راه های تشخیص بیماری فیستول

راه های تشخیص فیستول

راهنمای مطالعه:

راه های تشخیص فیستول باید به طور دقیق توسط پزشک متخصص بیماری های مقعدی انجام شود. پس از اینکه شما یک یا چند مورد از علائم بیماری فیستول را در خود مشاهده کردید باید به پزشک مناسب مراجعه کنید.
تشخیص این بیماری ابتدا با پرسش در مورد نشانه ها و علائم بیماری فیستول از بیمار انجام می شود. پس از آن پزشک، معاینه ای دقیق در ناحیه نشیمنگاهی و نزدیک به مقعد انجام می دهد و به دنبال وجود اثر پارگی یا زخم در این ناحیه برای تشخیص فیستول مقعدی است. در این مرحله در صورتی که نشانه بیماری بر روی پوست دیده نشود نیاز است تا مراحل دیگری برای تشخیص فیستول انجام شود. با بررسی راه های تشخیص بیماری فیستول در این مقاله با ما همراه باشید.

معاینه فیزیکی مقعد و رکتوم یکی از راه های تشخیص فیستول

در زمان مراجعه برای تشخیص فیستول، پزشک به طور کامل اطراف سوراخ مقعد را به دنبال نشانه های وجود منفذی بر روی پوست اطراف مقعد بررسی می کند. ممکن است پزشک با دست این ناحیه را لمس کند تا اگر این منفذ به صورت یک برجستگی کوچک در اطراف سوراخ مقعد باشد، متوجه آن شود.

در مواردی ممکن است این منفذ یا برجستگی بر روی پوست قابل مشاهده و لمس نباشد و نیاز به بررسی رکتوم وجود داشته باشد. رکتوم یا راست روده بخش انتهایی روده و نزدیک به سوراخ مقعد است. برای بررسی این ناحیه پزشک معالج یک انگشت خود را به آرامی وارد مقعد می کند تا در صورت وجود هر نوع برجستگی یا مورد غیر طبیعی دیگری بتواند آن را تشخیص دهد.

آندوسکوپی یکی از راه های تشخیص بیماری های مقعدی

آندوسکوپی با وارد کردن دستگاهی به نام آندوسکوپی به داخل مقعد انجام می شود، پزشک به کمک این دستگاه می تواند داخل مقعد و ناحیه رکتوم را ببیند و از نظر وجود توده یا موردی غیر طبیعی بررسی کند.
پروکتوسکوپی نیز یکی از راه های تشخیص فیستول است که به آندوسکوپی شبیه است با این تفاوت که در آن پزشک از تصاویر دوربین برای دیدن داخل مقعد استفاده می کند. در این مرحله ممکن است پزشک تشخیص دیگری به جز بیماری فیستول را بدهد و از بیمار بخواهد آزمایش هایی دیگری انجام دهد تا بتواند نظر قطعی بدهد. در ادامه به بررسی راه های تشخیص فیستول از طریق این آزمایش ها خواهیم پرداخت.

تشخیص فیستول با سونوگرافی

انجام سونوگرافی یکی از راه های تشخیص فیستول یا سایر بیماری های مقعدی است. سونوگرافی آندوآنال یا داخل مقعدی و داخل راست روده تصاویری دقیق را در اختیار پزشک قرار می دهد و به تشخیص درست بیماری کمک می کند. این روش تشخیص فیستول، هیچ نیازی به بیهوشی و بی حسی ناحیه مقعد ندارد و کاملا بدون درد و در مدت زمان 5 تا 10 دقیقه انجام می شود.

تشخیص فیستول با ام ار ای

به طور کلی MRI روشی بدون خطر و ایمن است که برای تشخیص بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال وجود داشته باشد که ام ار ای فیستول چگونه انجام میشود؟ در این روش معمولا MRI از ناحیه لگن و مقعد برای داشتن تصاویری بهتر از این ناحیه و تشخیص بهتر بیماری فیستول انجام می شود.

کولونوسکوپی یکی از راه های تشخیص فیستول

تشخیص فیستول با کولونوسکوپی یکی از روش هایی است که ممکن است پزشک برای اطمینان یافتن از تشخیص خود انجام دهد. در برخی موارد ممکن است پزشک به دنبال یافتن علت بیماری فیستول مانند بیماری کرون یا سایر بیماری های دیگر در روده و یا رکتوم از کولونوسکوپی استفاده کند. سیگموئیدوسکوپی نیز روشی مانند کولونوسکوپی است با این تفاوت که تنها قسمت انتهایی روده را بررسی می کند، اما کونولوسکوپی کل روده را مورد بررسی قرار می دهد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

جمع بندی

روشی که پزشکان برای تشخیص بیماری فیستول انتخاب می کنند ممکن است متفاوت باشد و نیازی نیست که حتما تمام مواردی که به عنوان راه های تشخیص فیستول در این مقاله گفته شد را انجام دهید. شما پس از مشاهده نشانه بیماری برای تشخیص باید به جراح متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید.

یکی از پزشکان متخصص بیماری های مقعدی که تجربه زیادی در تشخیص و درمان بیماری فیستول دارد، دکتر عبدالرحیم قمری معروف به دکتر قمری است. دکتر قمری پس از بررسی و معاینه فیزیکی بیمار بهترین روش را برای تشخیص بیماری فیستول در نظر می گیرد.

در صورت تشخیص بیماری و کوتاه بودن طول کانال فیستول، درمان فیستول با لیزر co2 در مطب انجام می شود و بیمار می تواند مرخص شود. در غیر این صورت آزمایش های بیشتری برای تشخیص بیماری فیستول تجویز می شود تا نوع فیستول به طور دقیق مشخص شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇