت مشاوره و همچنین نوبت معاینه از کلینیک دکتر قمری، می‌توانید از طریق وبسایت دکتر قمری اقدام کنید.

3/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاهات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرانک
فرانک
7 ماه قبل

سلام خیلی درد بدی من جراحی کردم آبسه آول بعدش کیست مویی دوماه بعدش خیلی درد بدیه

دکتر قمری
دکتر قمری
7 ماه قبل
در انتظار تایید
پاسخ به  فرانک

سلام فرانک عزیز، امیدوارم که بیماریتون کامل رفع شده باشد.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇