اسکلروتراپی چیست؟

راهنمای مطالعه:

درمان واریس پا با اسکلروتراپی (Sclerotherapy) یکی از روش های بسیار موثری است که برای بسیاری از افراد می تواند موثر واقع شود. در این روش یک محلول شیمیایی به رگ های واریسی پا تزریق می شود که این محلول باعث نزدیک شدن دیوارهای رگ ها به یکدیگر و کوچک شدن آنها می شود. بدین ترتیب رگ واریسی از بین رفته و شکل پا شما به حالت طبیعی خود باز می گردد.

در مقاله امروز قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی اسکلروتراپی پا، نحوه انجام آن و تاثیر آن بر واریس پا بپردازیم.

مزایا اسکلروتراپی دوره نقاهت کوتاه و آسان، عوارض جانبی کم، درمان بدون عمل جراحی، دقت بالا
مدت زمان اسکلروتراپی  بین 15 الی 30 دقیقه
تعداد جلسات درمانی با توجه به نوع واریس پا تعیین می شود.
خطرات احتمالی لخته شدن خون در محل انجام عمل، واکنش های آلرژیک، کبودی های موقت، زخم های کوچک و یا ایجاد توده های کوچک
درصد موفقیت بین 75 الی 90 درصد

اسکلروتراپی واریس پا چیست؟

اسکلروتراپی یکی از رایج ترین روش های درمانی برای بهبود ظاهر رگ های واریسی در پا است. این روش علاوه بر بهبود ظاهر رگ های واریسی می تواند برای درمان علائم ناشی از این شرایط مانند درد، تورم و سوزش نیز مورد استفاده قرار گیرد. اسکلروتراپی از طریق تزریق یک محلول شیمیایی به طور مستقیم به رگ واریسی انجام می شود. این محلول باعث می شود تا دیواره های سیاه رگ متورم شده و در نتیجه به هم بچسبند و عبور جریان خون متوقف شود. بدین ترتیب رگ واریسی در عرض چند هفته محو می شود.

مزایای اسکلروتراپی

اسکلروتراپی پا مزایای زیادی دارد. کاهش رگ های واریسی و عنکبوتی که شکل ناخوشایندی دارند از اصلی ترین مزیت های این روش محسوب می شود. در این روش:

  1. می توانید بدون انجام عمل جراحی از دست رگ های واریسی کوچک خود رها شوید.
  2. دوره نقاهت این روش آسان است
  3. عوارض جانبی حداقلی دارد
  4. این روش همچنین دقت بالایی در درمان دارد.

اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر چندین ماه یا چندین سال است که دارای رگ های عنکبوتی هستید و همچنین از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و می توانید به راحتی راه بروید، شما یک کاندیدای مناسب برای انجام اسکلروتراپی واریس پا هستید. نکته بسیار مهم این روش، این است که نیاز به طی کردن دوره طولانی نقاهت نداشته و می توانید پس از انجام آن خیلی زود به زندگی عادی خود باز گردید.

آماده شدن برای انجام اسکلروتراپی

اگر به فکر انجام اسکلروتراپی هستید، لازم است تا به خوبی توسط یک جراح معاینه شوید. با انجام معاینه، دکتر می تواند به شما بگوید که آیا انجام این کار برای شما مفید است یا خیر. در این مرحله دکتر، رگ های واریسی که می خواهید درمان شود را بررسی می کند و در صورت لزوم اقدام به عکس برداری از آنها می کند.

پیش از انجام اسکلروتراپی، لازم است تا سوابق قبلی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید و بیماری ها و دارو هایی را که مصرف می کنید یا قبلا مصرف می کرده اید را به صورت کامل به اطلاع دکتر خود برسانید. در صورتی که انجام اسکلروتراپی برای شما کار مناسبی باشد پزشک دستور العمل های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد که لازم است آنها را انجام دهید.

نحوه انجام

عمل اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و معمولا می توان آن را در مطب انجام داد. انجام عمل در حدود 15 تا 30 دقیقه انجام می شود. با این وجود مدت زمان عمل برای اشخاص مختلف ممکن است متفاوت باشد و مدت زمان دقیق عمل بستگی به ناحیه و همچنین تعداد رگ های واریسی دارد.

برای درمان بعضی از رگ های واریسی بسته به اندازه آن ممکن است نیاز به چند مرتبه تزریق وجود داشته باشد. پروسه درمان به فاصله چند هفته یا چند ماه انجام می شود و ممکن است در طی یک جلسه درمانی تزریق چند رگ انجام شود.

برای انجام عمل لازم است تا بیمار به پشت خوابیده و پاهای خود را کمی بالا بیاورد. پزشک قبل از وارد کردن محلول در سیاهرگ مورد نظر با یک سوزن ظریف ناحیه مورد نظر را تمیز می کند. محلول باعث می شود تا دیواره های سیاه رگ متورم شده و به هم بچسبند. در نتیجه این کار عبور جریان خون متوقف شده و ورید در عرض چند هفته محو می شود.

هنگام ورود سوزن به رگ ممکن است احساس سوزش یا گرفتگی داشته باشید. در صورت بروز ناراحتی شدید بهتر است حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید. پس از تزریق، پزشک ناحیه تحت درمان را فشرده کرده و ماساژ می دهد تا از وارد شدن خون به رگ جلوگیری کند. در این مرحله ممکن است یک پد فشاری روی محل تزریق چسبانده شده تا ناحیه مد نظر را تحت فشار نگاه دارد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی

درمان واریس پا با اسکلروتراپی می تواند دارای خطرات و عوارض جانبی ای نیز باشد. اسکلروتراپی یک روش ساده و معمولا ایمن است با این وجود مانند هر روش دیگری ممکن است خطراتی داشته باشد که مهم ترین خطر لخته شدن خون در محل انجام عمل است.

برخی از عوارض موقتی ممکن است در محل تزریق رخ دهد که عبارت اند از : سوزش یا درد در محل تزریق، تورم پا یا مچ پا و گرفتگی عضلات که این عوارض معمولا زمانی رخ می دهند که از محلول نمک هیپرتونیک استفاده شود.

از سایر عوارض احتمالی می توان به احتمال ایجاد کهیر در ناحیه محل تزریق اشاره کرد که معمولا ظرف یک روز ناپدید می شود. همچنین خطوط یا لکه های قهوه ای نیز می تواند در محل تزریق به وجود بیاید که این لکه ها به دلیل آهن موجود در خون به وجود می آیند. این نواحی در صورت به وجود آمدن در اکثر مواقع در عرض یک سال ناپدید می شوند.

در داخل پاهای برخی از بیماران بعد از انجام عمل اسکلروتراپی رگ های قرمزی به وجود می آید که ممکن است به درمان اضافی با استفاده از لیزر واریس پا احتیاج پیدا کنند. برخی از این رگ ها ممکن است بعد از انجام عمل پایدار بمانند و ناپدید نشوند.

واکنش های آلرژیک، کبودی های موقت، زخم های کوچک و یا ایجاد توده های کوچک از سایر عوارض احتمالی است که البته در تعداد محدودی از بیماران به وجود می آید.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا

هزینه اسکلروتراپی پا، بستگی به شرایط هر بیمار دارد. به عنوان مثال یک بیمار ممکن است شرایط حاد تری داشته باشد و انجام عمل آن به زمان و مواد شیمیایی بیشتری احتیاج داشته باشد. بنابراین برای تخمین هزینه اسکلروتراپی واریس باید توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرید تا هزینه های عمل شما مشخص شود.

بهترین کلینک اسکلروتراپی پا در تهران

همواره مهم ترین نکته در انجام موفقیت آمیز هر عمل جراحی استفاده از یک دکتر متخصص و کار بلد است. دکتر سید عبدالرحیم قمری که به دکتر قمری مشهور هستند یکی از بهترین متخصص های حال حاضر در کشور هستند که می توانند به شما کمک کنند تا یک عمل موفقیت آمیز اسکلروتراپی را پشت سر بگذارید. دکتر قمری با سابقه درخشان در انجام عمل های سرپایی مختلف بهترین گزینه برای درمان واریس پا شما می باشند.

فیلم اسکلروتراپی واریس

انجام عمل اسکلروتراپی معمولا در مطب انجام می شود و کم تر از 30 دقیقه زمان می گیرد. در این روش به رگ های واریسی پا یک محلول شیمیایی تزریق می شود که باعث از بین برده شدن رگ های واریسی پا می شود. فیلم انجام این عمل را می توانید در ادامه مشاهده کنید.

مراقبت های بعد از اسکلروتراپی

بعد از انجام عمل اسکلروتراپی برای به دست آوردن بهترین نتیجه و جلوگیری از لخته شدن خون لازم است تا برخی از نکات را رعایت نمایید. متاسفانه برخی از افراد بعد از انجام عمل در همان روز شروع به انجام فعالیت های روزمره خود می کنند که کار اشتباهی است. این افراد با نادیده گرفتن مراقبت های بعد از عمل واریس ممکن است دچار عوارض نا خواسته ای شوند.

پزشک پس از عمل دستور العمل های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد که باید آنها را به دقت انجام دهید. برخی از این دستور العمل ها عبارت اند از:

  • تا دو هفته از قرار گرفتن محل های تحت درمان در زیر نور خورشید جلوگیری کنید. التهاب ناشی از تزریق در صورتی که در معرض نور خورشید قرار گیرد می تواند منجر به ایجاد لکه های تیره روی پوست شما شود.
  • برای حفظ فشار روی ورید های تحت درمان از جوراب های فشاری استفاده کنید.

سوالات متداول

1- عمل اسکلروتراپی تا چه اندازه موثر است؟

مطابق تحقیقات انجام شده اسکلروتراپی برای بیش از 75 تا 90 درصد بیماران مفید است و می تواند مشکل واریس پا آنها را حل کند. با این وجود در صورت جواب گو نبودن اسکلروتراپی ممکن است برای درمان نیاز به کارهای دیگری مانند عمل جراحی داشته باشید.

2- آیا انجام اسکلروتراپی خطرناک است؟

اسکلروتراپی به ویژه برای رگ های واریسی کوچک بسیار موثر و ایمن است. با انجام این کار می توانید تا حدود 80 درصد از ورید های خود را درمان کنید. در صورت عدم جواب دادن اسکلروتراپی می توانید از روش های دیگر مانند لیزر درمانی کمک بگیرید.

3- برای انجام اسکلروتراپی از چه ماده شیمیایی استفاده می شود؟

در عمل بالینی رایج ترین اسکلروزان های مورد استفاده عبارت اند از سالین هیپرتونیک، سدیم تترادسیل سولفات، پولیدوکانول و گلیسیرین/ لیدوکائین/ اپی نفرین باشند.

4- آیا اسکلروتراپی یک عمل جراحی محسوب می شود؟

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به رگ های خونی توسط پزشک است که باعث کوچک شدن یا از بین رفتن آنها می شود. به طور کلی این روش در درمان رگ های واریسی بسیار موثر است. اسکلروتراپی یک روش غیر جراحی محسوب می شود.

آیا بیمه اسکلروتراپی را پوشش می دهد؟

با توجه به اینکه اسکلروتراپی در زمره درمان های مرتبط با زیبایی محسوب می شود به همین دلیل معمولا انجام این عمل تحت پوشش بیمه قرار ندارد. با این وجود برای اطلاع دقیق تر می توانید از طریق شرکت بیمه کننده خود این موضوع را پیگیری نمایید.

امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇