درمان بواسیر در دوران بارداری در منزل

درمان خانگی بواسیر در بارداری

راهنمای مطالعه:

بیماری بواسیر یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها و مشکلاتی است که بانوان در دوران بارداری خود بخصوص در ماه‌ها و هفته‌های پایانی با آن مواجه می‌شوند. در واقع به ملتهب و متورم شدن عروق اطراف مقعد بواسیر گفته می‌شود. با توجه به تحقیقات مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن بواسیر در بارداری، یبوست و زایمان‌های سخت چه به‌صورت طبیعی و چه به‌صورت سزارین است.در این مقاله به درمان خانگی بواسیر در بارداری می پردازیم.

با توجه به شایع بودن این بیماری در بین بانوان باردار این سؤال ایجاد می‌شود که آیا بواسیر در بارداری برای مادر و فرزند خطرناک است؟ درمان بواسیر در بارداری به‌صورت خانگی و در طب سنتی به چه صورت است؟ آیا دارو خاصی برای درمان این بیماری وجود دارد؟ آیا عمل جراحی نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان این بیماری باشد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به سؤالات شما پاسخ دهیم.

علت ایجاد بواسیر در دوارن بارداری چیست؟

بواسیر در دوران بارداری در سه ماهه دوم به دلیل بزرگ شدن جنین رخ می‌دهد. با رشد جنین به رگ های اطراف مقعد فشار وارد می‌شود. از دیگر دلایل ایجاد بواسیر در بارداری زور زدن هنگام دفع مدفوع، افزایش بیش از حد وزن در این دوره و نشستن و ایستادن طولانی مدت است.

نشانه های بواسیر در بارداری

هموروئید مانند بسیاری از بیماری ها علائم و نشانه هایی دارد. خارش، درد و تورم اطراف مقعد یکی از نشانه های این بیماری است اما نشانه های آن به همین جا ختم نمی‌شود. احساس درد در هنگام دفع مدفوع و خروج مایعی مخاطی از مقعد، حس کردن یک توده آویزان در ناحیه مقعد و خونریزی مقعد که به رنگ قرمز روشن است از دیگر نشانه های این بیماری است.

پماد برای بواسیر در بارداری

پماد برای درمان بواسیر در دوران بارداری
روش درمان بواسیر در بارداری : پماد

برای درمان خانگی بواسیر در بارداری روش‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از روش‌های متداول استفاده از پماد است. از انواع پماد‌هایی که برای درمان بواسیر در بارداری تجویز می‌شود، پماد آنتی هموروئید است. البته برای انتخاب یک پماد کاربردی و بدون عوارض چه برای بیمار و چه برای مادر، پیشنهاد ما به شما مراجعه و گرفتن مشاوره از یک پزشک جراح عمومی است. دکتر قمری از بهترین جراحان عمومی است که به مراجعه به وب‌سایت رسمی ایشان می‌توانید سؤالات خود را مطرح و راهنمایی‌ های لازم را دریافت کنید.

درمان بواسیر در بارداری در طب سنتی

درمان خانگی بواسیر در بارداری به‌وسیله طب سنتی در واقع یک درمان سطحی است که برای افرادی کاربرد دارد که این بیماری در مراحل اولیه شکل‌گیری است. روغن نارگیل، مرهم‌های گیاهی، روغن آرنیکا و درمان به‌وسیله عسل از مهم‌ترین موادی هستند که طب سنتی آنها را برای درمان هموروئید در بارداری پیشنهاد می‌دهد.

اما معروف‌ترین عنصر مورد استفاده در طب سنتی برای درمان بواسیر در بارداری آلوئه‌ورا است. استفاده از آلوئه‌ورا چه به‌صورت خوراکی و چه استفاده موضعی از آن به شکل ژل به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و قدرت مرطوب‌کنندگی که دارد اثر معجزه‌ آسایی در درمان و کاهش التهاب، سوزش، خارش و تورم در ناحیه مقعدی از خود نشان داده است.

درمان بواسیر در بارداری چگونه است؟

درمان بواسیر در بارداری با توجه به وخامت و جدیت بواسیر اشکال و مراحل مختلفی دارد. در همه اشکال درمان بواسیر چه به شکل درمان خانگی بواسیر در بارداری و چه سایر اشکال آن حفظ سلامت مادر و فرزند در اولویت اول بوده است. اما درمان بواسیر در بارداری می‌تواند به شکل خانگی و سنتی باشد که شامل استفاده از مواد ارگانیک، توصیه‌های حرکتی و رژیم غذایی می‌شود. از دیگر اشکال درمان شقاق در بارداری می‌توان به تجویز انجام ورزش‌ها و حرکات نرمشی خاصی برای بانوان باردار اشاره کرد.

در نهایت در صورتی که بیماری در مراحل حادتری قرار گرفته باشد، می‌توان با مراجعه به پزشک و درمان‌های دارویی یا جراحی و حتی لیزر به درمان بواسیر یا شقاق پرداخت.

درمان خانگی هموروئید در بارداری

درمان خانگی برای هموروئيد در زمان حاملگی
5روش جهت درمان خانگی بواسیر در بارداری

هموروئید نام دیگر بواسیر است. برای درمان خانگی بواسیر در بارداری توصیه‌های فراوانی وجود دارد. ما به شما پنج مورد از مهم‌ترین و کاربردی‌ ترین موارد درمان خانگی بواسیر در بارداری را معرفی می‌کنیم:

۱- استفاده از مایعات زیاد برای درمان بواسیر

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل بواسیر، یبوست است. بهترین راه برای از بین بردن یبوست مصرف فراوان مایعات است. درست است که افراد عادی تا احساس تشنگی به آنها دست ندهد به مصرف آب روی نمی‌آورند.

اما شما می‌توانید با اضافه‌کردن اسانس یا شربت‌های مختلف تمایلتان به نوشیدن مایعات را در خودتان تحریک کنید. البته حتی نوشیدن آب‌میوه‌های خشکی؛ چون انجیر نیز می‌تواند کمک شایانی به افزایش حجم مصرف مایعات شما بکند.

۲- نشستن در آب داغ برای بهبود هموروئید

در وان آب داغ چند مرتبه در روز بنشینید یا می‌توانید کمپرس آب گرم را در ناحیه ملتهب خود چند مرتبه قرار دهید. دمای متعادل و گرم به کاهش التهاب و تورم بواسیر در ناحیه مقعدی کمک قابل‌توجهی می‌کند.

۳- استفاده از کمپرس یخ در ناحیه بواسیر

سرما نیز مانند گرما در کاهش التهاب و تورم ناشی از بواسیر مؤثر است. البته حتماً یادتان باشد که دور کمپرس یخ یک حوله یا دستمال بپیچید تا تماس مستقیم کمپرس یخ موجب سوختگی ناحیه مورد نظر نشود.

۴- خشک و تمیز کردن ناحیه هموروئید در هنگام درمان خانگی بواسیر

بهترین راه‌حل برای این کار استفاده از دستمال مرطوب کودکان به‌جای دستمال کاغذی است. این کار را بعد از هر بار دفع مدفوع و استحمام انجام دهید، چرا که رطوبت بیش از حد باعث تحریک ناحیه ملتهب می‌شود.

۵- نقش حمام جوش شیرین در درمان بواسیر

مصرف جوش شیرین باعث کاهش خارش در ناحیه مورد نظر می‌شود.وان جوش شیرین به تسکین خارش و درد ناشی از بواسیر کمک کننده است.

با اضافه کردن یک فنجان جوش شیرین به وان حمام می توانید از درد ناشی از بواسیر جلوگیری کنید.(زنان باردار حتما با نظر پزشک اینکار را انجام دهند. برای مشاوره با دکتر قمری تماس بگیرید)

درمان بواسیر خارجی در بارداری

بواسیر به دو شکل خود را نشان می‌دهد. هموروئید داخلی و هموروئید خارجی. هموروئید خارجی در قسمت ورودی مقعد و به شکل بالشتک‌های کوچک شکل می‌گیرد که قابل‌ لمس با دست و به‌راحتی قابل‌ رؤیت است. درمان بواسیر خارجی اگر درمان خانگی بواسیر در بارداری نتیجه‌ای نداشته باشد، به دو شکل صورت می‌گیرد یا به‌وسیله دارو و پمادهای آنتی هموروئید است و یا اگر بواسیر در مرحله حادی قرار دارد با استفاده از لیزر و یا در صورت نیاز به‌وسیله جراحی به درمان آن می‌پردازند.

عمل جراحی بواسیر در بارداری

جراحی بواسیر در زمان بارداری
جراحی بواسیر در بارداری

عمل جراحی بواسیر در دوران بارداری در صورتی انجام می‌شود که هیچ‌کدام از درمان‌ها از جمله درمان خانگی بواسیر در بارداری، درمان دارویی و امکان درمان به‌وسیله لیزر پاسخگو نباشند و بیماری در حادترین شرایط خود باشد. شایان نظر است که پزشکان توصیه می‌کنند که عمل جراحی شقاق را قبل یا بعد از بارداری انجام دهید مگر موارد بسیار حاد.

آیا بواسیر در بارداری خطرناک است؟

بواسیر به‌ خودی‌ خود خطرناک نیست. چرا که می‌توان با استفاده از درمان خانگی بواسیر در بارداری این بیماری را کنترل و در برخی موارد از بین برد، اما توصیه می‌شود حتماً قبل از بارداری مشکلات مربوط شقاق یا بواسیر را به طور کامل درمان کنید. برای درمان هموروئید در بارداری، شیوه‌های درمانی مختلفی استفاده می‌شود که در همگی این درمان‌ها توجه ویژه‌ای به حفظ سلامتی مادر و جنین شده است که وجود بواسیر و درمان آن را از اینکه یک بیماری خطرناک باشد خارج ‌می‌کند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خلاصه درمان خانگی بواسیر در بارداری

بواسیر یک از بیماری‌های محتمل و شایع در بانوان در دوران بارداری‌شان است که ما در این مقاله تلاش کردیم با توضیح این بیماری، معرفی انواع درمان‌های بواسیر مانند درمان خانگی بواسیر در بارداری، درمان شقاق در بارداری در طب سنتی و توضیح و توصیه‌هایی در خصوص جراحی بواسیر به شما بانوان باردار برای رفع نگرانی‌تان از این بیماری و انتخاب بهترین راه درمانی کمک کنیم. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی دکتر قمری سؤالات خود را درباره بواسیر مطرح و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇