انواع فیستول به همراه عکس

انواع فیستول با عکس

راهنمای مطالعه:

فیستول یکی از بیماری هایی است که با ایجاد یک کانال غیرطبیعی بین دو اندام در بدن اتفاق می افتد، یکی از شایع ترین آن ها فیستول مقعدی است. فیستول مقعدی در واقع کانالی است که از داخل مقعد و رکتوم به پوست اطراف مقعد باز می شود و با توجه به محل ایجاد آن دارای انواع متفاوتی است. برای اینکه بهتر با این بیماری آشنا شوید، قصد داریم در این مقاله به بررسی انواع فیستول با عکس بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

انواع فیستول مقعدی

علائم ظاهری بیماری فیستول جوش های چرکی متورمی هستند که معمولا ترشحات چرکی سفید یا زرد و یا خونابه دارند. دور تا دور منفذ فیستول معمولا متورم و قرمز رنگ است.
این بیماری با توجه به اینکه در کدام قسمت از روده و یا پوست اطراف مقعد ایجاد می شود در پنج نوع تقسیم بندی شده است که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر یک از انواع فیستول مقعدی ارائه خواهیم داد.

عکس فیستول مقعدی

در ادامه با انواع فیستول مقعدی به همراه عکس آشنا می شویم.

1- فیستول اکسترا اسفنکتریک

فیستول اکسترا اسفنکتریک
فیستول اکسترا اسفنکتریک

کانالی که در فیستول اکسترا اسفنکتریک ایجاد می شود طول بیشتری دارد و از راست روده شروع شده و در فاصله دورتری از سوراخ مقعد نیز ایجاد می شود. درمان این نوع از فیستول که اغلب عامل به وجود آورنده آن بیماری کرون است، کمی دشوارتر از سایر انواع آن است که در عکس فیستول این نوع از بیماری می توانید آن را ببینید.

2- فیستول سوپر اسفنکتریک

فیستول سوپر اسفنکتریک
فیستول سوپر اسفنکتریک

این نوع از فیستول نیز به دلیل محل ایجاد کانال از انواع شدید بیماری فیستول شناخته می شود و درمان آن دشوار تر است. اما به طور معمول شایع نیست و کمتر در بین افراد بروز می کند.

3- فیستول ترانس اسفنکتریک

فیستول ترانس اسفنکتریک
فیستول سوپر اسفنکتریک

فاصله این نوع فیستول از سوراخ مقعد نیز تقریبا زیاد است و یکی از انواع شدید فیستول است. این یکی از انواع فیستول از شایع ترین نوع فیستول نیست اما از هر 10 نفر که به فیستول مبتلا هستند 2 نفر مبتلا به این نوع هستند.

4- فیستول اینتر اسفنکتریک

فیستول اینتر اسفنکتریک
فیستول اینتر اسفنکتریک

این نوع فیستول نزدیک به سوراخ مقعد ایجاد می شود و یکی از شایع ترین انواع فیستول مقعدی است که از 10 نفر مبتلا به فیستول 7 نفر این نوع از فیستول را دارند. درمان این نوع فیستول به آسانی و با یک عمل سرپایی لیزر به سرعت انجام می شود.

5- فیستول ساب موکوزال

فیستول ساب موکوزال
فیستول ساب موکوزال

یکی از انواع فیستول مقعدی که کانالی از داخل مقعد و با عبور از بافت مخاطی به سطح پوست نزدیک سوراخ مقعد ایجاد می کند، فیستول ساب موکوزال است. درمان این نوع فیستول از آن جهت که در بافت ماهیچه ای اطراف مقعد نفوذ نکرده است بسیار ساده و سریع انجام می شود.

تبدیل آبسه مقعدی به فیستول

آبسه مقعدی که معمولا به صورت یک برآمدگی دردناک و چرکی بر روی پوست ظاهر می شود در صورتی که به موقع درمان و تخلیه نشود به فیستول تبدیل می شود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که غده های کوچک در دهانه مقعد به دلیل عفونت و مسدود شدن و تجمع عفونت تبدیل به آبسه مقعدی شده است. این آبسه مقعدی در مراحل بعدی با ایجاد کانال می تواند به فیستول مقعدی منجر شود.

تفاوت آبسه مقعدی و فیستول

آبسه مقعدی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد فیستول است و می تواند نشانه ای از وجود این بیماری هم باشد. این دو بیماری با هم متفاوت هستند اما در صورتی که آبسه به موقع درمان نشود به فیستول تبدیل می شود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فیستول قبل و بعد از درمان توسط لیزر

لیزر فیستول یکی از راه های درمان قطعی و بدون بازگشت فیستول است که این بیماری را بدون درد و ماندن اثر جراحت بیماری درمان می کند. در عکس زیر مشاهده می کنید که پس از لیزر فیستول تا حد زیادی زخم یا اثری از آن باقی نمانده است.

انواع فیستول

فیستول علاوه بر فیستول آنال و مقعدی می تواند به دو صورت فیستول روده، فیستول کشاله ران هم دیده و شناخته شوند.

جمع بندی

فیستول یکی از بیماری های مقعدی است که ممکن است با دیگر بیماری هایی که این ناحیه را درگیر می کنند مانند آبسه مقعدی و کیست مویی، اشتباه شود. در این مقاله به بررسی انواع فیستول با عکس پرداختیم. در صورتی که عارضه ای مشابه با این تصاویر را در ناحیه اطراف مقعد خود مشاهده کردید، بهتر است در اولین فرصت به بهترین پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس تلفنی، مراجعه به سایت و یا مراجعه حضوری به کلینیک جراحی مقعدی دکتر قمری با این مرکز ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇