عوارض بعد از عمل شقاق

راهنمای مطالعه:

برخی از بیماران بعد از عمل شقاق با عوارضی مانند بی اختیاری در دفع گاز، خونریزی، عفونت و گسترش پارگی مواجه می‌شوند. شقاق مقعدی یک شکاف در ناحیه مقعد است که به هنگام دفع مدفوع با درد همراه است.

در اکثر مواقع شقاق حاد با درمان خانگی و دارویی برطرف می‌شود، اما شقاق مزمن نیاز به عمل لیزر دارد. در برخی از موارد نادر اگر روش‌های درمانی و دارویی جوابگو نباشد، بایستی از عمل جراحی برای درمان شقاق استفاده نمود.

عمل شقاق با لیزر یا تیغ جراحی یک روش درمانی امروزی، برای درمان زخم شقاق از نوع مزمن به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر عمل شقاق با لیزر رواج پیدا کرده است، زیرا دوره نقاهت کوتاهی داشته و عوارض کمتری دارد.

اما عمل شقاق با تیغ جراحی، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی دارد. همچنین عوارض بعد از عمل شقاق در آن بیشتر است. از همین رو، در این مقاله قصد داریم به عوارض بعد از عمل شقاق بپردازیم تا بیماران عزیز با آگاهی کامل، تحت درمان قرار گرفته و بهبود یابند.

چه زمانی از عمل شقاق استفاده می‌شود؟

معمولا شقاق یا فیشر مقعدی با مصرف فیبر بالا و رعایت رژیم غذایی، نوشیدن زیاد مایعات، استفاده از ملین‌ها و داروهای موضعی برطرف می‌شود. در برخی از موارد این روشها کارایی ندارند که در این مواقع باید از لیزر شقاق یا عمل جراحی با تیغ استفاده نمود.

عمل شقاق مقعدی، درد و اسپاسم را کاهش می‌دهد و دفع مدفوع را برای بیمار راحت‌تر می‌کند. اگر از عمل جراحی برای درمان فیشر مقعدی استفاده شود، بیمار تا مدت‌ها با عوارض بعد از عمل شقاق همراه است. در صورتی که عمل شقاق با لیزر عوارض چندانی نداشته و درد کمی دارد.

عوارض بعد از عمل شقاق کدامند؟

عوارض بعد از عمل شقاق بستگی به وسعت زخم، روش درمان و تخصص و تبحر پزشک دارد. در حالت کلی عوارض و معایب عمل شقاق به شرح زیر است:

 • بی اختیاری
 • خونریزی
 • عفونت
 • درد
 • فیستول مقعدی
 • گسترش پارگی
 • حرکات دردناک روده

1.بی اختیاری بعد از عمل شقاق

بی اختیاری در کنترل گاز روده بعد از جراحی شقاق، بسیار رایج است. بی اختیاری بعد از عمل شقاق به دلیل رفلکس های ناشی از درد و انسداد اعصاب لگن و کهولت سن رخ می‌دهد.

علاوه بر بی اختیاری در کنترل گاز روده، در برخی از موارد، امکان دارد احتباس مدفوع نیز بعد از عمل جراحی شقاق رخ دهد. از علائم احتباس مدفوع می‌توان به درد، ناراحتی، میل مکرر به دفع مدفوع و احساس تخلیه ناقص اشاره کرد که باعث اذیت بیمار می‌شود.

2.عفونت بعد از عمل شقاق

عفونت یکی دیگر از عوارض عمل جراحی شقاق است که در برخی از بیماران به وجود می‌آید. با توجه به اینکه بیمار بعد از جراحی تا چند روز دچار ترشح و تورم است، تشخیص عفونت کار دشواری می‌باشد.

به همین خاطر اگر پس از عمل شقاق، با علائمی مانند احتباس مدفوع، تب و درد شدید همراه بودید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. عوارض پس از عمل شقاق را باید جدی گرفت، چرا که امکان برگشت بیماری و عود آن وجود دارد.

3.خونریزی بعد از عمل شقاق

بعد از عمل شقاق، بیشتر بیماران دارای خون‌ریزی و دفع مکرر لخته های کوچک خون هستند. خونریزی به صورت جزئی تا 20 روز بعد از عمل جراحی شقاق، عادی بوده و این موضوع یکی از عوارض جراحی شقاق است.

علت خونریزی بعد از عمل شقاق، از دست رفتن کنترل ساقه عروقی در ناحیه مقعد است. اما اگر با گذشت 15 تا 20 روز، خونریزی قطع نشود، بایستی سریعا به پزشک معالج مراجعه کرد. تا زمانی که زخم شقاق جوش بخورد، خونریزی ادامه داشته و راه درمانی ندارد.

4.سوزش بعد از عمل شقاق

سوزش و خارش بعد از عمل شقاق امری طبیعی است. زیرا در عمل جراحی شقاق به روش باز و بسته، از تیغ جراحی استفاده می‌شود. مسلما تا زمانی که زخم جوش بخورد، با سوزش و خارش همراه است. اما در صورتی که این عوارض ادامه دار بود، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

علت درد بعد از عمل شقاق چیست؟

عمل شقاق مقعدی مانند هر عمل جراحی دیگر، به دلیل شکاف محل زخم، با کمی درد همراه است. البته این احساس درد موقتی بوده و با گذشت زمان برطرف می‌شود. بیمارانی که عمل شقاق با لیزر را انجام می دهند، درد بعد از عمل شقاق کمتری دارند و با یک مسکن ساده بهتر خواهند شد. همچنین هزینه عمل شقاق با لیزر بسیار به صرفه تر از عمل جراحی است.

معمولا بیماران پس از عمل جراحی فیشر، به تجویز پزشک مسکن مصرف می‌کنند تا کاملا بهبود یابند. البته باید توجه نمود برای تاثیر بیشتر، داروها بایستی به طور مرتب و سر وقت مصرف شوند تا درد تشدید پیدا نکند.

عود شقاق بعد از عمل

برگشت شقاق بعد از عمل یکی از مهمترین دغدغه های بیمارانی است که عمل شقاق را انجام می‌دهند. بیماری شقاق ممکن است پس از عمل نیز به راحتی عود کرده و برگردد. برای همین باید عمل شقاق را به بهترین دکتر شقاق سپرد تا بیماری عود نکند. در واقع شقاق مقعدی به دلیل حرکات روده ای و ناراحتی های پس از آن به وجود می‌آید.

به همین دلیل، پس از عمل جراحی نیز، بیمار بایستی از یبوست جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از بروز یبوست پس از عمل، رعایت رژیم غذایی درست و مصرف روزانه فیبر است. میوه، سبزیجات، برنج قهوه ای و… حاوی مقادیر زیادی فیبر بوده و از بروز یبوست و شقاق جلوگیری می‌کنند.

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق

برای آن که بیمار پس از عمل شقاق با تیغ جراحی، دور نقاهت کوتاهی داشته باشد، باید پانسمان را به طور مرتب تعویض کند. در عمل جراحی باز، برای بهبود جای زخم و جلوگیری از عفونت، از پانسمان استفاده می‌شود. بنابراین بیمار یا کمک بیمار، باید روزانه پانسمان را عوض کرده و جای زخم را شستشو دهند.

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق با لیزر کوتاه بوده و فرد بیمار با استراحت کوتاه مدت در خانه بهبود می‌یابد. اما عمل جراحی، نیازمند مراقبت‌های بعد از عمل شقاق است.

مراقبتهای بعد از عمل فیشر

لیزر درمانی می‌تواند به صورت سرپایی در بهترین مرکز درمان شقاق انجام شود. زیرا عمل لیزر، نیازی به مراقبتهای بعد از عمل ندارد و با استراحت کوتاه مدت، بیماری به طور کامل بهبود پیدا می‌کند. در حالی که جراحی شقاق نیازمند مراقبتهای ویژه است تا عود نکرده و دچار عفونت نشود.

پس از عمل جراحی شقاق، بهتر است از خوردن غذاهای سنگین خودداری کرد تا عمل دفع مدفوع راحت‌تر انجام شود. برای بهبودی سریع‌تر، بیمار باید تا چند روز در لگن آب گرم با بتادین بنشیند. همچنین بیمار نباید وسایل سنگین در این دوره برداشته یا ورزش‌های سنگین انجام دهد.

درمان عفونت بعد از عمل شقاق

درمان عفونت بعد از عمل شقاق نیازمند تشخیص صحیح و مراقبت‌های ویژه است. این درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف آنتی‌بیوتیک
 • استراحت و تغذیه مناسب
 • رعایت بهداشت شخصی
 • مصرف دقیق داروها

بعد از عمل شقاق چی بخوریم؟

بعد از عمل شقاق بایستی مدفوع را نرم نگه داشت تا فرد بیمار دچار یبوست و عود شقاق نشود. حرکت راحت مدفوع در دستگاه گوارش، از وارد شدن فشار به مقعد و برگشت بیماری شقاق جلوگیری می‌کند.

از همین رو، پزشک معالج برای بیمار مسهل تجویز می‌کند تا عمل دفع راحت‌تر انجام شود. خوردن میوه، سبزی، غلات، نان سبوس دار و مایعات به مقدار کافی برای درمان یبوست موثر است. به طور کلی، زنان به روزانه 20 گرم فیبر و مردانه به روزانه 30 تا 35 گرم فیبر نیاز دارند تا دفع راحتی داشته باشند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی برای عوارض بعد از عمل شقاق

شقاق یا فیشر مقعدی در اکثر مواقع نیاز به عمل ندارد و با درمان خانگی یا دارویی برطرف می‌شود. اما شقاق مقعدی مزمن، دارای درد بسیار است و زندگی فرد را مختل می‌کند؛ از همین رو نیاز به عمل دارد. برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل شقاق و عود دوباره بیماری، عمل جراحی باید توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود.

دکتر قمری بهترین متخصص بیماری‌های مقعدی در شهر تهران است و تمام بیماریهای نشیمنگاهی را با پیشرفته ترین تجهیزات درمان می‌کند. بنابراین اگر دفع مدفوع شما با درد و خونریزی همراه است، برای تشخیص بیماری و درمان آن، با کلینیک دکتر سید عبدالرحیم قمری تماس گرفته و نوبت رزرو کنید.

اطلاعات تکمیلی عوارض بعد از عمل شقاق
📌 عوارض درد، بی‌اختیاری، عفونت، خونریزی، سوزش، خارش، گسترش پارگی
⭐ روش های معاینه معاینه دستی، با استفاده از کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی
✔ روشهای درمان  عمل جراحی مجدد به روش سنتی
💎 پزشک متخصص شقاق  دکتر قمری

پرسش‌های پرتکرار

عوارض بعد از عمل شقاق چیه؟

از عوارض بعد از عمل جراحی شقاق می‌توان به درد، خونریزی، عفونت، بی‌اختیاری، سوزش و فیستول مقعدی اشاره کرد. در حالی که عمل شقاق با لیزر عوارض خاصی نداشته و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

روزه گرفتن بعد از عمل شقاق به چه صورت است؟

بعد از عمل جراحی شقاق در صورت بروز یبوست، معمولا بیمار با خونریزی و سوزش در ناحیه مقعد همراه است. بنابراین توصیه می‌شود فرد بیمار تا زمان بهبودی کامل از روزه‌داری اجتناب کند.

بعد از عمل شقاق چه باید کرد؟

بعد از عمل شقاق از وان یا لگن آب گرم استفاده کرده و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن بنشینید. غذاهای پرفیبر بخورید، ورزش های سبک انجام دهید و تا بهبودی کامل استراحت کنید.

2/5 - (3 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکتر قمری
دکتر قمری
9 ماه قبل

سلام محمد جان، اندکی خونریزی میتواند طبیعی باشه اما در صورتی که طولانی مدت خونریزی ادامه داشت باید به پزشک مراجعه کنید.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇