تصویر شقاق

انواع شقاق با عکس – تصاویر انواع شقاق

راهنمای مطالعه:

شقاق یکی از بیماری های شایع در مقعد است که با درد زیادی همراه است. این بیماری در برخی موارد ممکن است خود به خود بهبود یابد اما در اکثر مواقع این بیماری نیاز به استفاده از روش هایی دارویی و یا لیزر شقاق برای درمان پیدا می کند. بسیاری از بیماران مبتلا به شقاق می پرسند که چرا شقاق خوب نمی شود و زخم ناشی از آن خود به خود ترمیم نمی شود؟

این به دلیل محل زخم است که مجرایی برای عبور مدفوع است که گاها با انواع میکروب و باکتری همراه است. خروج مدفوع از مقعد به خصوص اگر فرد به یبوست یا اسهال مزمن مبتلا باشد، در تماس با زخم آن را بدتر می کند. در این مقاله قصد داریم برای شناخت بیشتر این بیماری به بررسی انواع شقاق با عکس بپردازیم.

تصاویر انواع شقاق از نظر شدت بیماری

انواع تصاویر شقاق
عکس انواع شقاق

بیماری شقاق یا فیشر مقعدی دارای انواع مختلفی است که بر حسب عواملی مانند علائم بیماری شقاق و مدت زمانی که از بروز اولین علائم می گذرد، تعیین می شود. در هر یک از انواع شقاق ممکن است علائم و نشانه های متفاوتی بروز کند و یا همان نشانه های اولیه شدیدتر شود. به طور کلی این بیماری را از نظر شدت در دو نوع تقسیم بندی می کنند همانطور که در بالا عکس انواع شقاق را دیدید.

1- شقاق حاد

همانند سایر بیماری ها، شقاق نیز اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود راحت تر و زودتر درمان می شود. در مراحل اولیه بیماری شقاق یک زخم کوچک و یا یک پارگی سطحی در ناحیه مقعد است، این بیماری را در اولین مراحل شقاق حاد می گویند. اگر در این مرحله به پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید با تجویز دارو و بهترین پماد برای شقاق مقعدی و توصیه هایی بر رعایت رژیم غذایی پرفیبر و نوشیدن آب فراوان ممکن است بیماری تان سریعتر درمان شود.

2- شقاق مزمن

اما در صورتی که در 6 تا 8 هفته بعد از مشاهده علائم اقداماتی برای درمان شقاق صورت نگیرد، این بیماری بدتر و زخم های ایجاد شده عمیق تر خواهند شد. در این مرحله این بیماری را با عنوان شقاق مزمن نامگذاری کرده اند. علاوه بر شدیدتر شدن درد و خونریزی، در این مرحله زائده های پوستی بدون درد و گوشت اضافه در ناحیه مقعد پدیدار می شود. در این صورت دیگر درمان های خانگی شقاق و پماد تاثیری بر درمان ندارد و پزشک، درمان فیشر با لیزر را برای بیمار تجویز می کند.

3- عفونت شقاق

در جواب بیمارانی که همیشه این سوال را مطرح می کنند که اگر شقاق درمان نشود چه میشود و نسبت به درمان این بیماری مقاومت نشان می دهند، باید گفت که عفونت شقاق یا عفونت فیشر از عوارض عدم درمان به موقع شقاق است. شقاق مقعدی پارگی است که به علت فشار آمدن به ناحیه مقعد اتفاق می افتد و این پارگی یک زخم باز در این ناحیه را ایجاد می کند.

این زخم در شقاق حاد که یکی از انواع شقاق و اولین مراحل این بیماری است سطحی و کوچک است اما در صورت درمان نشدن عمیق تر می شود. در این مرحله باز هم ممکن است فرد بیمار بنا به دلایلی مانند خجالت و ترس، از مراجعه به پزشک متخصص بیماری های مقعدی خودداری کند. در نتیجه این زخم باز در ناحیه مقعد دچار عفونت می شود و علائم زیر در بیمار مشاهده می شود.

  1. درد غیر قابل تحمل در اثر ایجاد عفونت که گاهی آنقدر زیاد است که بیمار نمی تواند بخوابد.
  2. تورم و قرمزی پوست که در ناحیه اطراف مقعد مشاهده می شود.
  3. تراوش چرک و عفونت که از زخم شقاق خارج می شود.
  4. تب که در اثر پخش عفونت در بدن اتفاق می افتد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی

بیماری شقاق یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی است که در اثر یبوست و اسهال مزمن و وارد آمدن فشار به ناحیه مقعد به دلایل دیگر اتفاق می افتد. آنچه باعث ایجاد درد و خونریزی در این بیماری می شود، پارگی و زخمی است که در ناحیه مقعد اتفاق می افتد. براساس مدت زمان درگیری با این بیماری شقاق را در دو نوع شقاق حاد و شقاق مزمن دسته بندی می کنند.

در صورت مواجه شدن با علائم بیماری شقاق حاد بهتر است در اولین مراحل به پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید تا شقاق مزمن نشود و یا زخم آن دچار عفونت نشود. در این مقاله برای شناخت بیشتر این بیماری به بررسی انواع شقاق با عکس پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس تلفنی، مراجعه به سایت و یا مراجعه حضوری به کلینیک جراحی مقعدی دکتر قمری با این مرکز ارتباط برقرار کنید.

اطلاعات تکمیلی انواع شقاق با عکس
📌 انواع شقاق مقعدی شقاق مقعدی حاد، شقاق مزمن
❌ علائم عفونت درد غیر قابل تحمل، تورم و قرمزی پوست، تراوش چرک، تب در اثر پخش عفونت
📌 عوامل ایجاد شقاق  یبوست، اسهال مزمن، پارگی و زخم، بارداری و زایمان
💎 پزشک متخصص شقاق  دکتر قمری
3.5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇