چه ورزشی برای واریس خوبه

راهنمای مطالعه:

در پاسخ به سوال چه ورزشی برای واریس خوبه و آیا با وجود وریدهای واریسی ورزش کردن خطری ندارد؟ باید گفت که حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی برای کنترل و درمان واریس موثر است و رایج‌ترین ورزش برای حرکت انداختن جریان خون سیاهرگی، پیاده‌روی و ورزش‌های پدالی است.

عوامل گوناگونی از قبیل ایستادن طولانی مدت، ژنتیک، افزایش سن، بارداری و… در بروز واریس نقش دارند. اما خوشبختانه واریس پا، با انجام تمرینات ورزشی کنترل می‌شود؛ چرا که تمرینات ورزشی گردش خون را بهبود بخشیده و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند.

البته ورزش به تنهایی برای رفع انواع واریس کافی نمی‌باشد و تنها درد واریس را کاهش داده و تورم رگ‌ها را کم خواهد کرد. علاوه بر ورزش، تغییر سبک زندگی، تغذیه صحیح و وزن مناسب و استفاده از جوراب واریس برای درمان واریس و کاهش درد آن، مناسب است.

اطلاعات تکمیلی ورزش مناسب برای واریس
📌 انواع ورزش مفید  پیاده روی، شنا، یوگا، دوچرخه سواری، ورزش بورگر آلن، حرکات لانج، حرکات قایقی، بالا بردن ساق پا
❓مزایا بهبود جریان خون در رگ‌ها، تقویت عضلات ناحیه ران و ساق پا، کاهش ورم رگ‌های پا
💎 انواع ورزش مضر  وزنه برداری، دوی استقامتی، تردمیل، طناب زدن
✔ درمان قطعی  لیزر درمانی
👤 بهترین دکتر واریس در تهران  دکتر قمری

بهترین ورزش برای واریس پا کدام است؟

ورزش واریس اگر اصولی و درست انجام شود، باعث کاهش ورم رگ‌ها و بهبود درد خواهد شد. اما تمرینات ورزشی برای درمان قطعی واریس نیستند و قطعی‌ترین روش برای درمان واریس، لیزر واریس پا است. در ادامه ورزش های مخصوص واریس پا برای بهبود گردش خون بیان می‌شود:

1.پیاده روی برای واریس

پیاده روی در دسته ورزش‌های سبک است که برای هر سنی با هر سطحی از آمادگی جسمی، توصیه می‌شود. 30 دقیقه پیاده روی در روز، باعث کاهش چربی اضافه بدن و افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود. همچنین خطر ابتلا به اختلالات قلبی و انواع سرطان را کاهش می‌دهد.

عوارض و خطرات واریس پا با پیاده‌روی کمتر شده و عملکرد پمپاژ ماهیچه‌های پا افزایش می‌یابد. در واقع پمپ عضلانی، باعث بهبود عملکرد دریچه‌های لانه کبوتری شده و از فشار وریدی می‌کاهد.

2.شنا بهترین ورزش برای واریس

حرکات شنا، به پاها فشار آورده و از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند به همین خاطر، بهترین ورزش برای درمان واریس پا محسوب می‌شود. علائم واریس پا شامل رگ‌های عنکبوتی می‌شود که به رنگ آبی، بنفش یا قرمز در سطح پوست هستند و شبیه به تارهای عنکبوت می‌‌باشند. در هنگام شنا، جاذبه در بدن کمتر شده و فشار روی وریدهای واریسی نیز کاهش می‌یابد.

3.دوچرخه سواری برای واریس پا

فرقی ندارد دوچرخه سواری در فضای آزاد بوده یا دوچرخه ثابت باشد، در هر صورت یکی از ورزش های واریس پا برای بهبود گردش خون و تقویت عضلات ساق پا می‌باشد. اگر دسترسی به دوچرخه ندارید، می‌توانید از تمرینات پدال پا در خانه استفاده نمایید.
برای انجام این حرکت، روی زمین دراز کشیده، پاها را بالا آورده و در هوا مانند دوچرخه سواری، رکاب بزنید. تمرین پدال پا، گردش خون را در پاها افزایش می‌دهد و واریس پا را کنترل می‌کند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر قمری

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

4.حرکات یوگا برای واریس پا

در کنار درمان خانگی واریس پا ورزش برای واریس پا بسیار مناسب است و از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند. برای انجام یوگا، روی زمین نزدیک به دیوار، دراز کشیده و پاها را روی دیوار قرار دهید تا با زمین زاویه ایجاد کند. این حرکت که نام آن Viparita Karani می‌باشد باعث بهبود گردش خون در پاها می‌شود.

5.ورزش بورگر آلن برای واریس

تمرین بورگر آلن نیز ورم رگ‌های پاها را کاهش داده و به بهبود گردش خون کمک می‌کند. برای انجام ورزش بورگر آلن، بر روی زمین دراز کشیده و پاها را با زاویه 90 یا 45 درجه بالا نگه دارید، هنگامی که پاها سفید شد، بنشینید و پاها را به مدت 5 دقیقه به حالت آویزان نگه دارید تا رنگ پاها برگردد. این ورزش برای افرادی که فشار خون بالایی دارند و مبتلا به دیابت هستند نیز مناسب است.

6.حرکات لانج

برای انجام حرکات لانج بایستی یکی از پاها را یک قدم به جلو گذاشته و از زانو خم کرد. سپس زانوی پای عقب (پای پشتی) را روی زمین قرار داد. پس از چند دقیقه پاها را صاف کرده و به حالت قبلی برگردید و این کار را برای پای مخالف نیز انجام دهید. با این حرکت خون بیشتری به قلب رسیده و گردش خون در سراسر بدن افزایش می‌یابد.

7.بالا بردن ساق پا

با رفتن روی پنجه پا، ساق پاها بالا رفته و گردش خون در پا افزایش می‌یابد. این حرکت را چند بار در طول روز انجام دهید تا از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری شود و درد واریس پا تسکین یابد.

8.حرکات قایقی

برای انجام حرکت قایقی، بر روی زمین نشسته و کمر خود را صاف نگه دارید. سپس دست‌ها را روی زمین قرار داده و پاها را بالا بیاورید، به طوری که پاها با زمین موازی باشد. حالا با حفظ تعادل در ناحیه لگن، دستان خود را از روی زمین برداشته و آن‌ها را به سمت ساق پا بکشید تا کمرتان صاف باشد.

پیاده روی با جوراب واریس

جوراب واریس، فشار استانداردی از مچ تا کشاله ران به پا وارد می‌کند و باعث تسهیل جریان خون در بدن می‌شود. به همین خاطر استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش مخصوص واریس پا، مفید است و خستگی پاها را کاهش می‌دهد.

البته بیمارانی که بیماری عروق محیطی در گردش خون پاها دارند، نباید از جوراب واریس استفاده کنند. این افراد بایستی ابتدا به بهترین دکتر واریس پا در تهران و یا سایر شهرها مراجعه نموده و معاینه شوند تا در صورت نیاز از جوراب واریس استفاده نمایند.

فیزیوتراپی برای درمان واریس

فیزیوتراپی واریس برای واریس خفیف موثر است و شدت تورم رگ‌های واریسی را کاهش می‌دهد. البته در صورتی که حرکات ورزشی برای واریس پا و فیزیوتراپی تاثیرگذار نباشد، بایستی از لیزر درمانی یا عمل جراحی برای بهبود بیمار استفاده نمود.

برخی از افراد به دلیل هزینه عمل جراحی واریس پا از مراجعه به پزشک خوددرای کرده و سعی می‌کنند با روش‌های خانگی واریس را درمان کنند. در صورتی که هزینه‌های عمل، بر اساس شدت بیماری تعیین می‌شود و واریس شدید با روش‌های خانگی قابل درمان نیست.

تشک ماساژ پا برای واریس

ماساژ درمانی یکی از روش‌های موثر برای درمان واریس است، اما برای استفاده از تشک ماساژ پا بایستی برخی از موارد را در نظر گرفت. برای مثال افرادی که درد شدید در ناحیه رگ‌های واریسی دارند یا دارای رگ‌های برجسته هستند، بهتر است بدون تجویز پزشک از ماساژ درمانی استفاده نکنند.

تشک ماساژ پا امکان دارد به رگ‌ها فشار وارد کرده و باعث پارگی آن‌ها شود. از همین رو پزشک متخصص علائم بیمار را بررسی نموده و مناسب‌ترین روش درمان را انتخاب می‌کند. ماساژ پا، تنش و ناراحتی را کاهش داده و وضعیت گردش خون را بهتر خواهد کرد.

ورزش های مضر برای واریس پا کدامند؟

تمرینات سنگین ورزشی برای واریس پا مناسب نیستند، چرا که به وریدها فشار وارد کرده و باعث تورم بیشتر رگ‌های واریسی می‌شوند. وزنه برداری یکی از ورزش‌های مضر برای واریس است، زیرا فشار زیادی به بدن وارد کرده و حجم زیادی از خون را در وریدهای پا انباشته می‌کند.

برای انجام وزنه برداری بهتر است از جوراب واریس استفاده نموده و ابتدا از وزنه‌های کوچک شروع کنید. پس از ورزش نیز حرکات کششی انجام نموده و به مدت 15 دقیقه، ورزش پدال را انجام دهید.

دوی استقامتی یا تردمیل نیز به وریدهای پا فشار آورده و موجب بروز واریس می‌شود. این افراد هم در هنگام دویدن بهتر است از جوراب استفاده کنند. برخی از ورزش‌های اختصاصی برای پا و برخی از حرکات یوگا هم جریان خون را در پاها کاهش داده و باعث افزایش درد واریس می‌شوند.

فواید ورزش برای واریس پا چیست؟

از فواید درمان واریس پا با ورزش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهبود جریان خون در رگ‌ها مخصوصا در پاها
  • تقویت عضلات ناحیه ران و ساق پا
  • کاهش ورم پاها
  • افزایش گردش خون

جمع بندی برای درمان واریس با ورزش

راه درمان واریس پا با ورزش بسیار موثر است و می‌توان از ورزش‌هایی مانند پیاده روی، شنا، یوگا، ماساژ درمانی و… برای درمان استفاده نمود. ورزش واریس پا، خون را به سمت قلب به گردش درآورده و باعث تقویت عضلات پا می‌شود. همچنین ورم و گرفتگی را برطرف کرده و از جمع شدن خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند.

البته ورزش برای درمان واریس روشی قطعی محسوب نمی‌شود و تنها درد را تسکین داده و ورم رگ‌ها را برطرف می‌کند. برای درمان قطعی واریس بایستی به پزشک متخصص مراجعه نموده و تحت درمان قرار گرفت.

دکتر قمری متخصص جراحی عمومی در تهران با داشتن سابقه درخشان برای انجام عمل‌های موفقیت آمیز، بهترین گزینه برای درمان واریس به شمار می‌رود. شما می‌توانید با شماره 09031252295 تماس گرفته و برای معاینه و درمان، نوبت رزرو کنید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا بعد از درمان واریس می‌توان ورزش کرد؟

پس از درمان واریس نیز بهتر است از ورزش‌های سبک مانند پیاده روی به مدت 30 تا 60 دقیقه در روز استفاده کرد. البته با گذشت یک هفته از درمان، انجام ورز‌ش‌های حرفه ای نیز مشکلی ندارد.

آیا واریس با ورزش درمان می‌شود؟

ورزش برای درمان قطعی واریس نمی‌باشد و تنها تورم رگ‌های عنکبوتی را کاهش داده و باعث تسکین درد می‌شود، چرا که گردش خون را بهبود بخشیده و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند.

آیا ورزش طناب زدن برای واریس مناسب است؟

طناب زنی امکان دارد به مفاصل و پاها فشار وارد نموده و باعث تشدید علائم واریس شود.

امتیاز شما به این مقاله

مقالات مشابه

دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره تخصصی قبل از عمل با دکترقمری

متخصص جراحی عمومی

 

بهترین دکتر و مرکز برای درمان:

 

شقاق | هموروئید | کیست مویی | فیستول

👇 تماس بگیرید.👇