علائم و نشانه های فیستول

علائم فیستول

راهنمای مطالعه:

شناخت علائم فیستول یکی از مواردی است که می تواند در درمان این بیماری در اولین مراحل آن بسیار موثر باشد. بسیاری از بیمارانی که با بیماری های مقعدی به پزشک مراجعه می کنند معمولا از درد در ناحیه مقعد و خونریزی در زمان دفع مدفوع شکایت می کنند، اما آیا هر درد و خونریزی در این ناحیه می تواند علامتی از بیماری فیستول باشد؟
در این مقاله قصد داریم به طور مفصل در مورد علائم و نشانه های فیستول با شما صحبت کنیم تا بتوانید با تشخیص به موقع از بدتر شدن علائم بیماری جلوگیری کنید.

علائم فیستول مقعدی

علائم فیستول شامل موارد بسیاری چون درد، خارش، سوزش، خونریزی، تب و لرز و … است که در ادامه هر کدام را به صورت جزئی بررسی می کنیم.

درد، یکی از اصلی ترین علائم فیستول

درد یکی از علائم فیستول
درد در ناحیه مقعد از علائم مهم بیماری فیستول است.

در واقع مهم ترین نشانه ای که می تواند تا حد زیادی شما را از داشتن بیماری فیستول مطمئن کند، وجود یک منفذ دردناک بر روی پوست در ناحیه نشیمنگاه و نزدیک به مقعد است. در بیشتر موارد خود فرد نمی تواند این سوراخ را ببیند، اما با احساس درد در این ناحیه به وجود آن پی خواهد برد.
این درد ممکن است در زمان نشستن، دفع و یا هر حرکتی که موجب تحریک این منفذ شود حتی سرفه کردن، احساس شود. البته این درد تنها در ناحیه خود فیستول اتفاق نمی افتد و در خود مقعد، قسمت انتهایی روده و نزدیک به سوراخ مقعد نیز احساس می شود.
درد ناشی از ایجاد فیستول ممکن است پیوسته باشد یا کم و زیاد شود و به ویژه در زمان نشستن یا دفع مدفوع بیشتر احساس می شود. این منفذ در واقع کانالی است که از داخل مقعد به پوست اطراف مقعد ایجاد شده است و راهی برای خروج عفونت از داخل مقعد به بیرون است. پس از تخلیه فیستول و خروج عفونت، ممکن است این درد هم تا مدت زمانی کاهش یابد.

آبسه مقعدی یکی از اولین علائم فیستول

آبسه مقعدی یکی از بیماری هایی است که ممکن است علامتی برای شروع فیستول مقعدی باشد. این بیماری به شکل یک برآمدگی دردناک و پر از چرک در نزدیکی مقعد یا راست روده خود را نشان می دهد. در صورتی که غده های مقعدی دچار عفونت شوند و یا به هر دلیلی بسته شوند، تجمع مواد زاید و عفونت در این غدد منجر به ایجاد یک آبسه چرکی در نزدیکی سوراخ مقعد می شود که با درد بسیار زیاد، خارش و یا سوزش همراه است.
البته آبسه مقعدی با فیستول متفاوت است اما در صورتی که به موقع و به درستی درمان نشود، ممکن است از طریق ایجاد کانال در پشت آبسه راه خود را به روده بزرگ باز کند و به فیستول تبدیل شود.

ترشح خون یا چرک از اطراف مقعد یکی از نشانه های فیستول

ترشح خون و چرک از ناحیه مقعد در بیماری فیستول
ترشح عفونت وخون در ناحیه مقعد از علائم بیماری فیستول است.

تراوش چرک یا ترشحات بدبو از نزدیکی مقعد و یا دفع چرک یا خون در هنگام مدفوع می تواند نشانه دیگری از بروز بیماری فیستول مقعدی باشد. این احتمال وجود دارد که بیماران، دفع خون و عفونت در زمان مدفوع را به بیماری بواسیر و یا حتی یبوست مرتبط بدانند، اما باید بدانید که این ترشحات ممکن است یکی از علائم بیماری فیستول باشند.
پس در صورتی که متوجه این ترشحات شدید یا لکه هایی به رنگ زرد یا خونی در لباس زیر خود مشاهده کردید، بهتر است برای تشخیص سریعتر بیماری به پزشک مراجعه کنید.

تب، لرز و احساس خستگی کلی

یکی از علائم فیستول که در صورت عدم درمان به موقع بیمار را درگیر می کند، تب و لرز است. در صورتی که این بیماری به موقع درمان نشود، عفونت ناشی از چرک و مواد زائد درون فیستول در کل بدن پخش می شود. این گسترش عفونت موجب می شود که دمای بدن بالا برود و فرد دچار لرز، خستگی و بی حالی شود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی علائم فیستول

بیماری فیستول به طور معمول با ایجاد کانالی از انتهای روده و داخل مقعد به پوست ناحیه اطراف مقعد اتفاق می افتد، این کانال حاوی مواد زائد، چرک، خون و گاهی مدفوع است. خروج این مواد بدبو از سوراخ این کانال موجب ایجاد درد، سوزش و خارش در این ناحیه می شود و گاهی ممکن است بی اختیاری در دفع را هم برای بیمار به وجود آورد. بیماری هایی مانند کیست مویی و آبسه مقعدی هم در صورتی که به درستی و به موقع درمان نشوند، می توانند موجب بروز این بیماری شوند و گاهی وجود این بیماری ها خود یکی از علائم فیستول است.
در صورت مشاهده این نشانه ها به همراه تورم و قرمزی اطراف مقعد و درجه حرارت بالا به خصوص در صورت داشتن آبسه مقعدی مکرر، بهتر است هر چه سریعتر به یک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید. دکتر سید عبدالرحیم قمری معروف به دکتر قمری یکی از بهترین پزشکان در زمینه درمان بیماری های مقعدی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس تلفنی، مراجعه به سایت و یا مراجعه حضوری به کلینیک جراحی مقعدی دکتر قمری با این مرکز ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇