غذاهای مضر برای بواسیر

چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

راهنمای مطالعه:

تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب همیشه برای سلامتی بدن انسان لازم و ضروری بوده و در درمان بواسیر نیز تغذیه نقش مهمی خواهد داشت. برخی از مواد غذایی امکان اینکه روند بهبود بیماری را سریع‌تر کنند وجود دارد. به این دلیل که بعصی از مواد غذایی باعث میشود سیستم گوارش فعالیت بیشتر انجام دهد و بیرون روی بیشتر شود. همچنین چیزهایی هم هستند که برای بواسیر ضرر داشته و نباید آنها را مصرف کنید.

در ادامه رایج ترین سوالات درمورد استفاده از مواد غذایی برای بواسیر را توضیح میدهیم.

  • چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟
  • غذاهای مضر برای بواسیر کدام‌ها هستند؟
  • برای از بین‌ بردن هموروئید چه خوراکی‌هایی مضر است؟
  • ایا دارچین برای بواسیر ضرر دارد؟
  • ایا زنجبیل برای بواسیر ضرر دارد؟
  • ایا ماست برای بواسیر ضرر دارد؟
  • گوجه فرنگی برای بواسیر ضرر دارد؟
  • ایا پیاده روی برای بواسیر مضر است؟

غذاهای مضر برای بواسیر

مواد غذایی مضر برای بواسیر
4مورد از غذاهای مضر برای بواسیر

سیستم بدن انسان برای اینکه بتواند به‌درستی وظایف خود را انجام دهد نیاز به مواد غذایی سالم دارد. استفاده از غذاهای مضر می‌تواند سلامت بدن را به خطر بیندازد. وقتی فرد دچار یک بیماری شود آن‌وقت است که رژیم غذایی مناسب و سالم می‌تواند به کمک او بیاید. بیماری بواسیر هم از این قاعده مستثنی نیست و نیاز به رژیم غذایی و پرهیز از خوردن برخی مواد خوراکی خواهد داشت. در ادامه این مطلب به مواردی که برای بواسیر ضرر دارد اشاره خواهیم کرد.

۱- غذاهای فست‌فودی و آماده

با مصرف زیاد غذاهای آماده و فست‌فود احتمال مبتلا به بیماری بواسیر را افزایش خواهید داد. اگر هم در حال درمان این بیماری هستید به‌ هیچ‌ عنوان از این مواد غذایی استفاده نکنید. هیچ‌گونه فرقی ندارد که غذای فست‌فودی که مصرف می‌کنید چیست؛ بلکه شیوه پخت آن و مواد افزودنی در آن برای بواسیر ضرر دارد.

۲- مسهل کردن سیستم گوارشی بدن

مصرف چیزهایی که باعث ملین شدن معده می‌شود در مقدار کم می‌تواند مفید باشد؛ اما اگر بیش از اندازه استفاده شوند موجب ازدست‌دادن آب بدن شده و همین ضعف و بی‌حالی را به دنبال خواهد داشت. پس برای اینکه دچار ضعف بدنی نشوید بهتر است قبل از خوردن هر چیزی راجب آن تحقیق کنید.

۳- گوشت گوساله ممنوع

گوشت گوساله برای افراد مبتلا به بواسیر ممنوع است
کندکردن پرسه درمان با مصرف گوشت گوساله

یکی از خوراکی‌هایی که باعث می‌شود درمان بواسیر به‌کندی پیش برود مصرف گوشت گوساله است. یک سری از آنتی‌بیوتیک‌ها را به حیوانات تزریق می‌کنند برای جلوگیری از ابتلا آنها به برخی از بیماری‌ها که با وارد شدن به بدن انسان هضم غذا را با مشکل مواجه می‌کند و دفع مدفوع را سخت خواهد کرد. پس به بیماران توصیه می‌کنیم تا زمان بهبودی کامل بیماری هموروئید از خوردن گوشت گوساله دوری کنند.

۴- عدم مصرف مواد غذایی که باعث یبوست خواهد شد

یکی از مواردی که برای بواسیر ضرر دارد مصرف مواد غذایی است که باعث یبوست در افراد می‌شود. بیماری هموروئید در افرادی با داشتن مشکل یبوست بیشتر رایج بوده و این بیماری را روبه وخامت خواهد برد.

۵- استفاده از غذاهای چرب

غذاهای بسیار چرب باعث ایجاد سوزش معده می‌شوند. به همین خاطر اگر ترشح اسید معده از مقداری افزایش پیدا کند برای سلامتی بدن ضرر دارد. پس اگر بیمار بواسیری دچار چنین مشکلی شود بهبود بیماری وی با تاخیر مواجه خواهد شد.

۶- خوردن لبنیات ممنوع

مصرف لبنیات برای افراد مبتلا به بواسیر ممنوع است.
منع مصرف لاکتور برای افراد مبتلا به بواسیر

در برخی از افراد معده توانایی هضم لاکتوز موجود در شیر را از معده ندارد و همین کارکرد سیستم گوارشی را دچار مشکل می‌کند. همچنین خوردن شیر و سایر مواد لبنی باعث ایجاد گاز در روده شده و همین برای بواسیر ضرر دارد.

۷- خوردن فلفل چیلی قرمز

یکی از چیزهایی که برای بواسیر ضرر دارد خوردن فلفل چیلی قرمز است. با مصرف فلفل چیلی قرمز خطرات جدی همراه فرد مبتلا به بواسیر خواهد بود. در چنین شرایطی حتی از خوردن غذاهایی که به چیلی قرمز آغشته شده خودداری کنید. این ماده غذایی به‌ این‌ علت برای بیماری هموروئید مضر است؛ چون دارای ترکیباتی بوده که موجب اسید معده شده و همین بواسیر را بدتر می‌کند. فلفل چیلی قرمز بیماری بواسیر را تشدید کرده پس از خوردن آن دوری کنید.

۸- استفاده از میخک

میخک یکی از گیاهانی است که اثرات دارویی فوق‌العاده‌ای دارد. اما این گیاه برای بیماران بواسیری ضرر داشته و باید از مصرف آن خودداری کنید؛ چرا که باعث بدتر شدن بیماری می‌شود. میخک با طبع گرم موجب گرم‌شدن بدن خواهد شد پس بهتر است از هرگونه ماده غذایی که طبع گرم دارد استفاده نکنید.

۹- خوردن میوه انبه

انبه یکی از میوه‌هایی که شاید در رژیم غذایی کمتر از آن استفاده شود. ولی باید این را بدانید همین مصرف کم هم برای بیماری بواسیر مضر است. انبه سبز و خام روی هموروئید تاثیرات منفی خواهد داشت و باعث التهاب بیشتر آن می‌شود. پس اگر قصد دارید بیماری بواسیر سریع‌تر درمان شود باید از خوردن انبه خودداری کنید.

۱۰- قهوه و کافئین

قهوه برای مبتلایان به بواسیر ممنوع است.
استفاده از کافئین برای افراد مبتلا به بواسیر ممنوع است

قهوه به‌خاطرداشتن کافئین باعث کم‌شدن آب بدن شده و یبوست را به همراه دارد. در بیماری هموروئید مصرف برخی از خوراکی‌ها موجب تشدید علائم آن خواهد شد. پس با مصرف قهوه به تشدید این بیماری کمک خواهید کرد. قهوه یکی از چیزهایی است که برای بواسیر ضرر دارد.

آیا دارچین برای بواسیر ضرر دارد؟

دارچین یکی از ادویه‌ها با طبع گرم است که باعث گرم‌شدن بدن می‌شود. برای درمان بیماری بواسیر باید از مواد غذایی با طبع گرم دوری کرد چرا که باعث التهاب بیشتر در محل ایجاد بواسیر خواهد شد.

بادمجان و بواسیر

شاید خیلی‌ها بادمجان را به‌عنوان یک سبزی معمولی بشناسند و در بیشتر غذاها از آن استفاده کنند. اما اگر دچار بیماری بواسیر هستید باید بدانید مصرف این ماده غذایی باعث تاثیرات منفی روی آن خواهد شد. در برخی افراد خوردن بادمجان باعث ایجاد خارش پوستی می‌شود که برای بیماری هموروئید این بسیار مشکل‌ساز باشد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

گوجه‌فرنگی برای بواسیر ضرر دارد؟

گوجه‌فرنگی دارای فیبر فراوان و آب بوده که برای سیستم گوارشی بسیار مفید است. فیبر و آب هم باعث افزایش حجم مدفوع در روده بزرگ می‌شود و حرکت آن را آسان‌تر می‌کند. خوردن گوجه‌فرنگی برای از بین‌ بردن یبوست مفید خواهد بود و همین در درمان بواسیر مؤثر است. نارنگین موجود در گوجه‌فرنگی در درمان یبوست تأثیر داشته و روان‌شدن دفع مدفوع نیز روی درمان بیماری هموروئید تأثیر مستقیمی خواهد گذاشت. پس گوجه‌فرنگی برای بواسیر ضرر ندارد.

نتیجه گیری چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

مواد غذایی معرفی شده برای جلوگیری و وخیم نشدن بواسیر توصیه میشود. شما باید برای درمان این بیماری به پزشک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید تا درمان کامل صورت بگیرید.

اطلاعات تکمیلی چیزهایی که برای بواسیر ضرر دارد
غذاهای مضر فست فود، گوشت گوساله، مسهل کننده ها، خوردن لبنیات
میوه ها و سبزیجات ممنوعه بادمجان، سیر، انبه و …
میوه و سبزیجات مفید تربچه، کلم بروکلی، کاهو، برگ سبز، دانه چیا، مارچوبه و…
4.4/5 - (5 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇